Litviněnko zemřel tři týdny po otravě v londýnské nemocnici.

Litviněnko zemřel tři týdny po otravě v londýnské nemocnici. | foto: Reuters

Litviněnkovi traviči udělali chybu, špiona předávkovali

  • 15
Lidé, kteří v Londýně otrávili Alexandera Litviněnka, mu dali nejspíš větší dávku, než měli. Kdyby použili nižší množství, mohl bývalý agent zemřít později, a nikdo by na důvod jeho smrti nepřišel. Uvedl to britský chemik John Emsley v rozhovoru s ruským serverem Agentura.

Všechny články o kauze Litviněnko najdete ZDE

"Polonium je vhodné z toho důvodu, že smrtelná dávka je neuvěřitelně malá, k zabití stačí méně než jedna miliontina gramu," řekl uznávaný britský vědec.

"Litviněnko dostal okolo miligramu, což je dávka velmi vysoká. Kdyby byla menší, pak by se známky otravy projevily později a Litviněnko by zemřel za mnohem delší dobu, možná za rok či za dva," vysvětlil.

"A do té doby by nikdo o poloniu nepřemýšlel. Větší část dávky polonia zůstane v organismu pouze tři měsíce, a to k maximálnímu účinku úplně stačí," dodal vědec.

"Nakonec by lékaři nemuseli vůbec zjistit, že příčinou smrti je polonium, protože při pitvách těl se zkoušky na radioaktivitu obyčejně nedělají."

Emsley připustil, že je možné, že traviči při dávkování jedu pro bývalého ruského zpravodajce udělali chybu. To vysvětluje, proč osnovatelé atentátu použili tak nezvyklý jed. Chtěli, aby jejich oběť zemřela později na neznámou chorobu a aby na nikoho nepadlo podezření z vraždy.

Rozhovor se stočil i na otravu ukrajinského politika Viktora Juščenka dioxinem. Tato otrava se začala vyšetřovat až potom, co ho zvolili prezidentem. Lidstvo už sto let ví, že dioxin poškozuje kůži člověka, připomněl britský specialista. - více zde

"Lidé, kteří otrávili Juščenka, nepochybně chtěli zničit jeho vzezření - byl velmi sympatickým politikem a v televizi vypadal dobře," tvrdí britský vědec.

Nezjistitelný jed neexistuje
V historii lidstva známe mnoho případů travičství. "Je dobře známo, že například tajná policie Saddáma Husajna dávala při likvidaci nepřátel přednost thaliu. Tak třeba otrávila mnoho bývalých Saddámových důstojníků, kteří v osmdesátých letech utekli do Londýna."

Toxické látky získává obyčejný člověk velmi obtížně. Přitom jakákoliv podivná smrt vyvolává podezření, které vede k pitvě zemřelého a k vyšetřování. Emsley zdůrazňuje: "Jedy, které nelze zjistit, neexistují."

Britský chemik rovněž upozornil, že bývá velmi obtížné odhalit zdravotníky, kteří vraždí pacienty v nemocnicích. Třeba v USA používala před lety zdravotní sestra Christiane Gilbertová k otravám adrenalin, který vyrábí lidské tělo, a přitom se používá k obnově činnosti při zástavě srdce. Gilbertová ho však dávala nemocným proto, aby tlukot srdce zastavila.

Do kauzy se vložil Interpol


12. prosince - Do vyšetřování Litviněnkovy vraždy se zapojil i Interpol. Napsala to ruská agentura Interfax. Angažování Interpolu by mělo usnadnit policistům přístup k svědectvím a důkazům z různých zemí.

Důležitý krok ve vyšetřování udělali údajně Britové, když konečně vyslechli klíčového svědka Andreje Lugového. Ten se s Litviněnkem setkal 1. listopadu v londýnském hotelu Millenium. Krátce poté bývalý agent onemocněl.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že k otravě došlo právě v Milleniu. Lugovoj a Dimitrij Kovtun, další Rus, který se schůzky účastnil, jakoukoliv odpovědnost popírají. Lugovoj leží pro podezření na kontaminaci poloniem ve stejné nemocnici jako Kovtun.

Výslech Lugového trval údajně tři hodiny. "Vypovídal jsem pouze jako svědek. Z ničeho jsem nebyl obviněn," řekl agentuře ITAR-TASS.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video