Listopad v Iráku byl pro USA nejtragičtější

  • 43
USA a jejich spojenci se v Iráku dočkaly rekordních ztrát. Jen v sobotu zemřelo při různých útocích na vojáky, diplomaty, agenty i civilisty z řad koalice 15 lidí. Počet obětí za listopad tak stoupl na 112. To je dosud nejhorší bilance za jeden měsíc od počátku operací v Iráku 20. března.

Poslední listopadový víkend byl krvavou tečkou za tragickou bilancí uplynulého měsíce. Mezi mrtvými je tentokrát sedm agentů španělské rozvědky, dva japonští diplomaté, dva Jihokorejci, dva příslušníci americké armády a jeden kolumbijský obchodník. 

Série útoků vyvolala nové debaty v zemích spolupracujících se Spojenými státy o rizicích irácké mise.

Masakr španělských
agentů
Osmičlennou skupinu členů španělské výzvědné služby (CNI) přepadli v sobotu několik desítek kilometrů jižně od Bagdádu neznámí ozbrojenci. Španělé jeli podle svědků ve dvou automobilech. Útočníci na ně začali střílet z vozu jedoucího za nimi. Posádku z jednoho auta donutili vystoupit, další nepřátelská skupina ji potom postřílela. Druhý automobil zasáhl granát. Obě vozidla shořela.

Španělský premiér José María Aznar navzdory útoku prohlásil, že své vojáky v Iráku ponechá. Španělská veřejnost i opoziční politici a tisk nicméně vyzvaly k přehodnocení zapojení španělských vojáků do irácké kampaně.

První japonské oběti v Iráku
Rovněž v sobotu přišli poblíž severoiráckého Tikrítu o život dva japonští diplomaté. Ti se stali prvními japonskými oběťmi od zahájení amerického zásahu v Iráku.

Japonský premiér Džuničiró Koizumi nedlouho po útoku ujistil, že Tokio svou politiku kvůli terorismu nezmění. Japonské ministerstvo zahraničí nicméně vyzvalo všechny  japonské státní příslušníky kromě diplomatického personálu, aby Irák z bezpečnostních důvodů opustili. Více o smrti japonských diplomatů ZDE.

Jižní Korea zvažuje vyslání jednotek
Podobné dilema řeší i Jižní Korea, která se obtížně rozhoduje o vyslání nebojových jednotek do Iráku. K pozitivnímu stanovisku zřejmě nepřispěje ani nedělní incident, při němž dva Jihokorejci zahynuli a další dva byli těžce zraněni. Kolona aut s jihokorejskými dělníky byla napadena poblíž Tikrítu.

Kolumbijský obchodník přišel o život
Kolumbijský obchodník zemřel při přepadení svého vozidla u města Balad severně od Bagdádu.

Ztráty v americké armádě
Ztrátám se o víkendu nevyhnula ani americká armáda. Další dva američtí vojáci zahynuli při útoku na jejich konvoj v západním Iráku nedaleko syrské hranice. Bojovou operační skupinu zasáhly střely z raketového granátometu a palba z automatických zbraní asi 300 kilometrů severozápadně od Bagdádu.

Krvavá bilance
Od počátku války zahynulo v Iráku nejméně 436 příslušníků americké armády; 299 jich přišlo o život v bojových akcích, ostatní pak při nehodách a podobných incidentech.

Při nepřátelských akcích bylo také 2094 amerických vojáků zraněno, při jiných příležitostech pak utrpělo zranění dalších 350. 

Irácká válka si vyžádala už také 75 obětí mezi vojáky dalších národů zapojených do koalice, z toho 52 mezi Brity a 17 mezi Italy.  

O počtu mrtvých na irácké straně prý představitelé okupačních vojsk působící v Bagdádu nemají přehled. Podle agentury AP však jen během invaze, která trvala přes měsíc, zahynulo přinejmenším 3240 iráckých civilistů.

Bush: morálka v Iráku je dobrá
Americký prezident George Bush ujistil v sobotu rodiny amerických vojáků nasazených v Iráku, že morálka amerických jednotek je dobrá. Ve svém pravidelném rozhlasovém projevu zároveň vzdal čest rodinám padlých.

Bush ve čtvrtek u příležitosti svátku Dne díkuvzdání nečekaně strávil s americkými vojáky v Bagdádu dvě a půl hodiny. - více zde

"Každý, kdo zemře v boji, si zaslouží zvláštní vděčnost amerického lidu. A rodiny vojáků, které mají smutek, by měly vědět toto: naše země nezapomene na ty, které milovala, ani na oběť, kterou přinesli, aby nás všechny ochránili," řekl Bush.

,

Video