Londýn podpoří vstup Rumunska a Bulharska

Bukurešť - Velká Británie podporuje rozšíření NATO o Rumunsko a Bulharsko. Obě země mají podle Londýna předpoklady k tomu, aby byly pozvány do aliance již na jejím podzimním summitu v Praze. Po jednáních s rumunskými představiteli v Bukurešti to prohlásil britský ministr obrany Geoff Hoon.

"Velká Británie je zastáncem rozšíření NATO. Přijetí Rumunska podporujeme," řekl.
Podle jeho názoru má aliance "tři dobré důvody", aby přizvalo do svých řad Rumunsko i Bulharsko.

Za první označil strategickou a geografickou polohu obou zemí. Na druhém místě jmenoval jejich schopnost "výrazně přispět k vojenské síle NATO" a za třetí jejich dobrou znalost otázek a situace na Balkáně.

Britský ministr obrany blahopřál svému rumunskému kolegovi k pokroku při reformě
rumunské armády. Ioan Mircea Pascu prohlásil, že Rumunsko je připraveno vzít na sebe veškerou odpovědnost, která by pro ní vyplývala z členství v alianci.

Rumunsko musí navzdory zjevnému pokroku udělat ještě hodně práce, chce-li se ocitnout ve skupině států, které dostanou zřejmě na podzimním summitu NATO v Praze pozvánku ke vstupu do aliance.

"Žádné rozhodnutí nebylo dosud přijato. Musíte ale ještě hodně pracovat," vzkázal nedávno šéf aliance George Robertson a dodal, že své úsilí musejí zvýšit i další země.

Představitelé NATO mají na listopadovém summitu rozhodnout, které země z deseti kandidátů dostanou pozvánku. Podle nedávného prohlášení NATO by to mohlo být sedm až devět zemí, včetně Rumunska.

Šance Rumunska stát se členem NATO se zvýšily poté, co poskytlo podporu NATO během nedávných balkánských krizí a podpořilo protiteroristickou kampaň vyhlášenou po 11. září.

Experti považují Rumunsko a Bulharsko doslova za most na Balkán či základnu pro vedení operací v Afgánistánu nebo Iráku. Loňské teroristické útoky na Spojené státy pak jen potvrdily, jak významnou roli pro odvetné operace může oblast Černého moře hrát. Geografická poloha obě země rázem katapultovala do skupiny těch kandidátských zemí, které mají největší šance na přijetí.

"Tyto země mají obrovskou geopolitickou hodnotu, ať už jako cesta na Balkán nebo i na blízký východ. To bude hrát velkou roli při rozšiřovánbí NATO a je to velká výhoda v kandidatuře," řekl pro natoaktual.cz politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních věd Masarykovy unoverzity v Brně.

Obě země se dostaly do hledáčku kandidátských zemí i přesto, že členské státy NATO zatím nepřesvdčily o připravenosti svých armád. "Pokud bychom srovnávali jejich připravenost na vstup do aliance z hlediska vojenského či politického, byly by jejich šance takřka minimální," dodal politolog Suchý.

Podle květnového průzkumu agentury IRSOP vstup Rumunska do NATO podporuje 84 procent dotázaných. Zároveň ale většina Rumunů, 59 procent, by odmítla povolit stálou přítomnost spojeneckých armád na rumunském území.


Video