Uprchlý libyjský ministr zahraničí Músa Kúsa

Uprchlý libyjský ministr zahraničí Músa Kúsa | foto: Profimedia.cz

Londýn uprchlého libyjského ministra před justicí chránit nebude

  • 8
Britský ministr zahraničí William Hague oznámil, že Londýn nenabídl šéfovi libyjské diplomacie Músovi Kúsovi, jenž ve středu prchl do Velké Británie, žádnou imunitu před britskou ani mezinárodní justicí. Britové někdejšího prominenta Kaddáfího režimu vyslechli a teď ho skrývají na bezpečném místě.

Hague prohlásil, že Kaddáfího vláda se drolí a že se libyjský vůdce musí sám sebe ptát, kdo další ho opustí. Zdůraznil ale, že Británie Kúsovi nenabídla imunitu před britským ani mezinárodním právem.

Vyvrátil tak spekulace, že britská vláda, s níž má Kúsa dobré vztahy, bude ochotna přehlédnout jeho roli při pumovém atentátu na letadlo společnosti PanAm, které se v roce 1988 zřítilo nad skotským Lockerbie.

Kvůli teroristickému útoku se už o Kúsu zajímají skotské úřady. "Oznámili jsme ministerstvu zahraničí a úřadu pro Commonwealth, že žalobce a vyšetřovací orgány si pana Kúsu přejí vyslechnout kvůli možnému spojení s atentátem nad Lockerbie," uvedla ve svém prohlášení skotská prokuratura.

Músa Kúsa

- Na začátku 80. let byl Kúsa rok velvyslancem v Británii. V roce 1994 se stal šéfem libyjských tajných služeb, kterým byl až do svého jmenování ministrem zahraničních věcí v březnu 2009.

- Kúsá je podle opozice zapleten do atentátu na letadlo nad skotským Lockerbie, při kterém v prosinci 1988 zahynulo 270 lidí. Vyjednával s Brity propuštění atentátníka Midžrahího.

- Kúsa byl od začátku protestů věrným spojencem Kaddáfího. USA mu zmrazily útčty a sám odsoudil rezoluci Rady bezpečnosti OSN o bezletové zóně nad Libyí.

autor: ČTK

- V posledním desetiletí stál spolu s Kaddáfího druhorozeným synem Sajfem Islámem za velkou změnou politiky Libye, která se vzdala zbraní hromadného ničení či se přiznala k různým atentátům. Politika docílila zrušení mezinárodních sankcí.

"Je na bezpečném místě ve Spojeném království. Jednáme s ním o jeho i o svých možnostech, abychom se rozhodli, jak budeme postupovat," poznamenal Hague. Zároveň naznačil, že britská vláda se o jeho plánu odjet do Británie dozvěděla jen s krátkým předstihem.

Autem z Libye a vojenským letounem do Británie

Kúsa dorazil ve středu večer do Británie z Tuniska, kam přijel z Libye automobilem. Podle stanice BBC se dostal do Británie na palubě britského vojenského letadla. Britové ho dopoledne vyslýchali.

Tripolis v době, kdy byl Músa na cestě do Velké Británie, tvrdil, že ministr je pouze na diplomatické misi a od Kaddáfího nezběhl. Hague potvrdil, že Músa opravdu sám dobrovolně utekl.

Kaddáfího tak zradil nejen jeden z nejvýše postavených činitelů, ale také někdejší pevný obhájce režimu. Podle britských a amerických diplomatů to naznačuje, že lidé kolem Kaddáfího cítí, že konec režimu je velmi blízko.

Libyjský režim ve čtvrtek odpoledne Kúsovu rezignaci přiznal, o žádném dalším zběhovi z nejvyšších kruhů ale prý neví. "Bylo to jeho osobní rozhodnutí," komentoval útěk ministra do exilu vládní mluvčí Musá Ibrahím.

Kaddáfímu zůstali už jen potomci

Někteří Libyjci však útěk ministra zahraničí a dlouholetého šéfa tajných služeb nepřeceňují. Libyi podle nich vládne diktatura jediného muže, který vládne jen se svojí rodinou, a odchod jednoho ministra není pro zarputilého plukovníka žádná katastrofa.

Bývalý libyjský ministr přistěhovalectví Alí Iríší, který sám rezignoval po začátku nepokojů, zase soudí, že jsou Kaddáfího dny sečtené. "Vždy jsem tvrdil, že libyjští představitelé jsou v Tripolisu zadržováni jako rukojmí. To, že se Kúsovi podařilo uprchnout, je neuvěřitelné," řekl Iríší v televizi France 24.

"Kaddáfímu už nezbyl nikdo, s kým může počítat. Zůstaly mu už jen jeho děti. Kúsa patřil k poradcům, jimž Kaddáfí nejvíc důvěřoval. Toto je konec, brutální režim se hroutí. A nikdo ho nezná lépe než Músa," doplnil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video