Lukáš Kohout

Lukáš Kohout | foto: Karel Pešek, MF DNES

Kohout má novou šanci na odpuštění zbytku trestu za podvody s letenkami

  • 9
Dva roky a čtyři měsíce měl strávit podvodník Lukáš Kohout ve vězení za to, že se v roce 2002 vydával za asistenta ministra Jana Kavana. Na podmínku ho propustili o deset měsíců dřív. Protože však v podvodech pokračoval, uložil mu soud povinnost odpykat si i zbytek trestu. Ústavní soud nyní určil, že rozhodnutí musí znovu projednat.

Kohout si momentálně odpykává šestiletý trest za patnáct jiných podvodů spáchaných v letech 2010 až 2013 společně s komplicem Romanem Razákem (psali jsme o tom zde).

Nařízením Obvodního soudu pro Prahu 1 nastoupil do věznice loni koncem května. „Současně je ve výkonu trestu odnětí svobody ve věznici Rýnovice,“ řekla iDNES.cz mluvčí soudu Lenka Cihlářová.

Právě tyto zločiny vedly Okresní soud v České Lípě k tomu, aby dotyčnému uložil povinnosti odpykat si i zbytek trestu v délce 28 měsíců za podvody s letenkami, z něhož byl v roce 2010 po roce a půl podmínečně propuštěn.

„Měl vést řádný život a dodržovat dohled probační služby. To nedělal,“ řekl před časem MF DNES českolipský soudce Milan Vencl

Za mřížemi tehdy skončil proto, že v roce 2002 létal jako falešný asistent tehdejšího ministra zahraničí a předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana za státní peníze do exotických zemí. Kauza se tehdy dostala i do zahraničních médií.

Proti nařízení odsedět si i zbytek trestu podal Kohout stížnost, liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem se jí však ani nezabývala, protože na stížnosti podané elektronicky datovou schránkou chyběl elektronický podpis.

To Kohout považoval za porušení svého práva na spravedlivý proces a obrátil se proto se stížností ještě na Ústavní soud. Ten mu svým úterním nálezem vyhověl s tím, že postup soudu nelze v tomto případě označit jinak než jako přepjatý formalismus.

„Odvolací soud není oprávněn odvolání zamítnout proto, že nebylo podáno oprávněnou osobou. Odvolání podané prostřednictvím datové schránky není třeba opatřit zaručeným elektronickým podpisem (...), má stejnou kvalitu, jako by ho podal obhájce obviněného písemně s připojeným podpisem,“ stojí v nálezu Ústavního soudu.

Krajský soud v Ústí nad Labem se tak Kohoutovou stížností musí zabývat znovu. Pokud bude trvat na tom, aby si Kohout odpykal i zbývajících deset měsíců za podvody s letenkami, doba se mu přičte k trestu, kvůli němuž je za mřížemi v současnosti.


Video