Odcházející Luděk Nečesaný by chtěl s novým vedením ještě spolupracovat. Zatím čeká, zda bude mít o jeho služby zájem.

Odcházející Luděk Nečesaný by chtěl s novým vedením ještě spolupracovat. Zatím čeká, zda bude mít o jeho služby zájem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vytáhl jsem kostlivce z nemocničních skříní, říká odcházející ředitel

  • 0
Generální ředitel a předseda představenstva Karlovarské krajské nemocnice Luděk Nečesaný minulý týden ve čtvrtek skončil ve své funkci. Odchod svého týmu ohlásil už dávno. Razantní, schopný a otevřený krizový manažer z Liberce ukončil misi v Karlovarském kraji po roce a půl.

Odchází zrovna v době, kdy se nemocnice ocitla v těžké situaci poté, co jí (a nejen jí) pojišťovny plošně snížily platby o 5 procent a kvůli úsporám museli lékaři začít odkládat plánované operace na neurčito.

Nový ředitel Petr Svoboda se funkce generálního ředitele KKN ujme 1. května. Do té doby zdravotnické zařízení povede dosavadní lékařský ředitel Josef März.

"Obávám se, že můj nástupce docent Petr Svoboda bude překvapen způsobem komunikace některých zdravotníků. Něco se jim nelíbí, hned píší otevřené dopisy," říká Nečesaný, který své podřízené držel na uzdě.

Co se stane, když ohrožená nemocnice nedostane od kraje dotaci na provoz 80 milionů korun?
Neumím si to úplně představit. Na zasedání krajské rady jsem obhajoval, proč o peníze na provoz žádám. Rada vyslechla mé argumenty a zatím nerozhodla. Každým dnem se nemocnice dostává do čím dál větší tísně. Roste nátlak dodavatelů, kterým dlužíme. V posledních dvou měsících jsme přestali platit dlouhodobé závazky a vyrábíme závazky nové. Neumíme dodavatelům odpovědět, kdy a jak budeme umět závazky hradit. Kdybychom museli jít nešťastnou cestou propouštění nebo snižování mezd, tak by to trvalo stejně několik měsíců a nevyřešili bychom tím naši okamžitou tíživou situaci.

Nemocnici táhne finančně ke dnu i vloni otevřený nový pavilon akutní medicíny. Jeho provoz vás stojí víc peněz, které ale nemocnice od pojišťoven nedostává. Nebylo chybou, že jste si pokrytí těchto nákladů s pojišťovnami nevyjednali?
Strategické rozhodnutí postavit pavilon nebylo řádně promyšleno. Mluvím o finančních i personálních věcech. Bylo jasné, že pavilon je z 80 procent o komfortu a kvalitě péče. A ne o nových zdravotnických činnostech, které by pojišťovny zaplatily navíc. Dalo se očekávat pouze to, že by se v pavilonu mohlo léčit více pacientů. Obávám se ale, že diskusi na toto téma s pojišťovnami nemocnice nevedla.

Přesto otevření pavilonu bude asi jeden z plusů vašeho působení v krajské nemocnici. Které další dva plusy byste jmenoval?
Dokončení výběrových řízení na dodávky zdravotnické techniky. Přebírali jsme soutěže v katastrofálním stavu. Stabilizovali jsme nemocnici po ekonomické a medicínské stránce. Uklidnili jsme vášnivé chování personálu, který se do té doby choval neskutečně militantně a zapojoval se do politiky.

A minusy?
Možná naše působení v nemocnici ještě nemělo končit, protože se objevily nové negativní faktory. Zvláště na straně plateb od pojišťoven. Tím se nemocnice vrací ve svých problémech zpět. Ale bohužel rozhodnutí padlo. Začali jsme vytahovat kostlivce ze skříní, vyrobili jsme si spoustu nepřátel. Negativně vnímáno je také to, že se nebojím tvrdit, že největšími partnery ve spolupráci byli doktor Larva (bývalý radní pro zdravotnictví) a pan Pánik (krajský šéf ČSSD a člen dozorčí rady KKN).

