Je to Nessie?

Je to Nessie? | foto: bbc.co.uk

Lochneska z videa fascinuje vědce

  • 40
Legenda o příšeře ze skotského jezera Loch Ness dostala nový impulz. Amatérský vědec Gordon Holmes natočil videozáznam, který je prý velice přesvědčivý.

"Nemohl jsem uvěřit vlastním očím, když jsem zahlédl tu protáhlou černou věc o délce kolem patnácti metrů, která se pohybovala ve vodě docela rychle," řekl pětapadesátiletý technický laborant ze Shipley, který prý nafilmoval obludu v jezeře minulou sobotu.

Optimisticky se po zhlédnutí videa vyjádřil i biolog Adrian Shine, který léta bádá kolem údajné jezerní příšery Nessie v rámci střediska Loch Ness 2000 ve skotském Drumnadrochitu. "Řadil jsem se ke skeptikům ohledně událostí v jezeře, ale nechával jsem si otevřená vrátka a nyní není pochyb. Je to jeden z nejlepších záběrů lochnesky, jaké jsem kdy viděl."

Na definitivní zhodnocení věrohodnosti videa si však nechal několik měsíců.

Na lochnesku s nejmodernější technikou
Pověst největšího britského jezera Loch Ness provázejí mýty a tajemství, především díky jeho nízké teplotě a hloubce kolem 230 metrů. Právě tyto podmínky komplikují jeho důkladné prozkoumání.

Existenci lochnesky už potvrdilo mnoho svědků, věrohodný důkaz ale zatím chybí. To dalo vzniknout mnoha spekulacím, že by mohlo jít o plesiosaura - mořského plaza, který ovšem vyhynul společně s dinosaury.

Britská veřejnoprávní televizní stanice BBC v roce 2003 dokonce sledovala tým, který využil ke svému pátrání po lochnesce vysoce vyspělou pátrací techniku. Chtěl se tak ujistit, že mu v jezerních vodách skutečně nic neunikne.

Tým propátral jezero pomocí 600 separátních sonarových paprsků a také satelitní navigační technologie. V legendárním a turisty oblíbeném skotském jezeře se mu ale žádné stopy po veleještěrovi najít nepodařilo.

,

Nejlepší videa na Revue