Lobkovický palác.

Lobkovický palác. | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Lobkowicz: Palác na Malé Straně Němcům nenechám

  • 25
Po dvou letech se opět začalo mluvit o prodeji pražského Lobkovického paláce Německu, které v něm má ambasádu. Proti tomu však nyní vystoupil Jiří Lobkowicz, jehož předkové v paláci žili. Konečné slovo bude mít vláda.

O prodeji paláce na Malé Straně v pondělí mluvili šéfové diplomacií Česka a Německa Karel Schwarzenberg a Guido Westerwelle. Od roku 1974 mají Němci budovu pronajatou pro své velvyslanectví, teď chtějí palác koupit.

S prodejem však nesouhlasí Jiří Lobkowicz, jehož předkové v paláci žili.

"Nemůže s tím souhlasit nikdo, kdo má alespoň základní představu nejen o baroku, ale i rodu Lobkowiczů, kteří toto místo považovali za hlavní rodové sídlo. Můj otec se tam narodil," uvedl pro MF DNES Lobkowicz s tím, že věří, že nakonec z prodeje sejde.

Pokud by se přece jen prodával, je připraven Němce o symbolickou korunu přeplatit. "Ať už by byla cena jakákoliv," tvrdí.

Jiří Lobkowicz

Představu, kde by na to vzal peníze nebo jak by s ním naložil, ale nemá.

Lobkowicze, který vlastní třeba mělnický zámek nebo tamní vinice, pojí k paláci osobní vztah.

"Sídlil zde také Jiří Kristián Lobkowicz, nejvyšší maršálek Království českého, který udělal opravdu hodně pro českou autonomii, a jeho syn Bedřich, jenž byl od roku 1918 dědičným členem panské sněmovny a po válce československým kapitánem," popsal.

"Byla by to pro nás pohana"

Podle něj by prodej paláce byla pohana všech, kteří v něm kdy žili a vládli.

"Naše rodina prodala palác českému státu v roce 1927. Ani ve snu by ale nikoho z mých předků nenapadlo prodávat ho Němcům," zlobí se Lobkowicz.

Ovšem pouto mají k budově i Němci. Právě zde totiž tehdejší spolkový ministr Hans-Dietrich Genscher 30. září 1989 z balkonu oznámil, že více než čtyřem tisícům východoněmeckých uprchlíků bude umožněno vycestovat na svobodu.

Z historie

* kolem 1704: Lobkovický palác byl postaven
* 1753: Palác se dostává do majetku rodu Lobkowiczů
* 1927: Československo kupuje palác
* 1974: Budova začíná fungovat jako německé velvyslanectví
* 2008: České ministerstvo zahraničních věcí dostalo od Německa první nabídku ke koupi paláce
* 2010: Jedná se o jeho prodeji

"Je to pro nás památné místo. Připomíná pokojné obsazení velvyslanectví uprchlíky z NDR v pozdním létě 1989. Díky statečné české podpoře se tehdy podařilo berlínskou zeď zase o kousek víc otevřít," vzpomíná Ulrich Ernst, mluvčí německého velvyslanectví.

O tom, jestli stát Lobkovický palác prodá a komu, rozhodne vláda. "Určitě neplatí, že v této záležitosti o něčem rozhodujeme my," upozorňuje mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jiří Beneš.

Zároveň vyvrací zprávu médií, že by Česká republika německé velvyslanectví vyměnila za bývalou americkou ambasádu v Berlíně.

"O tom se mluvilo před dvěma lety, a navíc jsme to vyhodnotili jako irelevantní," tvrdí Beneš. Tentokrát prý ministerstvo dostalo v nabídce jinou budovu. Jakou, to neví.

"My to ale zase jen vyhodnotíme. Konečné slovo bude mít vláda," uzavřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video