Hasič prochází kolem obchodu House of Reeves, který vyhořel během nepokojů v Croydonu. (9. srpna 2011) | foto: AP

Londýnský obchod přežil krizi i válku, výtržníci ho zničili během chvíle

  • 198
Více než 140 let patřila budova rodinné firmy House of Reeves neodmyslitelně k londýnskému předměstí Croydon. Části ulice se dokonce podle ní říkalo - Reeves Corner. Obchod s nábytkem přežil hospodářskou krizi i druhou světovou válku. Osudným se mu stalo rabování a nepokoje v Londýně.

Edvin Reeves otevřel svůj podnik v roce 1867, tedy ještě ještě v dobách, kdy Croydon byl samostatný a nepatřil k Londýnu. Jeho firma s nábytkem prosperovala a podnik dědila jedna generace po druhé. Reevesovi prodávali i během velké hospodářské krize a přečkali i bombardování Londýna během druhé světové války.

Britské nepokoje

Řádění výtržníků v Londýně už ale stařičká budova nepřežila. Během úterních nepokojů vzplála a do několika minut byla ztracena. Hasiči ji zachránit nedokázali. "Jsem zničen. Byl v tom celý můj život. Před třiceti lety jsem tam přes práh přenesl i svou manželku," bědoval dvaapadesátiletý spolumajitel podniku Graham Reeves.

Budoucnost obchodu je nejistá

Dodal, že násilníci z firmy nic neukradli. Jen ji zapálili. "Je to nesmyslné," zlobí se Reeves. Když se prý o požáru dozvěděl jeho otec, málem to nepřežil. "Je mu osmdesát. Myslel jsem, že zemře," popsal. Obchod se totiž v rodině dědí z generace na generaci. V současné době ho vlastní Graham Reeves spolu se svým starším bratrem Trevorem. Zaměstnávají patnáct lidí.

"Jsme už pátou generací, která tohle místo provozuje. Mám dvě dcery, ty by byly šestou generací," řekl zničený Reeves agentuře AP. Dodal, že i když je obchod pojištěn, jeho znovuvybudování je nejisté. Rodina chce nejdříve dostát svým stávajícím závazkům a pak uvidí. Část nábytku je totiž uskladněna v jiné budově. "Otec chce, abychom doručili nábytek lidem. Co bude pak, nevím," povzdychl si.

House of Reeves býval dle britských médií i agentury AP jednou z pamětihodností v Croydonu, a místní po něm dokonce pojmenovali část ulice, na níž stál. Říkali jí Reeves Corner. Obchod měli rádi i proto, že ho vedla jedna rodina a stal se kontrastem obchodních řetězců, uvedla AP.

Hořící budovy na Reeves Corner v Croydonu (9. srpna 2011)
Graham Reeves před budovou firmy House of Reeves, která vyhořela během nepokojů

Nejhorší nepokoje od 80. let propukly v sobotu večer v londýnském Tottenhamu a během dalších dvou dnů se rozšířily do dalších čtvrtí i britských měst. Policie zatím zatkla 563 lidí a 109 jich obžalovala. Ve středu večer kvůli nepokojům mnoho obchodů raději zavřelo dříve a některá londýnská divadla zrušila představení.

Skupiny vesměs mladých lidí zapalují a rabují obchody a policie si s nimi až dosud neuměla poradit. Premiér David Cameron kvůli situaci přerušil dovolenou a povolal do ulic metropole trojnásobek mužů zákona. Na čtvrtek také povolal z dovolené členy parlamentu.

Reeves Corner, Croydon

Reeves Corner, Croydon


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video