Coby manželka předního politika je Livia ostřílená v životě vysoké politiky a společenské smetánky.

Coby manželka předního politika je Livia ostřílená v životě vysoké politiky a společenské smetánky. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Livia Klausová o roli první dámy příliš nestála

  • 7
Česko má už pátým rokem první dámu, která se první dámou moc stát nechtěla. Přesto však Livia Klausová tuto roli výtečně zvládá. Chová se decentně a zdrženlivě a plně stojí za svým mužem. Přesto je na něm do značné míry nezávislá a jde svou cestou, jakkoli to má své limity.

Livia Klausová se své role první dámy ujala za zcela jiných výchozích pozic, než její předchůdkyně Dagmar Havlová. "Už dlouho chodila mezi krále i chudé," říkala v době Klausova zvolení prezidentem jedna z žen, které se pohybují v její blízkosti. Konkrétně řečeno: coby manželka předního politika je ostřílená v životě vysoké politiky a společenské smetánky. Ví, jak se pozdravit s japonským císařem, jak jíst kaviár a neformálně konverzovat na nekonečných recepcích.

I nepříjemná osobní záležitost, kdy bulvární tisk v roce 2002 zveřejnil fotografie Václava Klause s mladičkou blondýnkou Klárou Lohniskou, byla pro ni v tomto směru spíše výhodou. Veřejnost, navenek velmi citlivá na jakékoli náznaky nevěry, byla na její straně, což dala dostatečně najevo opačnou reakcí v případě "prezidentovy přítelkyně" Dagmar Havlové.

Pro Livii to bylo tehdy těžké období, jak naznačují její přátelé a lidé z jejího blízkého okolí. Přesto zůstala zcela stranou a poklesek svého manžela veřejně nijak nekomentovala. Situaci zkrátka zvládla s noblesou.

Nestála o to
Livia Klausová o roli první dámy příliš nestála. Zmínil to i její manžel krátce po svém zvolení prezidentem, když řekl, že Livia na tuto roli nekandidovala. Ona sama to naznačila už dávno předtím, na podzim roku 1997, když komentovala odchod Václava Klause z funkce premiéra: "Za tuto zemi se na to netěším, za svého muže se na to taky netěším, za sebe se na to těším," řekla.

Zatímco Dagmar Havlová vystavěla svou roli na obdivu ke svému muži, Livia je na tom svém do značné míry nezávislá a jde svou cestou, jakkoli to má své limity.

Vzdělaná a ctižádostivá ekonomka nenesla lehce, že kvůli manželově kariéře nemohla udělat v bankovnictví vlastní kariéru a že se musela kvůli podezřením ze střetu zájmů vzdát práce v některých dozorčích radách velkých firem. Její věta "kariéra muže mi víc vzala, než dala" by mohla být vytesána na její kanceláři první dámy.

Livia Klausová je racionální i citlivá. Když měla pocit, že se jejímu manželovi děje křivda, nikdy nezůstala chladná. Jako oddaná manželka se představila na podzim 1997 při takzvaném vládním Sarajevu. Před několikatisícovým davem na Václavském náměstí tehdy přečetla dopis, který otci napsal syn Jan.

K novinářům je Livia spíše zdrženlivá. "Je to určitý odstup, obava, zda se něco nezkreslí, a to ne třeba záměrně, ale zda se to prostě mediální mašinerií provalí v tom kontextu, jaký by ona chtěla," prozradil jeden z jejích blízkých.

Livia Klausová volí též jinou formu charity, než její předchůdkyně. Když někdo konkrétní potřebuje pomoci, prostě mu pomůže. "Nerada to dělá nějak okázale," říká jedna z jejích blízkých kolegyň a prozrazuje, že Livia Klausová se angažuje v řadě projektů, například v Životě 90. Počátkem srpna 2003 pak spolu se svým manželem založila Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových, který podporuje humanitární a vzdělávací projekty.

Livia Klausová nerozdělila veřejnost na ty, kteří ji velmi zbožňují, a na ty, kteří se jí vysmívají. "Paní Livia se bude chovat velmi decentně a zdrženlivě," předpovídal tehdy Hubálek. A měl pravdu. A možná i to je součástí onoho "zcivilnění" prezidentského úřadu, jež před svým zvolením avizoval její manžel Václav Klaus.

 


Livia Klausová

Věk: 64 let (narozena ve znamení Štíra 10. 11. 1943 v Bratislavě)
Titul: Ing. CSc.
Vzdělání: Vysoká škola ekonomická, obor zahraniční obchod
Profese: ekonomka, pracovala v Ekonomickém ústavu ČSAV, byla či je členkou i místopředsedkyní dozorčích rad řady významných podniků, např. České spořitelny
Jazyky: angličtina, francouzština, ruština
Zájmy: ekonomie, lyžování, výstavy, balet


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video