Členové organizace ETA se sešli, aby projevili politování nad dřívějšími skutky násilí (4. ledna 2014). | foto: Reuters

Propuštění teroristé z ETA se omluvili za krveprolití, vláda jim nevěří

  • 35
Na sedm desítek bývalých příslušníků baskické separatistické organizace ETA vydalo společné prohlášení. V něm nedávno propuštění vězni uvedli, že litují násilných skutků, jichž se dopouštěli v boji za nezávislost na Španělsku. Vláda si ale jejich gesta necení.

"Plně přijímáme zodpovědnost za následky celého konfliktu," káli se bývalí teroristé v baskickém městě Durango. Propuštění vězni přiznali, že si uvědomují "mnohočetné škody", které napáchali ve jménu boje za baskickou nezávislost. 

ETA

Celým názvem Euskadi Ta Askatasuna (v překladu Baskický stát a svoboda). Do roku 2011 se násilím snažila vytvořit nezávislý baskický stát, jenž by se rozprostíral v historických hranicích regionu. Státy EU a USA skupinu považují za teroristickou organizaci.

Skupina založená v roce 1959, zpočátku bojovala proti režimu generála Franka. Její příslušníci se většinově hlásí k myšlenkám marxismu-leninismu. 

"Uvědomění si této skutečnosti nás vede k tomu, že chceme jednat zodpovědně a konstruktivně," slíbili. Kromě uznání vlastních chyb vyzvali španělské orgány, aby amnestovaly všechny dosud vězněné členy ETA.

Komentátor BBC Tom Burridge proto deklaraci označil za "opatrnou omluvu." Sraz bývalých aktivistů ETA v Durangu je prvním takovým shromážděním. Španělská vláda ho označila za "čarodějnický sabat."

Bývalí členové ETA, kteří se setkání zúčastnili, byli věznění i za pumové útoky v 70. až 90. letech. Minulý rok Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že by někteří z nich měli opustit věznice. Vláda s verdiktem nesouhlasila, v říjnu však začala s jejich propouštěním.

ETA se v roce 2011 zřekla ozbrojeného násilí. Španělské úřady jsou vůči baskickým separatistům dodnes nesmlouvavé. "Jediné, o co se zajímáme, je bezpodmínečné zrušení této organizace," řekl v pátek španělský ministr vnitra Jorge Fernández Diaz.

Za čtyři dekády ozbrojené kampaně vedené organizací ETA zemřelo 829 lidí, převážně španělských policistů a politiků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video