Lobkovický palác.

Lobkovický palác. | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Německo budovu své pražské ambasády nezíská. Pronajme si ji na 50 let

  • 28
Česko a Německo se dohodly na dlouhodobém pronájmu Lobkovického paláce v Praze, v němž sídlí německé velvyslanectví. Po jednání v české metropoli to uvedli ministři zahraničí Lubomír Zaorálek a Frank-Walter Steinmeier. Německo původně mělo zájem barokní budovu z 18. století koupit.

„Našli jsme řešení v podobě dlouhodobého pronájmu, což je myslím takovým 'win-win' úspěchem pro obě strany,“ uvedl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci v Černínském paláci. Německo bude mít sídlo své ambasády v pronájmu na pět desetiletí.

Podle Zaorálka jsou domluvené podmínky výhodné pro obě strany. Řešení přivítal i jeho německý protějšek. „Dává nám to jistotu pro další rozvoj našich velmi dobrých vztahů,“ podotkl Steinmeier.

„Je to ukázka toho, že dnes mezi Českem a Německem neexistuje problém, který bychom za sebou museli táhnout. Jsme schopni se dohodnout v zásadě na čemkoli,“ řekl Zaorálek novinářům s tím, že otázku pronájmu Lobkovického paláce se několik let nedařilo vyřešit.

Lobkovický palác není pro Němce důležitý jen jako sídlo pražské ambasády, ale má pro ně i velký symbolický význam. Na konci září 1989 na jeho zahradě našlo útočiště asi 4000 uprchlíků z bývalé komunistické NDR. Tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher jim pak po jednání s československou vládou z balkonu velvyslanectví oznámil, že mají volnou cestu na Západ.

Na Pražany vzpomínáme s vděčností, vzkázal Steinmeier

Právě tento exodus nespokojených východních Němců přispěl k tomu, že režim v NDR následně padl. „Pro nás Němce jde o okamžik, na který nikdy nezapomeneme a s velkou vděčností si připomínáme pomoc, kterou mnoho Pražanů uprchlíkům poskytlo,“ zdůraznil v Praze šéf německé diplomacie.

Prodej Lobkovického paláce měl být podle původních záměrů součástí větší transakce mezi oběma zeměmi. Berlín při něm měl získat sídlo své ambasády a Česko by dostala pozemky v centru německé metropole pro novou budovu českého velvyslanectví.

Zaorálek také uvedl, že se oba politici vyslovili pro pokračování Česko-německého fondu budoucnosti i po roce 2017. „Rezignovat na podobnou spolupráci by byla chyba,“ řekl.

Praha a Berlín zakotvily vznik fondu v Česko-německé deklaraci z ledna 1997. Jeho úkolem je napomáhat rozmanitým způsobem setkávání Čechů a Němců. V prvních deseti letech svojí existence sehrál fond také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video