Japonsko neloví velryby k vědeckým účelům, jak tvrdí, rozhodl Mezinárodní soudní dvůr OSN. Verdikt znamená pro Tokio dočasný zákaz lovu u Antarktidy. (Ilustrační snímek) | foto: AP

OSN dočasně zastavuje japonský lov velryb, prý neslouží pro vědecké účely

  • 27
Japonsko neloví velryby k vědeckým účelům, jak tvrdí, rozhodl Mezinárodní soudní dvůr OSN. Verdikt znamená pro Tokio dočasný zákaz lovu u Antarktidy. Japonsko již informovalo, že verdikt soudu respektuje. Informovala o tom agentura Reuters.

Při čtení rozsudku soudce Peter Tomka uvedl, že "dočasně pozastavuje japonský program lovu velryb pro vědecké účely a nařizuje jeho přezkoumání", píše server BBC. Japonsko podle soudce nedokázalo vysvětlit, proč v rámci programu loví obrovské množství kvůli masu ceněných plejtváků malých, ale nedokáže naplnit stanovené kvóty u plejtváka myšoka a keporkaka. Rozhodnutí soudu je právně závazné od vynesení rozsudku (kompletní verdikt soudu v angličtině si můžete přečíst zde).

Mluvčí japonského ministerstva zahraničí Norijuki Šikata sice uvedl, že Tokio je rozhodnutím soudu zklamané a lituje ho, ale bude se jím řídit. "Jako stát, který respektuje právo (...) a jako zodpovědný člen mezinárodního společenství se bude Japonsko soudním verdiktem řídit," citovala jeho slova agentura AP. S velkým nadšením rozsudek naopak přivítala Austrálie a zástupci ekologických organizací, které proti lovu velryb bojují.

Vědecký výzkum velryb Japonsku schválila Mezinárodní velrybářská komise (IWC) jako výjimku ze zákazu lovu velryb ke komerčním účelům. Maso mnoha kytovců se však nakonec v Japonsku prodává ke konzumaci, údajně proto, že k výzkumu již nebylo zapotřebí.

Japonské velrybářské lodi v Jižním ledovém oceánu oficiálně operují na základě výzkumného programu Jarpa II. Ten má zjistit, zda se komerční lov velryb vyplatí a je udržitelný z hlediska životního prostředí. Výzkum se financuje z prodeje velrybího masa na japonském trhu.

Kromě Japonska stejnou výjimku z moratoria využívají Island a Norsko. Podle řady kritiků si Japonsko zajistilo výjimku pro lov kvůli velké oblibě velrybího masa a vědecké účely byly jen papírová záminka.

Hlavním iniciátorem žaloby byla Austrálie

Lov velryb finančně podporuje i japonská vláda. Loňský národní výzkum však ukázal, že 86,6 procent Japonců s vydáváním peněz na lov velryb nesouhlasí. Kvůli protestům už Japonci lov velryb i omezili. Dále však velrybí maso ve velkém dovážejí z Islandu.

Hlavním iniciátorem zastavení japonského programu lovu velryb byla Austrálie, která také na Japonsko v roce 2010 podala žalobu u Mezinárodního soudního dvora OSN. 

Řeší také časté střety japonských lodí a australských aktivistů. V prosinci loňského roku dokonce australská vláda oznámila, že nad moře vyšle hlídkovací letouny, které budou šarvátky monitorovat (více o nasazení letounů se dočtete zde).

Podívejte se, jak se srazila loď aktivistů s plavidlem lovců velryb:

2. února 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue