Lososi musí v Pugetově zálivu odolávat desítkám léků v odpadních vodách.

Lososi musí v Pugetově zálivu odolávat desítkám léků v odpadních vodách. | foto: Profimedia.cz

U Seattlu plavou lososi na antidepresivech, trpí znečišťováním oceánu

  • 15
Dopady nadměrného užívání léků se projevují i ve volné přírodě. Příkladem může být aktuální zjištění amerických výzkumníků, kteří v tělech lososů z Pugetova zálivu nedaleko Seattlu objevili velké množství léků. Rybí maso obsahovalo i chemikálie obsažené v antidepresivech, antibiotikách či antikoncepci.

Studii zveřejnil magazín Environmental Pollution. Zaměřuje se na toxické látky vypouštěné v oblasti Pugetova zálivu. Vědci zkoumali přítomnost 150 vybraných chemikálií v odpadních vodách ze zdejších čističek, v mořské vodě a ve tkáních ryb, zejména lososů.

Geneticky upravený losos se dostal na talíře, „ekoprase“ předběhlo dobu

„V rybách jsme našli 45 ze 150 námi zkoumaných chemikálií,“ uvedl pro server Vice News autor studie James Meador. Celkem pak vědci ve zkoumaných oblastech identifikovali 81 látek obsažených v léčivech.

Některé z chemikálií se v tělech ryb nacházely ve velmi vysokých koncentracích. Byly mezi nimi například látky obsažené ve známém antidepresivu Prozac či antikoncepčních pilulkách. Ve Spojených státech se podle dostupných statistik na trhu objevuje asi čtyři tisíce druhů léků.

Mnoho z nich se však dostává do odpadních vod. Vědci se v posledních letech snaží zjistit, jaký vliv mohou mít léky na zvířata a životní prostředí.

Devastující účinky léčiv na zvířata

Ve vodách Pugetova zálivu se podle dlouhodobého zkoumání vyskytují stovky chemikálií, pouze malá část z nich je však pravidelně monitorována. Patří k nim například pesticidy, jejichž maximální koncentraci v odpadních vodách stanovuje zákon. Léčiva v odpadních vodách však nikdo povinně nemonitoruje.

Antibiotika poslední záchrany přestávají účinkovat. Bakterie se jim ubrání

„Víme o celé řadě chemikálií, které prokazatelně způsobují problémy u lososů. Je však znepokojující, že se ve vodě nachází celá řada dalších látek, u nichž dopady na prostředí neznáme,“ upozorňuje Amelia Apfelová, která je jednou z pracovnic Správy Pugetova zálivu.

U některých léčiv však vědci možné dopady na zvířata znají. Metformin, který je obsažen v léčivech na cukrovku, může u zvířat způsobovat metabolickou dysfunkci. U ryb se například projevuje zpomaleným růstem.

Antibiotika ve volné přírodě zase mohou v budoucnu zapříčinit rozvoj vysoce rezistentních bakterií. A ty pak způsobovat problémy i u lidí. Antidepresiva Prozac a Zoloft podle vědců negativně ovlivňují chování ryb, kterým posléze hrozí větší nebezpečí od predátorů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video