Vojenské vězení Guantánamo

Vojenské vězení Guantánamo | foto: Profimedia.cz

Lotyšsko přijme jednoho vězně z americké základny Guantánamo

  • 4
Lotyšsko poskytne azyl jednomu vězni z americké základny Guantánamo na Kubě. Podle agentury Reuters to oznámilo lotyšské ministerstvo zahraničí. Muž, kterému nebyl prokázán terorismus, se má v zemi integrovat do běžného života. Česko o podobném kroku zatím neuvažuje.

Zadržený muž pochází ze střední Asie a do Lotyšska by měl podle AP přiletět v následujících šesti měsících. Americké úřady ho označily za osobu vhodnou k propuštění, podle Rigy tak nepředstavuje bezpečnostní riziko.

"Rozhodnutí lotyšské vlády opět potvrzuje závazek (země) posílit strategické partnerství s USA a připravenost provádět politiku vzájemné podpory v Evropské unii," oznámilo ministerstvo zahraničí.

Americký prezident Barack Obama chce spornou věznici, kde jsou zadržovány osoby podezřelé z terorismu, zavřít. Řada vězňů, u kterých nebyla příslušnost k teroristickým skupinám prokázána, se ale nemůže z bezpečnostních důvodů navrátit do vlasti. Washington proto vyzval spojence, aby některé ze zadržených přijali.

Z členských zemí EU s tím souhlasilo asi deset států, poznamenal Reuters. Například Slovensko na konci ledna přijalo tři vězně. - čtěte Trojice vězňů z Guantánama přijela na Slovensko, dostanou byt i práci

Švýcarsko dnes oznámilo, že je připraveno přijmout dvojici Ujgurů. Rozhodnout ale musí ještě švýcarská vláda. Před měsícem tato alpská republika přijala jednoho Uzbeka.

Několik guantánamských vězňů se vrátilo do Afghánistánu, další odjeli na Bermudy, do Čadu, Británie, Francie, Irska nebo Portugalska a dalších států. Ochotu přijmout vězně vyjádřilo také Maďarsko. Bulharská vláda chce v této věci rozhodnout do měsíce.

Věznici od jejího vzniku opustilo víc než 550 zadržovaných, které přijalo asi čtyřicet států.

UZAVŘENÍ GUANTÁNAMA

- Věznice na kubánské základně Guantánamo funguje od roku 2002. Od té doby zařízením prošlo na osm stovek lidí, které Američané a jejich spojenci pochytali během tažení proti teroru.

- Zadržení pobývají ve věznici v právním vakuu - bez obvinění a soudu. A to vzbuzuje nevoli po celém světě. Guantánamo je jedním z problémů, které navenek poškozují obraz USA coby reprezentanta demokracie a lidských práv.

- I proto loni v lednu rozhodl americký prezident Barack Obama kontroverzní věznici do roka uzavřít. To se mu nepodařilo, na Kubě stále zůstává přes dvě stě vězňů. Americká vláda nyní řeší, kam je umístit. Některým by totiž v jejich zemích mohlo hrozit pronásledování.

- Američané požádali zejména evropské státy o přijetí některých vězňů. Portugalsko, Francie, Itálie, Irsko, Španělsko, Irsko a Maďarsko patří spolu se Slovenskem mezi evropské země, které jsou ochotné se některých vězňů z Guantánama ujmout, anebo tak už učinily. Česko se žádné vězně přijmout nechystá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video