Třetím londýnským atentátníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba

Třetím londýnským atentátníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba | foto: Reuters

Britové oznámili jméno třetího útočníka, byl to Ital s marockými kořeny

  • 246
Třetím londýnským atentátníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba. Informaci italského listu Corriere della Sera potvrdila britská policie. Zaghba podle ní nebyl v hledáčku policie, ani tajných služeb. Británie si minutou ticha připomněla oběti sobotního útoku.

Zaghba byl podle listu synem Maročana a Italky pocházející ze severoitalského města Boloňa. Narodil se údajně v roce 1995 v marockém Fezu. Loni mu podle deníku italská policie zabránila v odletu z Boloně do Turecka, odkud se chtěl dostat do Sýrie.

Italská agentura ANSA uvedla, že místní policie britské kolegy o Zaghbově snaze vycestovat na Blízký východ informovala. Podle britské policie Zaghba žil v poslední době ve východním Londýně a nebyl v hledáčku policistů ani tajných služeb.

Po potvrzení totožnosti třetího atentátníka policie rovněž oznámila, že v souvislosti s vyšetřováním útoku v Londýně zadržela ve čtvrti Barking 27letého muže. Ten by měl být v současnosti jediným člověkem ve vazbě, neboť všech 12 dříve zadržených lidí policisté propustili. Na předměstí Barking policie zatýkala už v neděli.

V pondělí policie zveřejnila totožnost dvou pachatelů útoku. Jeden z nich, 27letý Khuram Shazad Butt, britský občan, který se narodil v Pákistánu, byl v minulosti v hledáčku tajných služeb. Podle agentury AP se dokonce loni objevil v dokumentu britské stanice Channel 4 s názvem The Jihadis Next Door (Džihádisté od vedle). Byl v něm zachycen spolu s dalšími muži, kteří rozvinuli v parku vlajku organizace Islámský stát (IS).

Policie kvůli údajnému nedostatečnému sledování Butta čelila kritice. Šéf britské protiteroristické jednotky Mark Rowley ale uvedl, že policisté Butta po incidentu s vlajkou prověřili, nenašli však nic, co by nasvědčovalo tomu, že plánuje teroristický útok.

Útok u London Bridge

Podle listu The Times byl Butt v kontaktu s jedním z pachatelů atentátů v londýnské městské hromadné dopravě z roku 2005. Navzdory tomu loni několik měsíců pracoval v londýnském metru. Pákistánská policie provedla razii v restauraci ve městě Džhelum, která patří Buttovu strýci. Podle místního tisku šlo o „preventivní opatření“.

Druhý známý útočník, občan Maroka a Libye Rašíd Radván (v anglickém přepisu Rachid Redouane), britským úřadům dříve znám nebyl.

Při útoku v centru Londýna v sobotu v noci zemřelo sedm lidí a desítky dalších byly zraněny. Atentát se odehrál na mostě přes Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Trojice útočníků na mostě najela vysokou rychlostí dodávkou do lidí na chodníku a v nedaleké čtvrti pak zaútočila na přítomné noži. Policie atentátníky krátce po ohlášení incidentu zastřelila.

Minuta ticha? Spěchám, pardon

Británie si v úterý minutou ticha připomněla oběti teroristického útoku. Zatímco přímo na místě krveprolití u mostu London Bridge se shromáždilo několik stovek lidí, v centru metropole probíhal provoz zcela bez známky vzpomínek na tragickou událost.

Blízcí obětí, policisté, lidé z okolních kanceláří či náhodní kolemjdoucí se navzdory deštivému počasí na minutu zastavili u hromady květin na místě, u něhož trojice útočníků opustila dodávku, s níž na mostě zabíjela lidi. Někteří přítomní plakali.

„Považovala jsem za svou povinnost dnes přijet na místo, kde přišlo o život tolik lidí,“ řekla novinářům Andrea Liddelová, která se do hlavního města vypravila kvůli pietnímu okamžiku až z Kentu. „Jsem tu kvůli nim, abych dala najevo, že je mi to líto a že jejich osudy nebudou zapomenuty.“

Británie si minutou ticha připomněla oběti útoku u London Bridge (6. června...
Británie si minutou ticha připomněla oběti útoku u London Bridge (6. června...
Británie si minutou ticha připomněla oběti útoku u London Bridge (6. června...

Oběti si na dalším pietním shromážděním za účasti londýnského starosty Sadiqa Khana připomněli například i zaměstnanci zdravotnické služby. Desítky z nich zasahovaly během sobotní noci, nedokázaly však již zabránit smrti sedmi lidí, řadu dalších však včas převezly do nemocnic.

Premiérka Theresa Mayová krátce před pietním okamžikem napsala vzkaz do kondolenční knihy, která byla v úterý zpřístupněna na radnici londýnské části Southwark, v níž k útoku došlo. „Celé město a celý národ si společně připomíná nevinné oběti tohoto brutálního útoku,“ napsala premiérka s tím, že britské hodnoty budou vždy nadřazeny poselství zla šířeného teroristy.

Minutu ticha drželi i účastníci shromáždění v dalších britských městech, například v Cambridge, skotském Glasgowě či severoirském Belfastu. Desítky osob se shromáždily kolem květinového památníku připomínajícího oběti útoku na koncertě v Manchesteru, k němuž došlo před 14 dny. „Manchesteru se po útoku dostalo takové podpory, že je na místě vyjádřit solidaritu s Londýnem,“ řekla BBC manchesterská úřednice Lucy Hardmanová.

Značná část Britů však již sobotní teroristický čin v přívalu každodenních starostí hodila za hlavu. Na centrální londýnské ulici Strand a na přilehlém náměstí Trafalgar Square probíhal život zcela bez jakékoli pietní připomínky. Ulicemi popojížděly kolony aut a lidé spěchali, aby co nejrychleji unikli dešti. „Minuta ticha? Vím, že má být, ale spěchám se synem k lékaři, je mi to líto,“ řekla jedna z kolemjdoucích.

Razie v Londýně:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video