Litva ukázala Evropě první impeachment

  • 15
Litevský parlament sesadil prezidenta Rolandase Paksase. V Evropě je to poprvé. Poslancům vadily jeho údajné vazby na ruské obchodníky a tajné služby. Provést takzvaný impeachment jim umožnilo rozhodnutí ústavního soudu, podle něhož Paksas porušil ústavu.

Podle agentury Baltic News Service 86 zákonodárců z potřebných 85 a celkových 141 shledalo Paksase vinným hned při hlasování o prvním obvinění.

Podle něho uděloval prezident občanství ruským obchodníkům výměnou za financování kampaně.

Parlament poté pokračoval v hlasování i o dalších dvou obviněních - vyzrazování úředních tajemství a ovlivňování privatizace, kdy Paksas dopomohl přátelům k firmě stavějící dálnice.

I v těchto případech zákonodárci shledali bývalého sovětského bojového pilota, který v úřadu prezidenta strávil něco málo přes rok, vinným, ale už jejich první verdikt stačil k sesazení.

Skandál přivedl do rozpaků celou Litvu, která se vymanila z područí Sovětského svazu v roce 1991 a nyní se navrací do evropské náruče. Minulý týden země pyšnící se rostoucí ekonomikou vstoupila do NATO, v květnu se stane členem EU.

Aféru rozpoutaly obvinění bezpečnostních služeb a parlamentních komisí, podle nichž měli Paksasovi poradci vazby na ruskou mafii.

Tato obvinění však byla poté stažena, aby nebyly vyzrazeni nasazení agenti, a skandál se zaměřil na obchodníka Jurijuse Borisovase, který platil Paksasovu volební kampaň a pronajal mu PR agenturu s podezřelými kontakty na ruské tajné služby.

Paksas na oplátku udělil Borisovasovi litevské občanství a varoval ho před policejním sledováním kvůli podezření z vydírání. Nakonec se neúspěšně pokusil udělat z Borisovase svého poradce, i když nemluví litevsky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video