Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lístky pro 2. kolo budou ve volební místnosti. Kandidáti mohou odstoupit

  11:48aktualizováno  11:48
Budoucí český prezident vzejde ze druhého kola hlasování 25. a 26. ledna. Opět půjde volit i mimo trvalé bydliště s voličským průkazem. O něj můžete žádat, ale není na to tolik času. Finalisté boje o Hrad ještě mohou do poslední chvíle z přímé volby odstoupit. Šanci by pak dostal Fischer.
Do pátku lze požádat o voličský průkaz písemně, osobně lze žádat i příští týden. (Ilustrační foto)

Do pátku lze požádat o voličský průkaz písemně, osobně lze žádat i příští týden. (Ilustrační foto) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Volební místnosti budou pro druhé kole voleb otevřené v pátek 25. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 26. ledna od 8 do 14 hodin.

Na rozdíl od prvního kola volby prezidenta už voliči nedostanou hlasovací lístky domů, ale budou k dispozici až ve volební místnosti.

Podle zákona o volbě prezidenta republiky sice do druhého kola volby postupují dva kandidáti, kteří obdrželi v prvním kole volby nejvíce hlasů. Pokud však kandidát, který postoupil do druhého kola, přestane být volitelný (například zemře), nebo se práva kandidovat vzdá, postupuje ten, kdo v prvním kole získal další nejvyšší počet hlasů. Tedy Jan Fischer.

"K posunu konání druhého kola by nedošlo a to je i důvod, proč se opět tiskne celá sada hlasovacích lístků, tedy všech devíti kandidátů," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

A proto voliči nedostanou hlasovací lístky předem. Členové volební komise před zahájením druhého kola přímé volby vyberou a předají voličům jen hlasovací lístky postupujících kandidátů. Tím se má podle webu ministerstva vnitra snížit riziko neplatných hlasů, kdyby voliči odevzdávali hlasy kandidátům, kteří nepostoupili.

Opět se bude moci hlasovat v zahraničí i mimo trvalé bydliště

Voliči, kteří chtějí ve druhém kole volby hlasovat v zahraničí, tak mohou učinit obdobně jako v kole prvním, buď s voličským průkazem, nebo na základě zápisu ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu.

Volba prezidenta

Lhůta pro zápis do zvláštního seznamu voličů u zastupitelského úřadu však již uplynula 2. prosince 2012 a pro druhé kolo prezidentské volby se již dopsat nelze, upozorňuje ministerstvo.

Naopak je možné až do 23. ledna požádat zastupitelský úřad o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů. O vyškrtnutí pak vydá zastupitelský úřad potvrzení. Na základě tohoto potvrzení může být volič opětovně zapsán do seznamu voličů v místě trvalého bydliště. Potvrzení může volič předložit také přímo volební komisi ve volebním okrsku, kam podle místa svého trvalého pobytu patří, a ta ho dodatečně dopíše do výpisu ze stálého seznamu voličů a umožní mu hlasování.

O voličský průkaz lze požádat několika způsoby a to písemně s úředně ověřeným podpisem, nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem nebo zaslané prostřednictvím datové schránky či osobně.

Žádost v listinné nebo elektronické podobě však musí být podle webových stránek ministerstva vnitra doručena nejpozději 18. ledna obecnímu úřadu v místě trvalého pobytu voliče, u kterého je volič veden ve stálém seznamu voličů, nebo zastupitelskému úřadu, u kterého je volič veden ve zvláštním seznamu voličů.

V žádosti je třeba uvést jméno, příjmení, datum narození, adresu místa trvalého pobytu a způsob doručení voličského průkazu. Požaduje-li volič zaslání průkazu, pak musí uvést i adresu, na kterou má být průkaz zaslán. Do zahraničí lze voliči na základě jeho žádosti zaslat voličský průkaz i přímo na zastupitelský úřad, kde bude hlasovat.

Osobně lze o voličský průkaz žádat nejpozději ve středu 23. ledna do 16 hodin a to opět u obecního úřadu v místě trvalého pobytu voliče, u kterého je veden ve stálém seznamu voličů, nebo u zastupitelského úřadu, u kterého je volič veden ve zvláštním seznamu voličů.

V tomto případě není nutná písemná žádost, protože příslušný úřad po prokázání totožnosti voliče učiní úřední záznam, ve kterém veškeré potřebné údaje uvede.

Druhého kola prezidentských voleb se opět může zúčastnit každý občan České republiky, který alespoň druhý den tohoto kola oslaví 18. narozeniny.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

ilustrační snímek
Dva tisíce navíc, slíbil sestrám ministr. Některé si ale musí ještě počkat

Byl to první krok, který ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík po svém prosincovém nástupu do úřadu udělal. „Každý zdravotník, který pracuje na směny bez...  celý článek

Vrchní soud v Praze projednává odvolání lobbisty Marka Dalíka (31. května 2016).
Odvolací senát znovu projedná kauzu obrněnců Pandur a lobbisty Dalíka

Pražský vrchní soud v úterý znovu projedná kauzu Marka Dalíka, která souvisí s nákupem obrněných aut Pandur pro českou armádu. Bývalý poradce expremiéra Mirka...  celý článek

Obrněné vozidlo TITUS
Největší armádní nákup vlády, pořídí vozidla za 9,2 miliardy

Armáda nakoupí v příštích letech více než 140 vozidel za 9,2 miliardy korun. „Pokračujeme v modernizaci armády. 62 obrněných vozidel TITUS a 80 lehkých...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.