Kdo pobírá dávky a vlastní nemovitost, kterou úředníkům nepřiznal, musí si dát pozor, aby o peníze od státu nepřišel. Ilustrační foto

Kdo pobírá dávky a vlastní nemovitost, kterou úředníkům nepřiznal, musí si dát pozor, aby o peníze od státu nepřišel. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Litvínov přitvrzuje: dávky vezme i těm, kdo tají nemovitost

  • 341
Litvínovská radnice podala trestní oznámení pro podvod na osm žadatelů o sociální dávky, kteří v žádosti o příspěvek zamlčeli vlastnictví auta. Peníze od nich bude chtít zpět. Město navíc nově začne kontrolovat i to, zda lidé stejně nepodvádějí s nemovitostmi.

Osm obyvatel Litvínova, kteří si v uplynulých dnech přijeli na úřad pro sociální dávky v autech, bude vyšetřovat policie. Radnice na ně podala trestní oznámení pro podvod, že při vyplňování žádosti vlastnictví vozu zamlčeli. Brzy k nim přitom mohou přibýt i další hříšníci.

Litvínovské kontroly Prohlášení o majetkových a sociálních poměrech, jež jsou součástí žádosti o dávky v hmotné nouzi, se nyní zaměří i na vlastnictví nemovitostí, tedy bytů, domů či pozemků.

"Někteří lidé sociální systém zneužívají, to je zcela evidentní. My se jim v tom snažíme zabránit. Začali jsme vyplácením sociálních dávek formou stravenek, pokračovali zamezením duplicitního vyplácení sociálních dávek u nás a ve Velké Británii a kontrolou klientů odboru sociálních věcí v den výplaty dávek. Teď se připravujeme na další kontroly, zaměříme se tentokrát na vlastnictví nemovitostí," uvedl litvínovský místostarosta Martin Klika.

Dávky vezmou i za nepřiznanou zahrádku

Úředníci budou porovnávat evidenci vlastníků v katastru nemovitostí s žadateli o dávky. Pokud zjistí, že mají byt či třeba zahrádku, a není uvedena v prohlášení o majetku, začne správní řízení o odebrání dávky.

"V katastru nemovitostí jsou veřejně dostupné údaje. Tím, že do něj úředníci nahlédnou a porovnají si pravdivost údajů, nedělají nic protizákonného. Pokud však někdo nemovitost má, a v prohlášení ji neuvedl, je to jasný důkaz podvodného jednání, jehož účelem je získat sociální dávku," zdůraznil starosta města Daniel Volák.

Nepředpokládá, že vlastnictví nemovitosti bude u příjemců sociálních dávek tak časté, jako nepřiznání automobilů. Úřad se podle něj ale snaží být důsledný ve snaze různým způsobům zneužívání sociálních dávek bránit.

"Nebudeme samozřejmě postupovat slepě, do nouze se může dostat kdokoli. Podstatné ale je, že pokud dotčení vyplňují žádost úmyslně nepravdivě, dělají to za nějakým účelem. A tím podle nás je zneužívání dávek," míní Volák.

Radní chtějí peníze zpět

Argumentů má starosta po kontrolách v bytech na problémovém sídlišti Janov a nyní po sledování, zda si žadatelé jezdí pro dávky auty, mnoho. Osm lidí, kteří na úřad přijeli pro peníze od státu několikrát i velmi solidním drahým vozem, získalo neoprávněně přes 360 tisíc korun.

Radnice je teď bude chtít zpět. Navíc podá na všech osm trestní oznámení. Je přesvědčena, že ji žadatelé o dávky úmyslně uvedli v omyl, když zatajili majetek v dokumentech k dávkám, což mělo vliv na jejich vyplácení.

"Podvod se v Litvínově nikomu nevyplatí. Budeme požadovat, aby tito lidé byli za své podvodné jednání trestně stíháni. Peníze, které svým jednáním získali, budou muset vrátit. A v případě, že je nevrátí dobrovolně, sáhneme k exekuci. Zabavovat jim můžeme například ta auta, kterými si pro dávky jezdili," prohlásil Volák.

Podstata litvínovského boje se zneužíváním sociálního systému je v tom, že klienti žádající o dávky v hmotné nouzi, tedy o doplatek na bydlení (vypočítává se zcela individuálně, může jít o sumu v řádech až tisíců korun) a příspěvek na živobytí (ten je u jednotlivce v maximální výši roven životnímu minimu, tedy 3 126 korun), musí vyplnit Prohlášení o majetkových a sociálních poměrech. V něm se mimo jiné uvádí, zda vlastní automobil nebo nemovitost.

Pokud tam žadatel takový majetek z nějakého důvodu nezapíše, jde o podvod a zneužití dávek. A právě díky kontrolám, s nimiž v Litvínově začali, se může nepravdivý údaj v žádosti o dávky odhalit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video