Kterého kostlivce považujete za nejstrašidelnějšího?
Předchozí pan ředitel často nepoužíval správná čísla, takže hospodářské výsledky nemocnice byly zkreslovány. Potom je tu neuvěřitelná kauza doktora Bezděka, který jako externí právník participoval na vymáhání pohledávek.

Jak se vám podařilo ukončit neustálé boje mezi personálem a vedením?
Důkazem, že se to povedlo, je to, že při ohlášení mého odchodu se leccos vrací zpět. Způsob pevného vedení nyní končí a otevřené nespokojené dopisy od lékařů přicházejí znovu. Snažil jsem se přesvědčit zdravotníky, že každý z nich má ve firmě své místo a poslání léčit pacienty. A pokud chtějí být aktivní nad tento rámec, tak ve volném čase a mohou to dělat jako hobby. Ne v pracovní době a ne s využitím zázemí nemocnice, jak se to stávalo dříve.

Na druhou stranu jste šlapal doktorům na paty a dal jim vybrat: Buď budete pracovat v nemocnici, nebo ve svých soukromých praxích.
Na souběh funkcí na primariátech a v soukromých ambulancích se nedívám černobíle. Souběh ambulance musí být ku prospěchu obou stran. Třeba když ambulance působí jako sběratel pacientů na operace v nemocnici. Pokud ale lékař dělá odpoledne v soukromé praxi přes ulici totéž co v nemocnici a dochází k odlivu pacientů z ambulance v nemocnici, není to správné.

Podařilo se tyto praktiky zrušit?
Myslím, že ano. Povedlo se určit směr nemocnice, dát jí vizi.

Pokročila za vašeho působení kvalita péče o pacienty?
Podařilo se zachovat stejný rozsah služeb, to je úspěch. Otevřeli jsme pracoviště magnetické rezonance, zřídili jsme statut iktového centra pro léčbu mozkové mrtvice. Pavilon akutní medicíny v Karlových Varech i opravený ambulantní trakt v chebské nemocnici je orientovaný na pacienty. Ti v budoucnu ocení změnu filozofie, že lékař chodí za pacientem, a ne obráceně.

Kdo je Luděk Nečesaný

  • narozen 14. 11. 1970 v Hořici v Podkrkonoší 
  • absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové (1995) 
  • 1995-1997 lékařem ortopedie v Městské nemocnici Jablonec 
  • 1998-2002 obchodním a marketingovým ředitelem firmy B-Braun 
  • leden 2003-září 2004 generálním ředitelem Klaudiánovy nemocnice Mladá Boleslav 
  • 2004-2007 obchodním ředitelem firmy Aesculap AG pro střední Evropu 
  • 2007-2011 generálním ředitelem Krajské nemocnice Liberec 
  • září 2011-březen 2013 generálním ředitelem a předsedou představenstva Karlovarské krajské nemocnice 
  • je ženatý, má dva syny

Vidíte velké rezervy v chování personálu k pacientům?
Obě nemocnice jsou z minulosti zatíženy obrovským množstvím soudních sporů a mimosoudních vyrovnání. Většinou vycházejí z nespokojenosti pacientů s přístupem zdravotníků. Někdy následovala určitá zdravotní pochybení. Na toto téma se opakovaně snažíme se zdravotníky mluvit. Měli jsme i několik seminářů, aby si vedoucí pracovníci uvědomili rizika určitého chování.

Na co si lidé stěžují nejvíce?
Většinou na nevstřícný nevlídný přístup. Na špatnou informovanost o zdravotním stavu. Na neochotu. Stížnosti řešíme, snažíme se do toho zatáhnout příslušného primáře. A vyhodnocujeme pak nápravu, aby se situace neopakovala. Příliš se nám to nedaří. V prostředí obou nemocnic je zakořeněn obrovský negativismus. Zdravotníci hledají nepřítele a důvody všude kolem. Ne sami v sobě.

