David Cameron

David Cameron | foto: AP

Británie přijme navíc tisíce syrských uprchlíků, oznámil Cameron

  • 147
Britský premiér David Cameron v pátek prohlásil, že Londýn přijme navíc tisíce běženců ze Sýrie. Podle OSN by mělo jít o čtyři tisíce lidí. Azyl dostanou uprchlíci, kteří v současnosti žijí v táborech u syrských hranic. Cameron podlehl tlaku veřejnosti, který se zvedl po zveřejnění snímků utopeného syrského chlapce.

Cameron podle BBC z návštěvy Portugalska vzkázal, že Velká Británie musí při řešení současné uprchlické krize jednat „hlavou a srdcem“. Prohlásil, že Londýn přijme „tisíce“ nových běženců, číslo zatím neupřesnil. Organizace spojených národů později uvedla, že by mělo jít o čtyři tisíce lidí.

Bližší informace plánuje Cameron zveřejnit během následujícího týdne, vláda podle něj zároveň zahájí jednání s humanitárními organizacemi na Blízkém východě.

Uprchlická krize

Velká Británie podle premiéra poskytne azyl některým z lidí, kteří v současnosti žijí v některém z uprchlických táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu.

Nabídka se tedy nebude týkat běženců, kteří už jsou v Evropě. Ti nemají na azyl ve Velké Británii podle evropských předpisů nárok, podle pravidel si o něj mají požádat v první bezpečné zemi, kam dorazili. Nejčastěji tedy v Itálii nebo Řecku.

Cameron také odpoledne sdělil, že Británie navýší dosavadní humanitární pomoc pro syrské běžence v zemích Blízkého východu.

Na Blízký východ půjde z Londýna už miliarda liber

„Dnes mohu oznámit, že poskytneme dalších 100 milionů liber, takže celý náš dosavadní příspěvek přesáhne jednu miliardu liber. To je dosud největší britská reakce na humanitární krizi,“ uvedl britský premiér. V přepočtu tak britská finanční pomoc dosáhne hranice 37 miliard korun.

„Šedesát milionů liber z dodatečného navýšení půjde na pomoc Syřanům v Sýrii. Zbytek bude určen pro sousední země Turecko, Jordánsko a Libanon, kde nyní syrští uprchlíci představují čtvrtinu tamní populace,“ dodal Cameron.

Cameronův kabinet se donedávna k přijímání běženců stavěl skepticky. Ministr zahraničí Philip Hammond například v srpnu podle deníku The Guardian prohlásil, že „loupeživí migranti ohrožují životní úroveň Evropy“. Samotný Cameron donedávna tvrdil, že přijímání běženců krizi dlouhodobě nevyřeší.

K přijetí většího počtu běženců vládu přiměl tlak britské veřejnosti, který výrazně zesílil po čtvrtečním zveřejnění fotografií utopeného syrského chlapce Ajlana, jehož tělo vyplavilo moře na tureckém pobřeží (více čtěte zde).

Mezi Brity se rychle rozšířila petice, která žádá vládu o další přijímání uprchlíků. K tomu, aby se musel parlament peticí zabývat, stačí podle britských zákonů 100 tisíc podpisů. Žádost však podpořilo už více než 350 tisíc britských občanů a tisíce dalších podpisů přibývají každou hodinu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video