Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici.

Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici. | foto: Reuters

Litviněnka zabilo polonium z Ruska, míní expert. Z vraždy viní Kreml

  • 177
Radioaktivní polonium, kterým byl v roce 2006 otráven bývalý agent KGB Alexandr Litviněnko, bylo vyrobeno v ruském závodu Avangard, který byl v dobách Sovětského svazu součástí sítě továren na výrobu jaderných zbraní. Podle britského fyzika Normana Dombeye za Litviněnkovou vraždou stojí Rusko nebo jeho agenti.

Před kolapsem Sovětského svazu se zařízení v utajovaném městě Sarov, které leží 450 kilometrů od Moskvy, jmenovalo Arzamas-16. Podle Dombeye musel být izotop polonia 210, kterým byl Litviněnko otráven, vyroben právě zde. 

Žádná jiná země polonium ani nevyrábí, Spojené království i Spojené státy jeho produkci ukončily v 70. letech, sdělil fyzik vyšetřovatelům, kteří od ledna zkoumají okolnosti Litviněnkovy smrti. Avangard je podle něj jediné zařízení na světě schopné vyrobit patřičné množství polonia.

„Podle mého názoru je za otravu zodpovědný ruský stát nebo jeho agenti,“ upozornil ve své zprávě Dombey, emeritní profesor univerzity v Sussexu. Dombeyovo svědectví podle Financial Times představuje zatím jeden z nejpádnějších důkazů o možné odpovědnosti státu, tedy Ruska, za zabití Litviněnka.

Alexandr Litviněnko na archivním snímku z roku 2002.

Litviněnko zemřel poté, co při setkání s ruskými agenty vypil otrávený čaj. Podle pitvy požil 26,5 mikrogramů polonia, což je podle Dombeyho nebývale vysoké množství. Podle expertů nicméně Litviněnko zřejmě pozřel radioaktivní látku již nejméně dvakrát předtím.

Lékařům se povedlo určit diagnózu teprve několik hodin před Litviněnkovou smrtí, polonium totiž narozdíl od jiných radioaktivních látek nevydává gama záření. „Tato otrava neměla být odhalena,“ uvedl Dombey. „Měla to být záhada, protože polonium vyzařuje částice alfa, které Geigerův detektor nezachytí,“ citoval jej Guardian.

Agenta podezřelého z vraždy Putin vyznamenal

Britský soudní patolog Nathaniel Cary v lednu vyšetřovatelům řekl, že Litviněnkovo tělo bylo tak radioaktivní, že jeho posmrtné ohledání bylo jedním z nejnebezpečnějších v dějinách. Cary i jeho kolegové na sobě při pitvě museli mít bílé kombinézy, ochranné rukavice a speciální kapuce, kterými dýchali vzduch přes filtr (více čtěte zde).

Litviněnko a ti druzí. Mrtví oponenti Putina

Litviněnko jako agent pracoval pro Sovětský svaz a po jeho rozpadu pro Rusko, později však začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel.

Spojené království v lednu zahájilo veřejné vyšetřování Litviněnkovy smrti. Britské úřady od začátku považují za hlavní podezřelé tehdejší ruské agenty Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového (více zde). 

Podle Craiga Mascalla z protiteroristické jednotky londýnské policie Británie nadále oba považuje za podezřelé z vraždy a usilují o jejich dopadení. Ruský prezident Vladimir Putin přitom tento týden Lugového vyznamenal, což vdova po Litviněnkovi označila za jasnou provokaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video