Jacek Spyra

Jacek Spyra | foto: MF DNES

Lobbista z kauzy „pět na stole“ vysvětluje soudu „deset“ od Babiše

  • 1
Polský lobbista Jacek Spyra stanul před pražským městským soudem. Podle obžaloby si řekl o deset milionů Andreji Babišovi za to, že zamezí jeho kriminalizaci v Polsku. Spyra odmítá, že peníze byly určeny pro něj. Tvrdí, že jen předával informace. Hrozí mu deset let vězení.

Andrej Babiš, majitel agrochemického holdingu Agrofert a jeden z nejbohatších mužů republiky, se s Jackem Spyrou setkal nejprve jako s protivníkem. Spyra pracoval pro jeho konkurenty Mrázka a Pitra. Tak tomu bylo ještě v době kauzy "pět na stole v českých" (více o kauze zde).

V roce 2006 ale Spyra přešel do služeb Agrofertu. Nabídku dostal od podnikatele a lobbisty Tomáše Kejly. "Mrázek byl mrtvý, Pitr už měl problémy," vysvětlil Spyra u soudu, proč přijal.

Babišovi měl Spyra pomoci získat informace kvůli arbitrážím Agrofertu a polské státní firmy PKN Orlen. Ta privatizovala Unipetrol a Agrofert měl smluvně zajištěno, že získá některé jeho části. Poláci ale od smluv odstoupili. Trojice Jacek Spyra, Tomáš Kejla a Ilja Květoň od počátku roku 2007 dostávala podle Spyry 300 tisíc měsíčně.

Spyra u soudu uvedl, že zajistil důvěrné informace z vedení PKN Orlen i prokuratury v Krakově, která se zabývala kauzou privatizace Unipetrolu. Mimo nich ale nabízel, že od českého důstojníka tajných služeb může získat přepis odposlechů, které má policie na Babiše a jeho blízké. Také Babiše informoval o tom, že se chystá v Polsku jeho kriminalizace.

"Polsko počítalo s tím, že pozve Babiše na výslech. Ten do Polska nepřijede, a bude na něj proto vydán mezinárodní zatykač a zahájeno stíhání," uvedl Spyra. Pokud by to vyšlo, mělo to značně oslabit pozice Agrofertu při arbitráži.

O problému informoval Babiše nejprve Ilja Květoň a 18. května na schůzce i Spyra. Oba uvedli, že za deset milionů korun je možné "kriminalizaci" zabránit.

"Miliony předejte duchovním v červených čepičkách"

Na záznamu schůzky, kterou si vedení Agrofertu nahrálo, je patrné, jak se polský lobbista snaží přesvědčit Babiše o závažnosti situace. "Už když jdete do toho baráku, tak se roztřesete. Krakovská prokuratura, to není jak v Česku, tam je to jak za gestapa," tvrdí na záznamu Spyra, který tam sám byl v minulosti vyslýchán.

Babiš se na schůzce ptá, komu jsou peníze určeny a kdo mu zajistí, že za deset milionů Polsko zastaví stíhání v arbitráži o 20 miliard. Spyra říká, že je má předat v polském poutním místě Czenstochowa "červeným čepičkám" - tedy církvi. Ta si podle něj udržela v Polsku moc a dokáže věc ovlivnit.

U soudu Spyra upřesnil, že pět milionů měla dostat agentura, která by vylepšila Babišův mediální obraz, a zbylých pět milionů církev. Kdo konkrétně, nedokázal upřesnit. Zároveň ale také řekl, že na další schůzce v Polsku získal informace, že jde o provokaci, o pokus zdiskreditovat Babiše. Toho prý na to upozornil a rozhodnutí nechal na něm.

Jak se rozhodnou, měli představitelé Agrofertu říci Spyrovi na další schůzce. Na ní už ale jak polského podnikatele, tak Tomáše Kejlu zadržela policie, kterou upozornili právě zástupci Agrofertu.

"Polská strana mě chtěla využít k diskreditaci Babiše a on zase proti PKN Orlen," řekl o svém postavení v kauze Spyra. Soud v jeho případu pokračuje i ve středu, vynesení rozsudku v tento den je ale podle soudkyně Michaely Pařízkové nepravděpodobné.


Video