Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Londýn řeší příběh recepční, která se vzbouřila proti vysokým podpatkům

  • 649
Spory o muslimské šátky nejsou jediným problémem, který se dnes v Evropě řeší ohledně oblékání žen. Existují i konflikty vztahující se k jinému „náboženství“ – takzvanému dress codu (neboli firemní kultuře oblékání). Británií teď hýbe případ ženy, která odmítla do práce nosit podpatky.

Když 27letá Nicola Thorpová dorazila do své nové práce v centru Londýna, sídla poradenské společnosti PwC, poslali ji domů s tím, ať se přezuje. Když odmítla, v práci skončila.

Potíž byla v tom, že v takzvaném dress codu, neboli pravidlech pro oblékání zaměstnanců, bylo ustanovení, podle něhož musí mít ženy na její pozici podpatky vysoké „od dvou do čtyř palců“ (zhruba 5 až 10 centimetrů) .

Žena si stěžovala, že chůze na tak vysokých podpatcích by pro ni byla utrpení. „Součástí mojí práce bylo odvádět klienty do jednacích místností, a to bych na takto vysokých podpatcích nezvládla,“ svěřila se později. Nadřízení však její argument nevzali.

„Tak jsem se jich zeptala, jestli by muži takový požadavek zvládli, a oni se mi vysmáli,“ řekla zpravodajskému serveru BBC Thorpová. „Podle mě tak nejde jen o nesmyslný požadavek, ale i o známku sexismu,“ dodala.

Poté, co se Nicola Thorpová se svým vyhazovem svěřila na sociálních sítích, vznikla petice požadující, aby ženy nesměly být nuceny chodit v práci na vysokých podpatcích. Dosud ji podepsalo přes 10 000 lidí, což znamená, že se jí bude muset zabývat vláda.

Nejen věc image, ale i zdraví

Nynější britské zákony stanoví, že zaměstnavatelé mají právo zbavit se zaměstnanců, kteří nejsou schopni dodržovat „odůvodněný“ styl oblékání. A že mohou být rozdíly mezi požadavky na muže a na ženy.

Petice, kterou vyvolal případ Thorpové, však upozorňuje, že nucení žen chodit na vysokých podpatcích není jen otázka image firmy, ale i otázka zdravotní – ne každá žena je schopna na vysokých podpatcích chodit, a některým to může dokonce ublížit.

Firma Portico, která recepční zaměstnala a nabídla PwC, se zatím k případu staví spíše vyhýbavě. V první reakci uvedla, že Thorpová „podepsala dohodu o pravidlech prezentace zaměstnanců“. Pak dodala, že se nyní tato pravidla přehodnocují.

„Dosud to byla běžná praxe, mít taková pravidla vystupování na veřejnosti,“ řekl Simon Pratt, výkonný manažer Portica. „Naše firma však dlouhodobě bere vážně na vědomí připomínky od našich zaměstnanců a udělá tak samozřejmě i v tomto případě,“ slíbil.

Má podle vás žena právo odmítnout nosit vysoké podpatky, i když je to součástí dress codu firmy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 20. května 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 6524
Ne
Ne 1029
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video