Listy hlavního města Prahy

Listy hlavního města Prahy - Primátor Jan Kasl, který přišel s projektem městského časopisu, může být spokojen. V časopisu má pravidelně na první straně k dispozici sloupec, uvnitř s ním dělá redakce celostránkový, bezkonfliktní rozhovor. O moc hůře na tom nejsou ani další radní z ODS a ČSSD. | foto: Repro MF DNES

Listy propagují zástupce ODS a ČSSD

  • 5
Praha - Nový magistrátní měsíčník Listy Prahy sliboval pravdivé informování o problémech města. Objektivita a diskuse o sporných tématech však novinám chybí. Měsíčník, který vydává město třetí měsíc, tak zatím slouží kromě podávání úředních informací především k propagaci vládnoucích představitelů Prahy.

Hrozí proto nebezpečí, že miliony korun, které vydávání novin stojí, poslouží ve volebním roce především jako bezplatná reklama dvěma politickým stranám.

Primátor Jan Kasl, předseda redakční rady Listů, už při startu ironicky poznamenal,  že radnice bude mít konečně prostor tisknout také ty informace o činnosti magistrátu, které jsou pro komerční média méně přitažlivé - tedy ty pochvalné a kladné.

Zdá  se, že poznámku primátora si časopis vzal k srdci. Některá  sporná témata, která se přetřásala na stránkách deníků,  předkládají magistrátní noviny svým čtenářům úhledně a optimisticky zabalené.

Názory opozice chybějí
Například článek o pražských Vánocích v prosincovém vydání líčí trhy v centru města jako idylickou záležitost. "Prodejci  ve stáncích, které lemují náměstí, nabízejí vše, co k českým Vánocům patří," píší. Vůbec nezmiňují komercionalizaci trhů a špatnou  nabídku zboží, která  občas neměla s Vánocemi vůbec nic  společného a byla značně kritizována.

KAUZA Domu V BRUSELU
- podle radničních novin a skutečnost

Dům Prahy v BruseluCitace z Listů hlavního města Prahy:
"Je možné konstatovat, že právě Praha má jedno z nejhezčích a nejlépe situovaných zastoupení v Bruselu vůbec. Základním kritériem prestiže je vzdálenost od institucí Evropské unie. Praze se podařilo naplnit toto kritérium mimořádným způsobem. Koupila dům, který je od zmíněných institucí vzdálen tři minuty chůze."

Taková je pravda:
Město sice dům koupilo, jenže stále jej nemůže využívat k oficiálnímu zastoupení, protože bruselské úřady zatím odmítají k něčemu takovému vydat nezbytný souhlas. Podle zpravodaje MF DNES přímo v Bruselu nechtějí tamní zástupci magistrátu, aby ve čtvrti byly další úřady. Nejistá je tak i rekonstrukce domu, už dříve totiž měla začít přestavba na kanceláře a reprezentační prostory pro zástupce Prahy. Metropole tak draze platí svého zástupce v Bruselu, kam také jezdí kvůli problémům s domem různí politici z pražské radnice. Investice 47 milionů korun za dům tak může být pořádným fiaskem.

V  příspěvku o  koupi domu v Bruselu není pro změnu ani zmínka o tom, že městu  schází velmi důležité povolení k administrativnímu využívaní  budovy.

Rozhovor  s kontroverzním ředitelem městské záchranky  Zdeňkem Schwarzem zase začíná slovy, "že jeho razantní kroky vyvolaly prudkou odezvu jeho úhlavních nepřátel, ale najednou také jinak vcelku loajálních zaměstnanců". O názoru zaměstnanců není ani zmínka.

Podle člena redakční rady - náměstka primátora za ČSSD - Jiřího Paroubka lze však stejným způsobem polemizovat o objektivitě článků v nezávislém  tisku. "Radnice  dosud na své oficiality prostor neměla a Listy jí umožňují  přímý kontakt s čtenářem," míní Paroubek.

On, radní Filip Dvořák (ODS), primátor Kasl (ODS), radní Jan Tomčík (ČSSD) i další zástupci města dostávají v časopisu velký prostor díky rozsáhlým rozhovorům s nimi. Rozhovor se členy opozice zcela chybí.

