Dům poničený boji na východě Ukrajiny (24. srpna 2014)

Dům poničený boji na východě Ukrajiny (24. srpna 2014) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Putin dostal poslední šanci zastavit běsy, které vypustil

  • 826
Ačkoli to tak během úterního summitu v Minsku nevypadalo, Rusko a Ukrajina jsou na hraně neomezené války. A Vladimir Putin má teď jednu z posledních šancí, aby se nestal válečným zločincem, píše ve svém komentáři Luboš Palata.

V běloruském hlavním městě to v úterý až do večerních hodin vypadalo, jako by na východní Ukrajině žádná válka ani nebyla. Jako by Rusko neposílalo přes hranice denně tanky a posily separatistům. Jako by Kyjev a Moskva nebyly na hraně neomezené války. Války, která by nadlouho ukončila krátké období stability a hospodářského vzestupu celé východní Evropy. 

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Miroslav Korecký: Hradní kancléř, pěkný vykuk
  • Rostislav Matulík: Příliš málo naděje v Gaze
  • Jana Blažková: Zabrali majetek ostatním. Vystěhuje je teď soud?
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

V Minsku se mluvilo o spolupráci mezi Evropskou unií a unií eurasijskou, o tom, co přinese asociační dohoda Ukrajiny s EU. Padala slova o těsnější spolupráci, o rozvoji ekonomického prostoru od Lisabonu po Vladivostok. Ukrajinský prezident Petro Porošenko si podal ruku s Vladimirem Putinem, postál v klidu na společné fotografii, kde se k rusko-ukrajinské dvojici přidali další účastníci summitu. Hovořil klidně o potřebě udržet a rozvíjet hospodářské vztahy s Ruskem. 

Chvílemi si člověk připadal, že se mu ruská okupace Krymu, vyslání „separatistů“ na východ Ukrajiny, ostřelování ukrajinského území a další věci asi jen zdály. Že to byl všechno jen zlý sen, z něhož se probudil, aby viděl setkání dvou racionálních vůdců přátelských sousedních zemí Ruska a Ukrajiny. Setkání, na němž se s chladnou hlavou řeší technické dopady toho, že se Ukrajina rozhodla podepsat asociační dohodu s EU, a nebude tak moci být současně členem eurasijské unie, což však není konec světa. 

Ztráty, které tím Rusku vzniknou, vyčíslil Putin sám na pár miliard a jeho partner v eurasijské unii, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, dokonce prohlásil, že jeho zemi žádné škody krokem Ukrajiny nevzniknou. 

Z šéfa Kremlu se stal neracionální hazardér

Kdyby tato slova zazněla na podobném summitu ještě předtím, než jako pomstu za příklon Kyjeva k Západu Rusko okupovalo Krym, než se s mohutnou pomocí Kremlu rozpoutalo separatistické běsnění na východě Ukrajiny, mohlo být vše jinak.

Krize na Ukrajině

Rusko, Ukrajina i Evropská unie si mohly ušetřit desítky, ba stovky miliard dolarů, které už tato krize všechny strany stála. Nebyly by tisíce mrtvých, zničená města, statisíce uprchlíků. I to je však jen začátek, jen zlomek toho, co bude následovat, pokud se počínající neomezenou válku Ruska proti Ukrajině nepodaří zastavit. 

Možná, že už sám Vladimir Putin cítí, že temné běsy války, vypjatého ruského nacionalismu, nenávisti ke světu kolem, které vypustil v zimě, ohrožují i jeho samotného. 

Že se původně řízená odpověď na příklon Ukrajiny k Západu mění v neřízenou a může smést vše, čeho Rusko pod Putinem dosáhlo. Mírným blahobytem, osobními svobodami, možností žít kdekoli na světě počínaje a postavením Moskvy mezi světovými velmocemi nekonče. 

Putin, jenž se přes kágébáckou minulost a lásku k SSSR zdál být racionálním politikem, se změnil v neracionálně uvažujícího hazardéra, který ohrožuje všechny. Své partnery, kterými se Rusku snažily být USA a EU s Německem v čele, ale i své nejbližší spojence, Lukašenkovo Bělorusko či Nazarbajevův Kazachstán. 

Mír dobrý pro Rusy i Ukrajinu 

Porošenko dal v úterý Putinovi možná poslední šanci se z tohoto šílenství vzpamatovat. „Všechny zúčastněné strany chtějí z konfliktu vyjít se zachováním si tváře. Jsem připraven jednat o takovém řešení,“ podal Porošenko Putinovi ruku i v této podobě. Kromě vyslovených zrádců, agentů a kolaborantů ruský prezident nikoho vstřícnějšího na Ukrajině nenajde. 

Ruská agrese den po dni vyvolává silnější ukrajinský protiruský nacionalismus. Petro Porošenko stojí v čele těch, kteří se ho snaží mírnit, kteří místo aby spalovali mosty, nabízí Moskvě společnou obnovu. A sám tím hodně riskuje. 

Chce za to jediné. Podporu svému mírovému plánu, odchod ruských žoldáků z Ukrajiny, obnovení kontroly hranice. Za to nabízí širokou autonomii Rusům na východě Ukrajiny a Rusku obnovení hospodářské spolupráce, která oběma zemím přinášela miliardy dolarů. „V Minsku se řeší osud Evropy a světa,“ řekl Porošenko. Putinovi dal šanci nestat se válečným zločincem 21. století. Je na Putinovi, co si vybere. Válku, či mír. Obojí mít nemůže.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue