Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Británie povolila jako první na světě početí dětí s DNA tří osob

  • 104
Velká Británie jako první země na světě povolila početí dětí s DNA od tří rodičů: dvou žen a jednoho muže. Přes pokus o zablokování příslušného zákona ho schválila horní komora britského parlamentu Sněmovna lordů, poslanci text odhlasovali už 3. února. Metoda má zamezit přenosu genetických nemocí z matky na dítě.

První dítě by se podle místních odborníků takto mohlo narodit už příští rok (více o metodě čtěte zde).

Vláda označila možnost předejít přenášení vážných chorob z matek na jejich děti za „světlo na konci tunelu“. Postup je ještě ve zkušební fázi a v parlamentu vypukla před hlasováním živá debata mezi zákonodárci, kteří oceňují možnost rodit zdravější děti, a těmi, kteří se obávají, že to povede k manipulaci s geny s cílem „mít děti na míru“.

Průlom pro vědu, naděje pro rodiče. Británie řekla ano dětem tří rodičů

Kritici namítali, že od dítěte se třemi rodiči už vede jen pár kroků ke klonování lidí. Nejsou si ani jistí bezpečností metody, a zda není v rozporu s právem Evropské unie. Proti se také postavila katolická i anglikánská církev, podle nich metoda není bezpečná a ani etická. 

Ve Sněmovně lordů se zákonodárce snažil přesvědčit i odborník na umělé oplodnění Robert Winston, který současnou debatu přirovnal k počátkům umělého oplodnění, kdy panovaly též pochybnosti.

Ministr zdravotnictví Earl Howe tvrdil, že je to skutečná naděje pro ohrožené rodiny. „Rodiny mohou vidět, že tato technologie je zde, aby jim pomohla. Bylo by podle mě kruté a zvrácené odmítat tuto metodu déle, než je nezbytně nutné,“ citovala BBC Howea.

Metoda nebude používána automaticky

Nový vědecký postup, který byl vyvinut v anglickém Newcastlu, má pomoci ženám jako je Britka Sharon Bernardiová. Ta přišla podle BBC o všech svých sedm dětí kvůli dědičné nemoci, která se přenáší jen z matky a poškozuje mozek, svaly, srdce a oči potomků. V Británii se ročně narodí kolem 125 dětí s genetickou vadou, kterou jim předala matka.

Metoda slučuje DNA dvou rodičů se zdravými útvary v buňkách druhé ženy-dárkyně, která zůstává v anonymitě. Ani dospělé děti nebudou mít právo dozvědět se, kdo je jejich „třetí rodič“. Výsledkem je, že dítě má desetinu procenta své DNA od druhé ženy, což podle vědců stačí k zamezení přenosu genetické choroby od biologické matky. 

„Konečně jsme dospěli k rozhodující etapě, která dává ženám vzácnou možnost stát se matkou bez obavy, že jejich dítě bude trpět genetickou chorobou,“ řekl britský odborník na genetické choroby Robert Meadowcroft.

Ani po schválení zákona ale nový postup nebude automaticky použit pro každou ženu v produktivním věku, která má podobný genetický problém a jejichž počet se odhaduje v Británii na 2 500. Každá zájemkyně o unikátní zákrok bude muset požádat o vyjádření britský orgán pro bioetiku HFEA (Human fertilisation and embryology authority).

Lékaři budou moci takový postup zvolit v případě, že matka je nositelkou nějaké vážné dědičné choroby, která může způsobit například svalovou dystrofii. Při metodě poškozenou mitochondriální DNA matky nahradí zdravá dárkyně.

Geny dárkyně ovlivní vitalitu dítěte

Mitochondriální DNA zodpovídá za tvorbu energie v těle, se vzhledem a chováním dítěte nesouvisí. Geny dárkyně by tak mohly ovlivnit jen to, zda bude dítě živější, nebo si raději zaleze s knížkou do postele.

Vadné mitochondrie, které se předávají pouze od matky, mohou způsobit poškození mozku, ochabování svalů, selhání srdce, ale i slepotu. Ve Velké Británii připadá jedno dítě s mitochondriální poruchou na šest a půl tisíce obyvatel.

V následujících měsících se HFEA bude zabývat pravidly pro udělení licencí. Ty by měl zveřejnit do konce srpna. Mezitím v létě tým vědců v Newcastlu představí konečné výsledky testování. Nový zákon umožňující početí dětí s DNA od tří lidí vstoupí v platnost 29. října a od 24. listopadu mohou kliniky žádat o licence. Zákonodárci očekávají, že první pokus o dítě s DNA od tří rodičů by se mohl uskutečnit do konce roku 2015. Odhaduje se, že každý rok lékaři nový postup zvolí ve 150 případech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue