Ročně hazardem v Česku proteče skoro 130 miliard korun. Šéfové firem dnes lobbovali u poslanců proti návrhům, které mají hazard omezit.

Ročně hazardem v Česku proteče skoro 130 miliard korun. Šéfové firem dnes lobbovali u poslanců proti návrhům, které mají hazard omezit. | foto: Profimedia.cz

Lobbing u poslanců zabral. Hazard přes internet zřejmě neomezí

  • 30
Firmy vydělávající na hazardu mají napůl vyhráno. Politici jim totiž téměř jistě neseberou významnou část jejich byznysu - příjem sázek přes internet. Lidovci pro to nenajdou spojence u ČSSD, na niž spoléhali. Vyplynulo to z dnešního veřejného jednání politiků s šéfy firem provozujících hazard.

"Návrh lidovců je utržený ze řetězu. Kdyby to prošlo, hrozí nám arbitráže," řekl po jednání poslanec ČSSD Miroslav Svoboda. Podobně mluvil i jeho kolega senátor a starosta Bohumína Petr Vícha, který řekl, že senátoři svůj vlastní návrh omezující hazard chystali v době, kdy ještě ministerstvo financí považovalo sázení za internet za nelegální.

Ve Sněmovně teď jsou dvě konkurenční předlohy, které se týkají podmínek pro přijímání sázek - jedna od KDU-ČSL, druhá od senátorů. "Nám jde především o to, aby ministerstvo financí muselo respektovat obecně závazné vyhlášky obcí, které stanoví, kde se smí hrát," uvedl při veřejném jednání politiků se sázkovými firmami Vícha. - čtěte Sněmovnu čeká souboj se sázkařskou lobby, posuzovat bude tři návrhy

"Problém vidíme v tom, že jsme třeba u nás snížili počet hracích automatů ze 140 na 30, ale pak ministerstvo financí povolilo 280 nových videoloterijních terminálů, které berou i bankovky, obec z nich nemá nic, a nemohli jsme s tím nic dělat," uvedl senátor. I on potvrdil, že zákaz internetových sázek není pro ČSSD klíčový.

Omezení hazardu přes internet nemá ani podporu ministerstva financí. "Zakázat by se to nemělo," řekl dnes Karel Korynta, který má problematiku na ministerstvu na starost.

Ministerstvo financí chystá svůj vlastní návrh týkající se sázení, ale už nyní je jisté, že do konce volebního období v květnu ho parlament nestihne projednat, protože zatím vláda neprojednala ani věcný záměr zákona. Marek Herman z Asociace provozovatelů kurzových sázek se přitom dnes v parlamentu přimlouval za to, aby se právě na vládní návrh počkalo. "Ani jeden z těch, které jsou teď na stole, nám nevyhovuje," řekl iDNES.cz Herman.

Omezení hazardu hájil Cyril Svoboda

Výrazné omezení hazardu se dnes snažil hájit šéf lidovců Cyril Svoboda, ale při jednání s poslanci rozpočtového výboru byl v menšině. "Žádný vládní návrh neexistuje, bude kdovíkdy. My neříkáme, že se nemá hrát, ale musí se jasně stanovit, za jakých podmínek," uvedl Svoboda.

Po jednání iDNES.cz řekl, že ani nečekal, že by právě poslance orientované na finanční stránku věci mohl přesvědčit. Argumentuje tím, že se musí zohlednit i to, že řada lidí se ze závislosti na hazardu musí i léčit.

"Náš návrh je radikální, ale není krokem k likvidaci sázkových společností," hájil Svoboda návrh KDU-ČSL. Ten počítá mimo jiné s tím, že za povolení hracího automatu na rok by se platilo 30 tisíc korun, dalších 40 tisíc korun by mohla požadovat obec jako roční poplatek a dalších 70 tisíc korun za přístroj a rok by provozovatelé hracích automatů odváděli na veřejně prospěšné účely do Státního fondu kultury.

"Obecně se sice píše a říká, že Česká republika je jakési Las Vegas, ale to tvrzení stojí na hliněných nohou," argumentoval naproti tomu šéf Tipsportu Petr Knybel. Zdůraznil, že v roce 2008 bylo sice prosázeno zhruba 129 miliard korun, ale skutečný obrat sázkových firem byl okolo 30 miliard, protože zbytek byl vyplacen na výhrách.

"A pokud zohledníme výdaje a odvody na obecně prospěšné účely, byl celkový roční zisk sázkových firem, kterých je kolem pěti set, necelých 4,3 miliardy korun," uvedl Knybel.

Šéf Sazky Aleš Hušák za jediný velký problém označil, že stát si nehlídá, aby peníze neutíkaly do zahraničí tím. Stát totiž umožňuje, aby v Česku přijímaly sázky přes internet i firmy ze zahraničí, byť to domácí zákony neumožňují. "V České republice nefunguje státní dozor, tak jak v České republice nefunguje nic," prohlásil dnes kategoricky Hušák.

O jak výbušné téma při hlasování o změně loterijního zákona půjde, ukázal nedávný test MF DNES, která poslala za parlamentními stranami svého člověka, jenž se vydával za majitele heren a nabízel milionový dar za ovlivnění zákona o loteriích.

Nachytali se poslanec Ladislav Šustr, který v té době spolupracoval s TOP 09, místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota a generální sekretář lidovců Jiří Stodůlka. Všichni nakonec poměrně rychle na své funkce rezignovali. - čtěte KSČM a TOP 09 vezmou milion za změnu zákona, odhalil test MF DNES


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video