ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Běženci se vracejí do Lotyšska, realita života v Německu je zklamala

  • 474
Do Lotyšska se vracejí migranti, kteří zemi byli původně přiděleni v rámci uprchlických kvót v rámci Evropské unie, ale kteří krátce poté odcestovali s touhou po snazším živobytí do jiných zemí. Tam však zjistili, že nezískají ani práci, ani povolení k pobytu, a tak se zase vracejí do zpět.

Informovala o tom místní média s tím, že nejde o žádnou migrační vlnu, ale jen o jednotlivce.

„Iráčan Tárik s ženou a sedmi dětmi opustil Lotyšsko před dvěma měsíci, protože si tu nedokázal najít obživu. Německo bylo poslední nadějí, ale Tárik se tento týden vrátil, protože v Německu nezískal povolení k práci, ani sociální dávky,“ vylíčila lotyšská televize.

Lotyšsko mělo v rámci unijních kvót přijmout celkem 531 uprchlíků. Ale do země se tímto způsobem dostalo jen 23 běženců. Začátkem listopadu už byli pryč, všichni dali přednost životu jinde, připomněl server Delfi.

V Lotyšsku se o běžence starají pouze po dobu, kdy v utečeneckém středisku čekají na vyřízení úředních formalit. Jakmile získají postavení uprchlíka, musí opustit středisko a postarat se sami o sebe. V důsledku toho všichni uprchlíci z Lotyška emigrovali do dalších států, jak se ostatně i očekávalo.

Vydržet v Lotyšsku je pro uprchlíky obtížné, protože sociální dávky jsou příliš skromné a stěží najdou práci, protože místní zákony vyžadují znalost státního jazyka. V případě neznalosti hrozí pokuta, a to i zaměstnavateli.

„Udělalo se vše pro to, aby (uprchlíci) odjeli pryč. Je jasné, že jde o neživotaschopný systém,“ řekl stanici BBC počátkem roku lotyšský poslanec a ochránce lidských práv Boris Cilevič.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video