Londýn stížnost českých Romů neuznal

  • 174
Londýnský soud zamítl žalobu skupiny šesti českých Romů proti britským imigračním kontrolám na pražském letišti. Romové se domáhali verdiktu, že tyto kontroly jsou diskriminační, a tedy nezákonné. "Ano, soud naší stížnost zamítnul, ale odvoláme se," řekl iDNES Roger Bingham, mluvčí londýnské organizace Liberty, která české občany ve sporu zastupuje.

"S rozsudkem jsme velmi spokojeni. Potvrdil, že se tyto kontroly provádějí nediskriminančním způsobem," řekl ČTK mluvčí britského ministerstva vnitra.

Organizace pro lidská práva Liberty, která šest českých Romů zastupuje, je přesně opačného názoru.

"Tito Romové byli podle názoru Liberty a Evropského střediska pro práva Romů (ERRC) v červenci 2001 podrobeni diskriminačnímu, ponižujícímu a nezákonnému zacházení ze strany úředníků britské imigrační služby," řekl Bingham.

Byla to diskriminace, tvrdí Češi
Všichni patří k těm, kterým britští úředníci zamítli už v Ruzyni vstup na palubu letadla do Británie, a to bez ohledu na to, že měli platné cestovní doklady i letenky a že jako občané České republiky nepotřebovali k cestě do Británie víza. Domnívají se, že důvodem byl jejich romský původ.

Opírali tento názor o směrnici náměstkyně ministerstva vnitra Barbary Rocheové z dubna 2001, která umožňuje přistěhovalecké službě odmítnout vstup do Británie příslušníkům sedmi etnických skupin pouze na základě jejich příslušnosti k této skupině.

Britové podle zákona "někoho" odmítat mohou
Směrnice byla v červnu tohoto roku odvolána, ale úředníci mohou nadále odmítat vstup příslušníkům konkrétní skupiny, pokud ze statistických údajů nebo jiných informací vyplývá, že příslušníci této skupiny ve zvýšené míře porušují přistěhovalecké zákony.

Mluvčí ministerstva vnitra odmítl o této směrnici vůbec diskutovat. "Důležitý je verdikt, že k žádné diskriminaci nedošlo," řekl.

Kontroly začaly loni
Británie zavedla namátkové kontroly cestujících na pražském letišti se souhlasem české vlády vloni.

Snaží se při nich odhalit lidi, kteří cestují do Británie s jiným důvodem, než je maximálně tříměsíční turistika nebo obchod, na něž se vztahuje bezvízový styk.

Mezi odmítnutými žadateli jsou převážně Romové, protože stovky z nich žádají v Británii o politický azyl, což Londýn považuje za zneužívání azylového systému.

Nyní britská vláda navrhla parlamentu, aby všech deset kandidátských zemí EU včetně České republiky zařadil na seznam bezpečných, demokratických zemí.

Tím by britské přistěhovalecké orgány získaly zákonný důvod jakoukoli žádost o politický azyl okamžitě odmítnout a žadatele vypovědět. Podle náměstkyně ministra vnitra Beverley Hughesové by tento zákon mohl platit od listopadu.

Co se o kontrolách psalo

Kavan: Kontroly nejsou diskriminační

Ščuka: Do Anglie
bych nejel

Začala nová vlna
emigrace Romů

Proč byly kontroly zavedeny
Dohodou, že na ruzyňském letišti mohou úřadovat britští imigrační úředníci, se česká vláda snažila loni v létě řešit hrozbu zavedení víz ze strany Londýna. Kontroly se na letiště "podle potřeby" vracejí i letos. Kontroly jsou trnem v oku organizacím, které se zabývají lidskými právy.

Zástupci Českého helsinského výboru (ČHV), kteří pohovory na ruzyňském letišti sledovali loni v létě, zatím podle Heleny Bajerové o obnově monitorování kontrol neuvažují. Sledují podle ní situaci z povzdálí a čekají, jak se bude situace vyvíjet.

O azyl ve Spojeném království začali před několika lety hromadně usilovat především Romové. Počet českých žádostí o azyl podle informací úřadů v Londýně ale klesá. Poslední loňské čtvrtletí jich Británie přijala 135, v prvním čtvrtletí 2002 osmdesát.

Podle prezidenta několika evropských romských organizací Ladislava Baláže ale počet Romů, směřujících do Británie, roste. Během května a června tam podle jeho údajů dorazilo asi 250 rodin.

Naopak podle Ivana Veselého z Mezinárodní romské unie je migrace Romů do Británie zhruba stejná. "Nezaznamenali jsme žádné výkyvy," řekl iDNES. Imigrační kontroly na letišti považuje, stejně jako před rokem, za ohrožení suverenity České republiky. 

Při dvanáctém kole britských konzulárních kontrol, které na pražském letišti trvaly od 23. června do 11. července, neuspělo u pohovorů s úředníky 82 lidí.

Jedete-li do Británie

ČESKY
1 - nóta umožňující Británii imigrační kontroly na pražském letišti

ANGLICKY
3 - informace pro návštěvníky Velké Británie a zájemce o britské občanství

4 - jak cestovat do Velké Británie podle účelu cesty

5 - průvodce azylovým systémem Velké Británie

6 - průvodce azylovou procedurou ve Velké Británii

Na ruzyňském letišti britští úředníci kontrolují před běžným odbavením české občany cestující na britské ostrovy. Důvodem je velký nárůst počtu českých Romů, kteří hledají v Británii azyl, 18. července 2001

Romská dívka odchází od přepážky na ruzyňském letišti v Praze poté, co jí britští imigrační úředníci odepřeli vstup do Británie, 1. srpna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video