Vysoká komisařka OSN pro lidská práva

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva | foto: Reuters

Litujeme urážek Židů i islámu, uzavřely země deklarací konferenci o rasismu

  • 56
V Ženevě skončila světová konference OSN proti rasismu, která kvůli skandálnímu projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v první den zasedání značně zaměstnala i české diplomaty. Zástupci více než 140 zemí dnes přijali závěrečnou deklaraci, která hodnotí situaci ve světě.

Konferenci provázely skandály kvůli vysoce organizované dezinformační kampani, myslí si vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. K takovému soudu ji přivedly články na internetu, které ženevské setkání nazývají "přehlídkou nenávisti".

Právě kritika na adresu konference už před jejím začátkem může podle Pillayové za to, že si některé země svou účast na poslední chvíli rozmyslely. Do Ženevy tak vůbec nedorazily USA, Izrael, Kanada, Německo, Itálie, Polsko, Nizozemsko, Austrálie a Nový Zéland, protože se obávaly protiizraelských výpadů.

Oprávněně - hned v pondělí obvinil íránský prezident Izrael z rasismu. Izraelský stát podle něj vznikl jako "výmluva za utrpení Židů" za druhé světové války a nyní okupuje palestinská území. Čeští představitelé poté spolu se západními delegacemi konferenci opustili. Česko se později rozhodlo akci opustit úplně. - více o výstupu Ahmadínežáda čtěte zde

Pillayová si myslí, že negativní kampaň mohla pocházet z jednoho či dvou zdrojů. Odhalila prý, že by mohla vycházet z neziskových organizací, které se akce účastnily. Napadlo ji to ve chvíli, když Francouzská unie židovských studentů přihlásila celkem 194 lidí. Aktivisty této organizace pořadatelé ve čtvrtek z jednání vykázali. Stejný osud stihl i členy organizace Coexist a íránského institutu Neda. Podle organizátorů se snažili akci narušit.

Ženevská konference navázala na jednání z roku 2001 v jihoafrickém Durbanu. Přezdívalo se jí proto Durban II. Před osmi lety se kolem 170 zemí světa dohodlo na akčním programu k potírání diskriminace. Ten delegáti nyní hodnotili a své stanovisko shrnuli v oficiálně přijaté deklaraci.

Mnohé země k jejímu návrhu měly původně výhrady. Účastníci se na textu překvapivě shodli už v úterý kvůli obavám, že text by mohl při dalších diskusích doznat ještě výraznějších změn.

návrh usnesení konference na bbc

Deklarace mimo jiné vyjadřuje politování nad přibýváním projevů nesnášenlivosti a rasového a náboženského násilí ve světě, a to včetně antisemitismu, nenávisti vůči islámu, nesnášenlivosti vůči křesťanské víře a protiarabského nepřátelství. Připomíná také, že nikdy nesmí být zapomenut holokaust.

Bez diplomatických sporů se neobešla ani durbanská konference proti rasismu v roce 2001. Kvůli protiizraelským postojům některých arabských zemí, které chtěly sionismus definovat jako rasismus, opustily tehdy fórum americká a izraelská delegace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video