Slíbil jste, že nemocniční lékárna bude nejlevnější široko daleko. Venku na cedulích máte nabídku bonusu 35 korun. Jak to funguje?
Při našem příchodu byla čísla a konkurenceschopnost lékárny katastrofální. Nasmlouvali jsme s dodavateli léků výborné ceny a začátkem roku spustili úspěšný projekt lékové politiky. Snažíme se zbonusovat částkou 35 korun, když si pacient vybere naši lékárnu. Bonusem konkurujeme jiným řetězcům a pacienti k nám chodí mnohem častěji. Obrat lékárny výrazně stoupá a potvrzuje se, že jsme se stali nejlevnější lékárnou v okolí.

Když jste do funkce nastupoval, měl jste podmínku, aby politici odešli z vedení nemocnice a nemluvili vám do práce. Povedlo se to beze zbytku?
Moje rétorika bývá takhle ultimativní. Účast politiků vidím vhodnou na úrovni dozorčí rady a valné hromady. Tam se rozhoduje o strategických věcech, majetku, důležitých smlouvách. Pokud má být v operativní činnosti managementu a představenstva politik, tak se vzděláním a schopnostmi se té práci věnovat. Takovou vhodnou osobou je Dagmar Divišová, vedoucí finančního odboru kraje a spojka mezi námi a krajem. Jsem spokojen s tím, jaký prostor jsem pro řízení firmy měl.

Ke konci se vaše vztahy s politiky zkomplikovaly. Hlavně hrátkami kolem volby nového ředitele Petra Svobody z Kyjova. Toho jste si jako nástupce nepředstavoval.
Těžko se mi tyto hrátky hodnotí. V lednu jsme s krajem řekli, že budeme společně hledat nový management, který bude dál budovat vazby zde v regionu. Čekám, jak Karlovarský kraj dokončí výběr managementu, a komu budu funkci se svým týmem lidí předávat.

Krajský úřad poslal kontrolu na záchranku, kde jste také osm měsíců působil. Prověrka odhalila nepravosti ve vyplácení odstupných formou odměn. Vy jste na to řekl, že jde o nesmysly a že takhle jste si vděk nepředstavoval. Už na to vedení kraje reagovalo?
Bylo to označeno za velké nedorozumění ze strany kraje. Téma považuju za uzavřené. Nejsem zvyklý na omluvy, netoužím po nich.

V jak těžké pozici bude váš nástupce Petr Svoboda?
Neznám ho. Úspěšně působil v nemocnicích v Česku, takže předpoklady má. Jen se bojím toho, že některé debaty kolem nemocnice mohou zneklidnět zdravotníky. Proto se snažím situaci uklidnit a vytvořit dobrou startovací pozici pro pana Svobodu. Také bude zaskočen obrovskou negativitou z minulosti, která ještě dobíhá.

Před rokem a půl jste řekl: "Pokud se mi povede image karlovarské nemocnice zlepšit, půjde o úspěšný zápis do mého profesního životopisu". Co si tedy napíšete do životopisu?
O to nejde. Z reakcí lidí, kteří se ve zdravotnictví pohybují a rozumí mu, jsem vyčetl, že naši misi vnímají pozitivně. To mě těší. Mrzí mě, že do stabilizovaného stavu a vyrovnaného hospodaření se v tuto chvíli promítá nižší platba od pojišťoven a náklady pavilonu akutní medicíny. Proto si myslím, že by bylo dobré, abych s novým vedením ještě spolupracoval a pokusil se při jednání s pojišťovnami a ministerstvem znovu stabilizovat nemocnici. Čekám, jestli bude o mé služby zájem.

Kam povedou vaše další kroky? Máte nabídky?
Nabídky mám, ale nereflektuji na ně. Rád bych si se svými lidmi odpočinul. Připravuju se na nové angažmá, ve zdravotnictví je mnoho problémů a mnoho ředitelů, kteří nedělají práci dobře. O sebe se nebojím. Vždy bude třeba po někom něco spravovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video