Volit může každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let. (Ilustrační foto)

Volit může každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let. (Ilustrační foto) | foto: David Port, MAFRA

Lístky dostanete i ve volební místnosti, nezapomeňte ale pas či občanku

  • 3
V druhé polovině října čekají Čechy předčasné parlamentní volby. Pokud chcete volit mimo své bydliště už teď si můžete zažádat o voličský průkaz. Nejpozději den před volbami byste ve schránce měli najít volební lístky. Až půjdete odevzdat svůj hlas, nezapomeňte si vzít sebou občanský průkaz nebo pas.

1. Kdy a kde volit

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konají ve dvou dnech. Voliči mohou hlasovat v pátek 25. října od 14 hodin do 22 hodin a v sobotu 26. října od 8 hodin do 14 hodin.

Nejpozději do 10. října musí příslušný místní úřad zveřejnit místo konání voleb v obci.

2. Kdo může volit

Volit může každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let.

Volič po příchodu do volební místnosti musí prokázat volební komisi svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, nebo platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky. Voliči, který tak neučiní, nebude hlasování umožněno, upozorňují webové stránky ministerstva vnitra.

Volič, který přišel s voličským průkazem, musí tento průkaz odevzdat volební komisi, která jej přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů.

Voličský průkaz opravňuje k volbě v jakémkoli volebním okrsku v Česku, či na zastupitelském nebo konzulárním úřadě České republiky v zahraničí. O voličský průkaz lze požádat na příslušném obecním úřadě, městském úřadě, úřadě městyse, nebo magistrátu statutárního města. O průkaz je možné žádat od dne vyhlášení voleb do 18. října, kdy končí lhůta pro doručení žádosti v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě. Osobně lze o voličský průkaz žádat do 23. října. 

3. Hlasovací lístky

Po prokázání totožnosti obdrží volič od volební komise prázdnou úřední obálku s úředním razítkem příslušného obecního nebo městského úřadu, magistrátu, úřadu městského obvodu nebo městské části. Volič, který hlasuje s voličským průkazem, obdrží i hlasovací lístky volebního kraje, v němž se nachází příslušný okrsek.

Ve volební místnosti budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků označené nápisem „VZOR“. Dále tam bude prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo odvolání kandidátů, pokud byla doručena do 48 hodin před zahájením voleb. Při zjišťování výsledků voleb se k hlasům odevzdaným pro tohoto kandidáta nepřihlíží.

Dále tam volič najde případnou informaci o tiskových chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Ve volební místnost musí být i zákon o volbách do Parlamentu České republiky, který je voličům na požádání k dispozici.

Každá politická strana, politické hnutí a koalice má svůj hlasovací lístek s vylosovaným číslem. Hlasovací lístky týchž politických stran, politických hnutí a koalic musí mít ve všech krajích stejné číslo. Pokud některá politická strana, politické hnutí nebo koalice v kraji nekandiduje, zůstane v daném volebním kraji toto číslo neobsazeno. Proto nemusí sada hlasovacích lístků, které volič obdržel, obsahovat všechna čísla.

Na hlasovacím lístku politických stran, politických hnutí a koalic, u kterých bylo při registrace rozhodnuto o škrtnutí kandidáta, zůstává pořadové číslo na hlasovacím lístku, původně určené pro tohoto kandidáta, neobsazené.

Hlasovací lístky jsou distribuovány voličům nejpozději den před zahájením voleb. V případě, že budou poškozené nebo se ztratí, anebo volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, může ve volební místnosti požádat o vydání nové kompletní sady hlasovacích lístků. 

4. Jak volit

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků, za plentu. V případě, že se tak volič neučiní, nemůže hlasovat. 

Tam volič vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek té politické strany, politického hnutí či koalice, pro které chce hlasovat. Tím volič dává hlas celé vybrané politické straně, politickému hnutí nebo koalici.

Zároveň může volič na hlasovacím lístku zakroužkováním pořadového čísla nejvýš u čtyř kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv. 

Ve prospěch politické strany, politického hnutí nebo koalice se počítají i takové hlasovací lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. K takovým úpravám se ale nepřihlíží.

Pokud volič zakroužkuje více než čtyři kandidáty, počítá se takový hlasovací lístek jako platný, ale k přednostním hlasům se nepřihlíží.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, či nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Hlas voliče je neplatný, je-li v úřední obálce několik hlasovacích lístků.

Po opuštění prostoru pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič úřední obálku se zvoleným hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí do volební schránky. Každý volič hlasuje osobně.

S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek kvůli tělesné vadě nebo nemůže číst či psát, může být za plentou i jiný volič, ne však člen volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit, vložit do úřední obálky, popřípadě i obálku s hlasem vložit do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě okrsková volební komise k němu vyšle dva své členy s přenosnou volební urnou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video