Terezka a typicky český Honza jsou nejčastější jména, která loni dostaly nově narozené děti. Ilustrační foto.

Terezka a typicky český Honza jsou nejčastější jména, která loni dostaly nově narozené děti. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Loni se narodilo nejvíc Terezek a Janů, exoty jsou Šanel a Monty Pepa

  • 755
Nejčastějšími jmény, které dali loni rodiče svým potomkům, je Tereza a Jan. Na předních pozicích se drží typicky česká jména, začíná ale přibývat i cizokrajných a neobvyklých. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.

Tereza hraje u rodičů prim už od roku 1999, kdy statistici začali pojmenovávání dětí důsledně sledovat. U chlapců se v čele seznamu střídá Jan s Jakubem. Velmi často se loni objevovala také Eliška, Adéla a Anna či Tomáš a Adam.

Nejčastější jména dětí v roce 2010

Dívčí jména:

1. Tereza (2 700)
2. Eliška (2 500)
3. Adéla (1 890)
4. Anička (1 842)

Chlapecká jména:

1. Jan (3 200)
2. Jakub (3 112)
3. Tomáš (2 560)
4. Adam (2 160)

Celkem se loni podle ČSÚ v Česku narodilo bezmála 57 000 děvčat a 60 220 chlapců.

"Postupně přibývá ale i dětí s cizokrajnými a neobvyklými jmény," komentovala statistiky z minulého roku Eva Kortanová z Českého statistického úřadu.

"Těžko říct, jak to bude vypadat dál, jestli třeba Terezek nebude už ve školkách a školách moc," řekla statistička. Podle ní se "skokanem roku" loni stalo jméno Matyáš, které skončilo na jedenáctém místě a letos v lednu bylo už šesté. Před pár lety přitom nebylo ani v první dvacítce.

V některých regionech se podle statistiků situace lišila. V Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji Terezu sesadila z pomyslného trůnu Eliška, v Praze Anna. V Karlovarském kraji druhým nejoblíbenějším jménem byla Kristýna, Tereza se dělila až o třetí příčku s Natálií. V Jihočeském kraji třetím nejoblíbenějším jménem byla Barbora. Třetím nejoblíbenějších chlapeckým jménem v metropoli byl Filip a v Moravskoslezském kraji Daniel.

Objevují se i exotická jména, včetně dvojitých

I když čeští rodiče volí obvykle tradiční jména, podle Kortanové postupně přibývá jmen cizokrajných. Loni se mezi nimi objevila třeba Aashinya, Biqi, Fathija, Gaoxiang, Imana, Oleksandra či Zlatica. Rodiče sáhli i po starém jméně Malvína, Klementýna, Elvíra či Filoména. Matrikáři zapsali také počeštěné varianty cizích jmen - Šanel či Mišela.

Chlapci pak dostali třeba jméno Abdoul, Bilguut, Dmytro, Spiros či Thang.

Rodiče se přiklonili ale i ke staročeským jménům jako Horymír, Křišťan či Jošt. Kortanová řekla, že se mnohem častěji začínají dávat také dvě jména jako třeba Anna Marie. Nejneobvyklejším z nich byl loni zřejmě Monty Pepa.

Povolili byste rodičům pojmenovat dítě Monty Pepa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 25. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4496
ANO
ANO 1688
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: školka

Video