ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Ve Středozemním moři ztroskotala loď s běženci, zemřely stovky lidí

  • 948
Ve Středozemním moři asi 200 kilometrů od ostrova Lampedusa mezi Libyí a Maltou se převrátila loď s pěti sty až sedmi sty běženci. Podle různých informací se podařilo zachránit 28 až padesát lidí. Loď se potopila o půlnoci ze soboty na neděli.

Jeden z přeživších údajně vypověděl, že na potopené lodi ve Středomoří bylo 950 lidí, z toho 50 dětí a 200 žen. Pašeráci podle něj část běženců zamkli v podpalubí.

„Pašeráci zamkli dveře a bránili, abychom vyšli ven,“ řekl muž původem z Bangladéše, který byl helikoptérou přepraven na Sicílii. Podle italských úřadů není zatím možné svědectví ověřit.

Do záchranné operace se zapojila italská námořní stráž, námořnictvo Malty i obchodní lodě. Celkem po přeživších pátrá dvacet lodí a tři helikoptéry. „Nyní se stále jedná o záchranou operaci, ale časem se změní v jen hledání těl,“ řekl mluvčí italské pobřežní stráže BBC. Zatím záchranáři z moře vyzvedli 24 těl.

Podle italského premiéra Mattea Renziho zatím bilance obětí není známa, hovoří se ale až o sedmi stech mrtvých. Renzi podle agentury AP uvedl, že neštěstí přežilo asi 30 lidí, Malta, která se na záchranných operacích podílí, ohlásila 50 přeživších.

„V tento moment se obáváme, že jde o tragédii opravdu obrovských rozměrů,“ řekla Carlotta Samiová, mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Zachránění podle ní uvedli, že na lodi bylo více než sedm set lidí. Maltský premiér Joseph Muscat uvedl, že zachráněných je méně než padesát a další stovky migrantů zřejmě zemřely.

Pokud se potvrdí, že utonulo až sedm set běženců, bude to nejhorší tragédie ve Středozemním moři za dvacet let. Na pomyslné druhé místo by se tak posunulo potopení lodě s pěti stovkami uprchlíků u Malty v září 2014. V souvislosti s loňskou tragedií se objevily spekulace, že loď mohli potopit sami převaděči, kteří se dostali do konfliktu s běženci.

„Vody Středozemního moře nyní nejsou tak chladné, úřady proto doufají, že najdou další přeživší,“ uvedl mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joel Millman.

Obchodní lodě pomáhají, i když jsou na to špatně vybaveny

Podle reportéra al-Džazíry Paula Brennana bylo v sobotu počasí dobré a slunečné, nicméně v noci na neděli se obloha zatáhla a začal foukat vítr, což znamená, že moře bylo rozbouřené.

Podle serveru Malta Independent se loď převrátila o půlnoci ze soboty na neděli, když se migranti náhle přesunuli na jednu stranu lodě ve chvíli, kdy kolem ní projíždělo obchodní plavidlo.

Maltský novinář Mark Micallef uvedl, že se stále opakuje stejný scénář, kdy se loď s běženci potopí, když je poblíž jiná loď, která jim může pomoci. „Je to součást celého problému: obchodní plavidla jsou špatně vybavena na záchranné akce a nyní mají dělat věci, pro které nejsou určeny,“ myslí si.

V tomto týdnu ve Středozemním moři zemřely již stovky běženců, v pondělí se převrhla loď u Libye s přibližně 550 pasažéry, kolem čtyř set jich zemřelo (více zde). Celkově letos zahynulo při cestě do Evropy přes tisíc lidí.

V sobotu italští záchranáři pomohli 74 běžencům 160 kilometrů od Kalábrie, mezi pasažéry potápějící se lodi bylo deset dětí a tři těhotné ženy. Italské námořnictvo ve stejný den zachránilo u Sicílie 450 běženců včetně padesáti dětí pocházejících z Etiopie, Eritreje a Sýrie. Do Palerma připlula loď s 92 migranty včetně tří dětí.  

Uprchlíci umírali na moři i v únoru:

11. února 2015

Papež František vyzval Evropskou unii a mezinárodní společenství k větší pomoci Itálii kvůli přílivu běženců. „Jsem vděčný za závazek Itálie, jež přijímá mnoho migrantů, kteří riskují své životy. Je zřejmé, že s jejich nárůstem je potřeba širší zapojení,“ citovala al-Džazíra papeže při setkání s prezidentem Itálie Sergiem Mattarellou.

Itálie uvedla, že bude pokračovat v záchranných operacích, ale potřebuje větší zastřešení ze strany Bruselu. Nová strategie EU má být podle komisaře pro migraci Dmitrise Avramopoulose představena v květnu.

Jižní části Itálie nezvládají nápor migrantů, proto část běženců úřady přesouvají na sever země. V přístavu Mantua ležícím v Lombardii se konala protiimigrační demonstrace. „Je zde velký problém s bezpečností, naše ženy a děti nemohou ani chodit ven,“ řekl jeden z účastníků protestu.

Vedle trvajícího zmatku, který panuje v Libyi kvůli ozbrojeným střetům, k nynějšímu výraznému zvýšení počtu běženců mířících po moři do Itálie a dál do Evropské unie za lepším životem přispělo dobré počasí panující v posledních dnech nad Středozemním mořem, za šest dní se ilegálně do Evropy přepravilo přes 11 tisíc běženců (více zde). Od roku 2014 Itálie v moři zachránila na 200 tisíc migrantů.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video