Hlavou sedmičlenného gangu byl čtyřiačtyřicetiletý Jiří Drábek. Ilustrační foto.

Hlavou sedmičlenného gangu byl čtyřiačtyřicetiletý Jiří Drábek. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Loupili se samopaly, teď stanuli před soudem

  • 12
Nebezpečný gang lupičů, který se samopaly vtrhával do poboček bank, už nikomu neublíží. Tři nejnebezpečnější ze sedmi aktérů série třinácti loupežných přepadení už sedí za mřížemi, čtyři jsou souzeni na svobodě. Dnes se zodpovídali před brněnským soudem ze zločinů z přelomu let 2005 a 2006.

Lupiči se zbraní v ruce přepadávali pobočky České spořitelny, Komerční banky a dalších peněžních ústavů v Brně, zabrousili i na sever Moravy. Zaměřili se také na vozidla převážející peníze.

Poprvé vyzkoušeli vyhrožování slovem i zbraní v Čejkovicích na Hodonínsku. Ve zdejší Jednotě dvakrát vypálili ze samopalu. Ukořistili "jen" 20 tisíc.

Chtěli víc a víc
Časem však svoje metody vypilovali a troufali si stále více. "Předloni v dubnu na parkovišti nákupního centra Olympia nutili se zbraní v ruce pracovníka bezpečnostní služby, aby otevřel vozidlo s tržbou. Třikrát přitom vystřelili do vzduchu a z vozidla vybrali skoro půl milionu korun a přes tisíc eur," popsal státní zástupce Ivan Hrazdira.

Dvě přepadení lupičům nevyšla. A když je policie zatkla, měli rozplánované další akce. "V lednu roku 2006 po předešlé dohodě ozbrojeni brokovnicí a maskovaní vnikli do pobočky Money bank v Pohořelicích a pracovnice banky jim pod pohrůžkou násilí vydala 318 tisíc korun. Mezi penězi byla ale nástražná kapsle, která se iniciovala a obnos znehodnotila. Pachatelé pak peníze odhodili," popsal jeden z ojedinělých neúspěchů Hrazdira.

Inženýr už pár let seděl
Hlavou sedmičlenného gangu byl čtyřiačtyřicetiletý Jiří Drábek, který má sice vysokoškolský diplom inženýra, ale na svém kontě už desetiletý trest za vydírání. Drábka státní zástupce žaluje i proto, že bez povolení přechovával samonabíjecí pistoli, samopal, náboje a ruční granáty.

Zarostlý inženýr sledoval jednání se zachmuřenou tváří, ale s lhostejným výrazem recidivisty, který už pobyl za mřížemi pět let. V roce 2001 ho sice brněnský soud potrestal deseti lety, ale v září 2005 byl podmínečně propuštěn. Nastěhoval se k družce, ale do práce nespěchal. Za dva měsíce nato "rozjel" loupežnou sérii.

Ani další dva z tří podezřelých mužů, kteří jsou ve vazbě, nestojí před soudem poprvé. Drábkova komplice, pětatřicetiletého Norberta Predikanta z Hustopečí, brněnský krajský soud dokonce v roce 1996 potrestal třinácti lety za vraždu podnikatele Pavla Gaďourka z Břeclavska. V roce 2004 byl ovšem podmínečně propuštěn.

Třetím z trojice zvláště nebezpečných recidivistů, kteří se podle obžaloby podíleli na většině z třinácti loupeží, je osmadvacetiletý František Hutyra. Ten v roce 2001 inkasoval za loupež osmiletý trest a také on byl podmínečně propuštěn.

Loupil... vlastně neloupil
Dnes vypovídala před soudem Drábkova družka Lenka Hanáková, kterou státní zástupce podezřívá, že o loupežích věděla. Žena při policejních výsleších potvrdila, že na jaře roku 2006 dvě hodiny seděli v autě u obchodního domu Carrefour na Vídeňské ulici v Brně. Drábek monitoroval, jak jsou peníze sváženy a kdy s nimi auta jezdí.

"Doma pak Jura řekl, že je to riskantní a že se to dělat nebude. Taky mi povídal, že dělá loupeže, aby mi a dceři zajistil lepší životní úroveň," popsala policistům Hanáková, která má s Drábkem osmiměsíční dceru a vychovává ještě starší sedmiletou dceru. U soudu ale vypovídala mnohem zdrženlivěji.

Tvrdila, že o loupežích prakticky nevěděla a ani se o "kšefty" svého druha příliš nezajímala. "Jde mi o budoucnost dětí, na nich mi teď záleží nejvíc," dušovala se obžalovaná. Proces potrvá řadu dní, recidivistům hrozí až patnáct let.

,

Video