Britští vyšetřovatelé prohledávají trosky zříceného letadla v Lockerbie (23....

Britští vyšetřovatelé prohledávají trosky zříceného letadla v Lockerbie (23. prosince 1988). | foto: Reuters

Lockerbie je minulost, zní z Libye. Bojí se nároků na další odškodnění

  • 3
Od atentátu nad skotským Lockerbie uplynulo téměř čtvrt století a viníci i nadále zůstávají nepotrestáni. I přes nátlak Spojených států a Velké Británie však odmítá libyjská vláda případ znovu otevřít. Svého času nejtragičtější teroristický útok v Evropě je podle ní již dávno uzavřenou kapitolou.

Nová libyjská vláda se i přes nátlak Velké Británie a Spojených států odmítá bombovým atentátem nad skotským městečkem Lockerbie zabývat. Případ útoku, který si před čtyřiadvaceti lety vyžádal 270 životů pasažérů, převážně ze Spojených států, považuje za uzavřený. Tvrdí, že nyní není vhodná doba zabývat se minulostí, píše britský server The Telegraph.

"Tato záležitost je spojena s Kaddáfího režimem. Snažím se zabývat se současnou situací, a ne šťourat se v minulosti," argumentoval libyjský ministr spravedlnosti Salah al-Marghaní. "Je to za námi. Chceme se zaměřit na budoucnost, a ne se ohlížet za Kaddáfího černou historií. Tento případ byl uzavřen a jak britská, tak americká vláda s tím souhlasily. Dostaly svá odškodnění," dodal ministrův zástupce Hameda al-Magery.

Případ Lockerbie

Ke kompenzaci se opravdu libyjská vláda uchýlila, leč jako k součásti dohody se Spojenými národy, výměnou za odstranění jejích sankcí. Ještě za éry plukovníka Muammara Kaddáfího vyplatila v roce 2003 Libye pozůstalým obětí útoku 2,16 miliard dolarů. Tehdejší libyjský vyslanec Spojených národů Ahmad Own rovněž předložil Radě bezpečnosti OSN dopis, kterým země formálně přijala odpovědnost za teroristický útok. I přes tento krok však Kaddáfí odmítal, že by útok osobně nařídil.

Od vyplacení odškodného vyšetřování případu Lockerbie zamrzlo do doby, než se v Libyi ujala moci nová vláda. Po svržení Kaddáfího režimu začala Velká Británie opět vyvíjet nátlak na znovuotevření kauzy. Minulý měsíc se britský premiér David Cameron netajil svým nadšením nad tím, že britští vyšetřovatelé míří do libyjské metropole, aby se případem zabývali na místě.

Zájem potrestat viníky bombového útoku projevily také Spojené státy. Podle libyjské vlády na ně s obnovením případu opakovaně tlačí američtí diplomaté. Již dříve také žádala bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, aby libyjská vláda poslala zpět do vězení Abdala Basata Muhammada Midžrahího, jediného odsouzeného v této kauze (více o apelu Hillary Clintonové zde).

Na doživotí odsouzeného Midžrahího v roce 2009 propustila z vězení skotská vláda poté, co si za mřížemi odpykal osm let. Podle lékařů totiž atentátník trpěl rakovinou prostaty a zbývaly mu pouhé tři měsíce života. Midžrahí se po propuštění vrátil do vlasti, kde jej čekalo velkolepé přivítání pod taktovkou tehdejšího vůdce Muammara Kaddáfího. Devětapadesátiletý Midžrahí zemřel v Tripolisu loni v květnu a až do své smrti tvrdil, že je nevinný (více o jediném odsouzeném v případu Lockerbie zde).

Vláda se obává vyplácení dalšího odškodného

Jedním z možných důvodů, proč současná libyjská vláda odmítá případ Lockerbie znovu otevřít, je případná další finanční kompenzace, kterou by země musela vyplatit pozůstalým obětí útoku z roku 1988. "Víme, že po nás chtějí další peníze, a to je důvod, proč jsme tak opatrní," vysvětlil pro britský list jeden z vysoce postavených libyjských úředníků.

Právě finanční odškodnění z roku 2003 je důvodem, proč zůstávají za mřížemi minimálně dva z vysoce postavených úředníků bývalé Kaddáfího vlády. Kvůli vyplaceným dvěma miliardám dolarů totiž čelí obvinění z plýtvání veřejnými financemi.

Tamní špičky se také obávají možných nepokojů, které by následovaly, pokud by odstartovalo nové vyšetřování. Mnoho lidí stále věří tvrzením svého bývalého vůdce, že útok nenařídil a že chybí jasné důkazy o tom, že by odpovědnost za něj měla nést právě Libye. "I kdyby vláda chtěla případ znovu otevřít, musela by čelit nevoli vlastního lidu. Nastaly by protesty v ulicích," argumentoval úředník tamního nejvyššího soudu.

Nové světlo do případu by mohl vnést exšéf rozvědky

Zlom v kauze Lockerbie by mohl přinést svou výpovědí bývalý šéf libyjské rozvědky Abdalláh Senussí. Muž, kterému se přezdívá "černá skříňka libyjské diktatury", je momentálně držen ve vězení v Tripolisu. Jeho význam při případném znovuotevření kauzy Lockerbie si velmi dobře uvědomují Spojené státy i Velká Británie. Obě mocnosti nezávisle na sobě požádaly o přístup k jeho vyslechnutí.

K výslechu bývalého mozku Kaddáfího tajných služeb vyšetřovateli z USA a Británie se však skepticky staví současný ministr spravedlnosti Marghaní. Podotkl však, že je tamní vláda otevřená vyslechnout případné nové poznatky v případu Lockerbie. Neveřejně komentovali nároky mocností i další z členů libyjské vlády. Vyslechnutí exšéfa rozvědky však striktně odmítají. Prý je otázkou národní hrdosti a ukázkou státní suverenity, aby se tamní úřady nepodřizovaly nárokům Spojených států a Velké Británie, cituje tamní vládní představitele The Telegraph.

Nicméně hlavní zádrhel bránící odstartování nového vyšetřování je zjevně právě případné další odškodnění, které by libyjská vláda musela vyplatit pozůstalým obětí atentátu. "Pokud chtějí (Spojené státy a Velká Británie) znovu otevřít případ, budou muset souhlasit s tím, že to udělají řádně. Například slíbit, že nebudou žádat žádnou další kompenzaci," uvedl Marghaního náměstek Hameda al-Magery.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video