Může tedy magistrátní měsíčník nabídnout širší spektrum názorů, nebo je to věstník, který je platformou pro stanoviska současného vedení radnice? Že měsíčník vyjadřuje hlavně názory stávající politické reprezentace, připouští i jejich šéfredaktor Václav Flegl. "V žádném případě nejsme nezávislou tiskovinou, naším úkolem je především prezentace názorů volených orgánů a současně magistrátního úřadu," píše Flegl v rubrice Listů Akce a reakce v odpovědi na dopis čtenářky.

"Snažíme se však stále více reagovat na dopisy čtenářů, které začínají přicházet již po desítkách. Ti píší především o kontroverzních a palčivých tématech, která je skutečně zajímají," zdůraznil  Flegl. Podle něj Listy zatím svou tvář stále hledají. Opozice v novinách chybí.

Absence různorodých názorů
Tvrzení šéfredaktora, že se snaží především prezentovat názory volených orgánů, však také pokulhává. Nejlépe to ukazuje případ rozpočtu Prahy, kterému se Listy věnují ve svém lednovém čísle. Přestože rozpočtu vyčlenily dvě a půl tiskové  strany, nikde na nich není ani řádek o návrzích opozice či citace někoho z jejích  zástupců. Naopak náměstek primátora Jiří Paroubek dostal prostor na celé dvě  strany.

Všichni Pražané Listy nedostávají

I když by Listy měly chodit do většiny schránek pražských domácností, náklad magazínu je o dvacet tisíc výtisků nižší, než je počet pražských domácností. Listy chybějí především ve schránkách lidí z velkých okrajových sídlišť, jako jsou Bohnice, Jižní Město či Klánovice. 

"Náklad byl odhadnut před sčítáním lidu, ale už se pracuje na tom, aby byl navýšen," řekl šéfredaktor Václav Flegl.

Podle Jana Lohse, ředitele firmy Tempo Team, která noviny roznáší, dohlíží každý týden na distribuci patnáct kontrolorů a do schránek se dostane až 95 procent nákladu.

Nejen lednové číslo, ale i předcházející dvě jasně ukazují jedno: opozice, která má v městském zastupitelstvu dvacet čtyři křesel z celkového počtu pětapadesáti, dostává v novinách zcela minimální prostor. O obsah měsíčníku se stará redakční rada, kterou z volených zástupců tvořili výhradně politici vládnoucí koalice ODS a ČSSD.

Teprve nyní vedení města rozhodlo, že členy rady se stanou i dva opoziční zastupitelé Tomáš Szennaie a Michael Hvížďala. Nový člen redakční rady Szennai prohlašuje, že noviny by neměly sloužit vedení města jako předvolební plátek. "Začaly vycházet v nejhorší možné době - ve volebním roce. Rozhodně by však tento plátek neměl sloužit k volební kampani, nepřípustné jsou celostránkové oslavné portréty zastupitelů, které se dnes v Listech objevují," říká.

"V novinách by se mělo víc prostoru věnovat zástupcům občanských iniciativ, u kontroverzních  témat musí zaznít i názory opozičních zastupitelů, které na stránkách zatím chybí," shrnuje své představy Szennai.

Z vyjádření ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka vyplývá, že si není těchto problémů vědom. "Vždy samozřejmě vznikají pochybnosti o objektivitě, pokud se v novinách objeví názory politiků. Na druhou stranu ale reprezentují město, a proto jejich názory na dění v něm by se měly v takovém listu objevovat. Po volbách to budou zase jiní politici," míní ředitel Zajíček.

Přitom je přesvědčen, že noviny připravuje profesionální tým, který se "bezesporu bude snažit udržet jejich korektní úroveň a nenechá se do ničeho vmanipulovat". I podle odborníků by se měl změnit jak obsah radničních novin, tak způsob podání.

"Více než na PR zprávy o tom, že primátor přestřihl pásku nové instituce, by se měly soustřeďovat na problémy, které lidi pálí," řekla pro odborný časopis Strategie Věra Foretová, ředitelka Mezinárodního institutu marketingu, komunikace a podnikání. "Zastupitelé se chovají jako neviditelní, a když už promluví na veřejnosti, záležitost  politizují," míní.

Styl psaní kritizovala i Michaela Valentová z občanského sdružení SOS Praha, jejíž dopis otiskla redakce v rubrice Akce a reakce. "Naprosto je ignorována šíře  názorového spektra, problémy nejsou prezentovány z různých úhlů pohledu,  kontroverzní témata, včetně diskuse o nich, jsou odsouvána do pozadí a vše je  nahlíženo pouze z perspektivy magistrátu," stěžovala si Valentová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video