Markéta Všelichová za poslední dva roky navštívila kurdské oblasti Turecka,...

Markéta Všelichová za poslední dva roky navštívila kurdské oblasti Turecka, Sýrie a Iráku celkem čtyřikrát. | foto: archiv Markéty Všelichové

Zaorálek zkusí vyjednat vyhoštění dvou Čechů zadržených v Turecku

  • 201
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pojede vyjednávat o Češích zadržených v Turecku. Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase turecké úřady zatkli kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím YPG. Šéf diplomacie se do Turecka vydá 12. prosince. Zaorálek řekl, že cílem je dosáhnout vyhoštění obou Čechů ze země, což ale může trvat delší dobu.

„To by bylo ideální, ale neslibuji to. Přáli bychom si to, ale myslím, že toho nedosáhneme rychle,“ prohlásil šéf české diplomacie.

„Bude to obtížné, protože jsou obviněni ze závažných trestných činů a my do řízení nemůžeme nijak přímo vstupovat,“ řekl. Ministerstvo už podle Zaorálka podniklo některé kroky, snaží se jednat a „připravit půdu“ pro navrhovaná řešení. „Ale sami tady nic nezmůžeme, pokud nebude určitá ochota vyjít vstříc, tak to nebude jednoduché,“ řekl novinářům. V Turecku bude jednat 12. a 13. prosince s nejvyšší tureckou reprezentací.

23.listopadu 2016 v 14:04, příspěvek archivován: 23.listopadu 2016 v 14:11

2/2 Případ dvou zadržených Čechů je novým bodem naší agendy.

„Markétu Všelichovou jsme před tou cestou varovali. Byla už před tím několikrát v oblasti Blízkého Východu zadržená. Oba dva si museli být nebezpečí vědomí,“ prohlásil Zaorálek.

Situace je podle šéfa české diplomacie složitější, než by byla u jiných zemí, protože Turecko je spojencem České republiky a členem NATO. „Není možné postupovat jinak, než mít zároveň zájem, aby vztahy fungovaly,“ řekl Zaorálek.

23.listopadu 2016 v 14:04, příspěvek archivován: 23.listopadu 2016 v 14:10

1/2 Moje dlouhodobě plánovaná cesta do Turecka se uskuteční 12.–13. 12. 2016. Hlavním tématem jednání jsou vztahy ČR/EU-TR.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka bude Zaorálek s Turky jednat i o projektu elektrárny Yunus Emre. Ministr zahraničí to novinářům v průběhu jednání vlády potvrdil, ale zdůraznil, že obě věci spolu nijak nesouvisí.

Turecké úřady minulý týden zadržely v provincii Şirnak na jihovýchodě země dva české občany Miroslava Farkase a Markétu Všelichovou (psali jsme zde). Policie u nich údajně našla dokumenty, které svědčí o jejich členství v milicích syrských Kurdů YPG, a obvinila je proto z členství v teroristické organizaci.

YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. PYD letos otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když ČR syrský Kurdistán ani žádnou jeho reprezentaci neuznává. Tureckou PKK považuje za teroristickou organizaci USA i Evropská unie, s YPG ale Západ spolupracuje v boji proti radikálům z Islámského státu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video