Pouliční nepokoje ve východolondýnské čtvrti Hackney nejčastěji odnášejí

Pouliční nepokoje ve východolondýnské čtvrti Hackney nejčastěji odnášejí automobily. (9. srpna 2011) | foto: AP

Londýn chce vykázat výtržníky ze sociálních sítí

  • 21
Britská vláda přemýšlí, jak zabránit tomu, aby se v případě nových nepokojů výtržníci domlouvali pomocí sociálních sítí či chytrých telefonů. V případě nutnosti by jim ráda vypnula účty. Organizace bránící svobodu slova ale namítají, že to bude složité a mohlo by to porušit základní práva.

V britských vazebních věznicích už skončilo několik lidí kvůli tomu, že podněcovali k násilí v ulicích prostřednictvím sociálních sítí nebo pomocí messengerů na chytrých telefonech. A řádící chuligáni se dost často přes internet organizovali.

"Svobodné proudění informací může být použito pro dobro. Může ale být zneužito i pro zlé účely. A když lidé používají sociální média pro násilí, musíme je zastavit. Takže pracujeme s policií, tajnými službami a průmyslem, zda by bylo správné zastavit komunikaci lidí po webu, když víme, že plánují násilí," prohlásil premiér David Cameron během čtvrtečního mimořádného zasedání parlamentu.

Britské nepokoje

Nejmenované zdroje pak listu The Daily Mail prozradily, že mezi zvažované možnosti patří například vypnutí vysílačů mobilních sítí v oblastech nepokojů nebo uzavření účtů na sociálních sítích podezřelým násilníkům. To samozřejmě vše v případě, že by znovu vypukly nepokoje.

Organizace hájící svobodu slova se ale na nápad dívají skepticky. Tvrdí, že něco takového bude složité a mohlo by to vyústit v porušování základních lidských práv, napsal list The New York Times na svém webu.

"Nedávno jsme něco takového viděli v Egyptě. A jen proto, že něco takového můžete udělat, neznamená, že byste měli. Tyto věci nebyly zapříčiněny Twitterem nebo telefonem BlackBerry," míní Padraig Reidy, redaktor časopisu Index on Censorship, který se zaměřuje na obranu práva na svobodné vyjadřování ve světě.

Dodal, že policie by měla mít přístup ke zprávám v případě vyšetřování specifických případů, neměla by ale mít povoleno monitorovat nebo rušit komunikaci.

Zástupci nejpoužívanějších sítí Twitter a Facebook už řekli, že se rádi setkají se zástupci vlády, zároveň však naznačili, že by byli proti cenzuře a potenciálnímu rušení účtů. Upozornili, že jejich stránky využívali třeba i lidé, kteří se po nepokojích domlouvali na úklidu Londýna.

Facebook nicméně prohlásil, že už sám zrušil účty, kde se objevovaly zprávy navádějící k násilí. Výrobce chytrého telefonu BlackBerry, jenž byl chuligány během nepokojů hojně využíván, řekl, že pomůže policii identifikovat násilníky, kteří jeho telefon používali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video