Literární noviny prožívají poslední roky bouřlivá léta. Majitelé se střídají jako na běžícím pásu.

Literární noviny prožívají poslední roky bouřlivá léta. Majitelé se střídají jako na běžícím pásu. | foto: Kavárna

Literárky nemá řídit bývalý agent kontrarozvědky, protestuje PEN klub

  • 12
Vedení české pobočky Mezinárodního PEN klubu zásadně nesouhlasí se jmenováním Zbyňka Fialy šéfredaktorem Literárních novin. Vadí jim jeho údajná spolupráce s vojenskou kontrarozvědkou. Fiala ale tvrdí, že byl pouze záložní důstojník, vyškolený pátrač po raketách.

Podle PEN klubu je Fiala evidován jako pracovník zpravodajské služby generálního štábu někdejší Československé lidové armády a dále pak jako "agent bývalé správy kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli".

"Významné literární periodikum nelze tímto způsobem kompromitovat a žádáme zodpovědné orgány, aby na místo šéfredaktora vybraly bezúhonnou osobu," uvedl PEN klub v prohlášení podepsaném předsedou Jiřím Dědečkem.

Brněnská redakce Literárek končí

Nechce pracovat s "udavačem"

Fialova evidence v archivech komunistických zpravodajských služeb prý vyplývá z údajů, které na žádost klubu poskytl Ústav pro studium totalitních režimů.

"Nikdy jsem nebyl pracovníkem generálního štábu. Byl jsem voják, záložní důstojník, který tam sloužil a byl vyškolen pro funkci pátrače. V případě války bych tedy hledal rakety," řekl Fiala ČTK.

Odmítl i druhé nařčení a zdůraznil, že první soud s ministerstvem vnitra v prvním kole vyhrál.

"Není tam žádný můj podpis, a chybí dokonce i podpis těch, kteří tvrdí, že jsem byl agentem," uvedl. Celá věc je podle něj komická. "Literární noviny, o které se nikdo nezajímal, když umíraly, tak ve chvíli, kdy jsou zachráněny, mají najednou cenu. Objevuje se spousta zájemců, kteří by se toho ujali. Předtím ale nepomohli," dodal Fiala.

PEN klub

je světovým společenstvím s ústředím v Londýně. Počet národních center se každoročně mění, nyní jich je 145 ve 104 zemích celého světa. Sdružují kolem dvaceti tisíc tvůrců - lidí, kteří obrazně řečeno vládnou perem (PEN - Playwrights, Poets, Essayists, Novelists). Cílem jejich snažení je zejména - podle Mezinárodní Charty - svoboda vyjadřování, svoboda slova a svobodný život člověka. O to se snaží už od samého vzniku ve Velké Británii roku 1921.

Novým vydavatelem Literárních novin, které v Česku vycházejí s přestávkami víc než 50 let, se nedávno stala společnost Litmedia, jejímž majoritním vlastníkem je Miroslav Pavel, který odkoupil rozhodující podíl od občanského sdružení Právo, solidarita a informace (PSI). To bude menšinovým podílníkem nového vydavatele.

Redaktoři Literárních novin se proti novému vedení bouří. V prohlášení, které zaslali médiím, si podle listu stěžovali na údajné špatné vedení redakce novým šéfredaktorem Fialou.

Redaktoři prý protestovali rovněž právě proti prodeji většinového podílu v časopise Pavlovi a vyslovili obavu o budoucnost časopisu. Spory podle deníku Právo komentoval i spisovatel Ludvík Vaculík: "Literárním novinám se konečně dostalo svobody na protest zaniknout." Dlouholetý šéfredaktor listu Jakub Patočka ve funkci skončil počátkem letošního roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video