Případ Litviněnka se po měsících klidu opět připomněl

Případ Litviněnka se po měsících klidu opět připomněl | foto: Reuters

Kauza Litviněnko opět na scéně, Britové odmítli použít protiruské důkazy

  • 85
Kauza smrti Alexandra Litviněnka se opět probouzí k životu. Vyšetřování a chystaný soud však stále častěji poukazují na nečisté zákulisní praktiky. Vyšetřující soudce případu nyní uvedl, že nemůže u soudu přednést důkazy, které by poukázaly na možné zapletení Kremlu do celého případu.

Vyšetřující soudce Robert Owens ohlásil své rozhodnutí na pátečním předběžném slyšení. Owens však nejedná z vlastní vůle, zatajení některých informací po něm prý požaduje samotné britské ministerstvo zahraničí vedené Williamem Haguem. Owens pak mimo jiné přislíbil, že z případu budou vyloučeny i veškeré dokumenty, které se týkají toho, zda mohla britská tajná služba smrti Litviněnka zabránit (kompletní dokument, který vysvětluje důvod nepoužití některých důkazů, si můžete přečíst zde).

"Důkazy není možné použít z důvodů státní bezpečnosti," uvedl Owens pro server telegraph.co.uk. Vyšetřující soudce dodal, že navrhne jiný postup, jak by se mohly inkriminované důkazy při soudním přelíčení použít.

"Citlivé výslechy bychom mohli uskutečnit v rámci veřejného vyšetřování, jehož vybrané části by se mohli konat za zavřenými dveřmi tak, aby citlivé důkazy zůstaly utajeny," vysvětluje Owens, který podle svých slov souhlasí s požadavkem ministerstva zahraničí jen z části. Vyšetřování při takových nařízeních může podle něj být neúplné a vést k zavádějícím závěrů.

Na prohlášení soudu okamžitě reagovala vdova po Litviněnkovi Marina. "Je to velmi smutný den pro britskou justici," stojí v jejím oficiálním prohlášení

Dále uvádí, že rozhodnutí soudu má jediný cíl – ochránit ty, kteří si "objednali vraždu britského občana přímo v ulicích Londýna". Rusko se pak podle ní schovává za zeď tajností Hagua, který je navíc podporován samotným premiérem Davidem Cameronem.

"Všichni ti, kteří se snaží o odhalení pravdy, dnes dostali velkou ránu. Byla zde uzavřena dohoda mezi dvěma státy, která má zabránit, aby se pravda dostala na světlo," dodala Litviněnková. Rusko se zatím k novému posunu ve vyšetřování nevyjádřilo.

Litviněnková pak už kvůli zahájení veřejného vyšetřování napsala soudci Owensovi dopis. V něm ho požádala, aby zajistil zahájení tohoto způsobu vyšetřování do pěti pracovních dní vzhledem k tomu, že jde o "naléhavou záležitost". Veřejné vyšetřování se v Británii řídí pravidly, které by umožnilo použití inkriminovaných důkazů.

Londýn nechce pošramotit své vztahy s Moskvou

Sympatizanti Litviněnka již několikrát poukazovali na nestandardní okonosti během vyšetřování. Poslední krok je podle nich jasným důkazem, že Londýn nechce tímto případem narušit své obchodní kontakty s Moskvou, píše BBC.

43letý Litviněnko, bývalý agent KGB a pozdější velký kritik Kremlu, zemřel 23. listopadu roku 2006 v Londýně, tři týdny po tom, co vypil čaj otrávený radioaktivním poloniem. K tomu mělo dojít při schůzce s dalšími ruskými agenty Andrejem Lugovým a Dmitrim Kovtunem. Lugový je podle britské policie hlavním podezřelým.

V dubnu loňského roku však v Moskvě, pod dohledem britských agentů, podstoupil test na detektoru lži, který jeho účast v celé kauze vyvrátil. Výsledky z detektoru lži však nelze u případného soudního procesu použít jako důkaz. Mohou pouze posloužit při sestavování psychologického posudku obžalovaného (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video