Vlivný lobbista a podnikatel Ivo Rittig přichází k výslechu v souvislosti s

Vlivný lobbista a podnikatel Ivo Rittig přichází k výslechu v souvislosti s případem někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. (18. září 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

VIZITKA: Rittig začínal jako promotér boxu a podnikatel s luxusní módou

  • 19
Lobbista Ivo Rittig je považován za mocného muže s kontakty na pražskou politickou scénu. Policie jej podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu.
  •  Narodil se 3. ledna 1963. Trvalé bydliště má v Monaku, odkud příležitostně jezdí do Česka. V polovině letošního ledna Rittig řekl České televizi, že uvažuje o definitivním odchodu z České republiky.
  • Podle internetové verze obchodního rejstříku figuruje ve statutárních orgánech několika firem, mimo jiné akciových společností Salmia, Taminvest CZ a Rittig & Partners.
  • Výše jeho majetku je sporná. Policisté, kteří chtěli zajistit jeho majetek kvůli případné náhradě škody v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, dospěli k závěru, že Rittig oficiálně nevlastní žádné nemovitosti, a to ani v Monaku, ani v Česku.
  • V uplynulých letech jej média opakovaně označovala za jednoho z "kmotrů" ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované veřejné zakázky. Média mu rovněž přisuzují velký vliv na bývalého středočeského hejtmana a dvojnásobného ministra Petra Bendla.
  • Podle údajů, které se objevily v tisku, se Rittig vyučil prodavačem a praxi absolvoval ve známém pražském lahůdkářství U Paukertů. V roce 1981 nastoupil jako prodavač do státního podniku Potraviny Praha a o pouhé dva roky později se stal vedoucím samoobsluhy. Jeho působení v prodejně podle Hospodářských novin skončilo mankem 766 000 Kčs.

Přezdívky Iva Rittiga

Garážmistr, Spící, Sportovec - Ivo Rittig měl několik krycích přezdívek

       Rittig kvůli tomu údajně strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.

  • Počátkem 90. let se Rittig stal promotérem boxerských zápasů a začal podnikat v oblasti luxusní módy. Podle týdeníku Respekt si Rittigovy firmy půjčily u Komerční banky několik set milionů korun, které podle týdeníku nesplatily, načež byl dluh údajně vyveden do České konsolidační agentury.
  • S jeho jménem bývá v tisku spojováno hned několik kauz. Jednou z nich je zakázka na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek. V souvislosti s tímto případem policie v polovině února obvinila Rittiga a čtyři další osoby z praní špinavých peněz. (více o obvinění zde)
  • Další nestandardní zakázkou, s níž bývá spojován, bylo vytvoření etického kodexu pro státní podnik Lesy ČR. Za zhruba desetistránkový dokument inkasovala firma Rittig & Partners dva miliony korun.

Fotogalerie

Podle české pobočky mezinárodní organizace Transparency International (TI) stál Rittig v pozadí podezřelého obchodu se solárními elektrárnami u Ralska a Mimoně, které koupila polostátní společnost ČEZ od neprůhledné společnosti Amun.Re. Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný a o transakci se zajímá policie. Rittig spojitost s obchodem odmítá a u soudu se po organizaci Transparency International domáhá omluvy.

  • Jeho jméno se často objevuje také v souvislosti s loňským zásahem policie na úřadu vlády. Podle médií vyšetřovatelé Rittiga podezřívají z podílu na úniku tajných informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle Lidových novin existuje podezření, že Rittig dostával materiály tajných služeb od někdejší ředitelky kabinetu nyní již bývalého premiéra Petra Nečase Jany Nagyové, dnes Nečasové.
  • Loni v červnu jej místopředseda ČSSD a současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nazval na zasedání Poslanecké sněmovny "lupičem". Rittig se kvůli tomu se Zaorálkem soudí. V pondělí padl nepravomocný rozsudek, podle něhož se Zaorálek nemusí za použití výrazu lupič omlouvat. Soud ale zároveň lobbistovi přiřkl právo na satisfakci za to, že ho Zaorálek ve svém projevu dal do souvislosti se zlatem a penězi nalezenými při loňské policejní razii na Úřadu vlády a dalších místech. (více o rozsudku zde)
  • Podle dostupných údajů žije s družkou a má čtyři děti.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video