Zatím se městu přihlásili tři lidé, kterým extremisté při svých bitkách poničili majetek.

Zatím se městu přihlásili tři lidé, kterým extremisté při svých bitkách poničili majetek. | foto: iDNES.cz

Litvínov pomůže lidem, u nichž ničili radikálové

  • 30
Litvínovští radní připravují odškodnění pro obyvatele města, kterým loňská "bitva o Janov" mezi pravicovými extremisty a policií přivodila největší škody na jejich domech. Chtějí jim alespoň částečně pomoci, protože pojišťovny poškození věcí při pouličních bojích neřeší.

"Pokud bychom nechali této věci volný vývoj, nejspíš by se museli lidé soudně domáhat škody po těch, kdo ji způsobili. A to je prakticky nemožné prokázat. Chceme jejich nepříjemnou situaci alespoň snížit a pomoci jim," uvedl starosta Milan Šťovíček.

"Pokud prokáží, že k újmě došlo 17. listopadu při pouličních násilnostech, škody uhradíme," dodal Šťovíček s tím, že vše musí nejprve projednat radní. K tomu dojde na konci března.

Městu se kvůli problému s uhrazením škod přihlásili tři lidé. Měli poškozené vchodové dveře, auto a podezdívku plotu. Tu rozebírali radikálové a kameny z ní používali jako munici proti policejním těžkooděncům. Škody se vyšplhaly k přibližně sedmdesáti tisícům korun.

"Sbíráme informace o škodách, které bitka způsobila. Vyžádali jsme si od lidí podklady a dokumentaci, aby vše mohli projednat radní a město se s nimi nějak vyrovnalo," vysvětlil Václav Cihlář, vedoucí odboru nakládání s majetkem na litvínovské radnici.

Proti bitkám pojištění neexistuje

Na město se lidé obrátili, když neuspěli u pojišťoven. Pouliční boj totiž není běžný vandalismus ani živelná pohroma či krádež. "Taková událost je nepojistitelná," upozornil Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

"Pokud někomu způsobila škody policie, což se stalo třeba při manévrování cisterny s vodním dělem, která nabourala sloupek v plotě, uhradila škodu policie. Je na takové případy připravená," doplnil místostarosta Martin Klika.

Největší pouliční bitva od zasedání MMF

Sídliště Janov v Litvínově si ultranacionalističtí extremisté vybrali jako místo svých nájezdů kvůli dlouhodobým problémům v soužití starousedlíků a nově přistěhovaných nepřizpůsobivých, většinou Romů.

Loni v říjnu si přijeli čtvrť "zmonitorovat", proti nim se ale postavili právě místní Romové s klacky a nechtěli je nechat projít. - čtěte Romové vyšli proti aktivistům Dělnické strany s klacky a golfovými holemi

Policie radikály vykázala. Ti se ale vrátili nejprve 18. října a pak 17. listopadu. V obou případech došlo ke krvavým střetům mezi extremisty a policií. Zasahovalo vodní dělo, vzduchem létaly dělobuchy, zápalné lahve a čpěl v něm slzný plyn. Radikálové se ale na Romy v sídlišti nikdy nedostali.

Po 17. listopadu, kdy došlo k největším pouličním bojům v Česku od chvíle, kdy v Praze zasedal Mezinárodní měnový fond, bylo na obou stranách množství zraněných a mnoho zničeného majetku. Město vyčíslilo škodu na sumu kolem 350 tisíc korun.


Video