O stávce se zatím neuvažuje, tvrdí předseda školských odborů.

O stávce se zatím neuvažuje, tvrdí předseda školských odborů. | foto: ČTK

Liška učitelům přilepšil jen o osm stovek, teď je mají v hrsti ředitelé

  • 73
Ministr školství Ondřej Liška vybojoval pro učitele 4,5 miliardy navíc. Ani to ale podle školských odborů nepomohlo, aby se platy výrazně zvýšily. Průměrně to bylo 800 korun. Navíc budou "bonusové" peníze letos rozdělovat ředitelé škol podle vlastního uvážení. "Co když bude na škole deset dobrých učitelů, ale ředitel bude mít peníze jen pro pět z nich?" ptá se šéf školských odborů František Dobšík.

Učitelé si v loňském roce doslova "vydupali" navýšení platů. Půl miliardy dostali ještě loni, další čtyři byly určené na letošní rok. - čtěte Do stávky se už zapojila skoro polovina škol, oznámily odbory

Školským odborům se ale nelíbí, že letošní nárůst platů nebude plošný. Přislíbené peníze totiž poputují do nenárokové složky platů. To znamená, že o tom, jestli učitel uvidí na výplatní pásce o několik stokorun více, bude záležet na rozhodnutí jediného člověka - ředitele školy.

Průměrný plat

Průměrný plat učitele v regionálním školství byl v loňském roce 23 782 tisíc. Nárůst platu o tři procenta (pokud vycházíme z platu průměrného) je podle Dobšíka přibližně 800 Kč.

Odboráři také připomínají, že učitelské platy nenarostly tak, jak ministr Liška a premiér Topolánek tvrdili. Podle Dobšíka jsou platy učitelů hluboko pod loňskou inflací. "Loni byla inflace 6,3 procenta, ale platy učitelů narostly pouze o tři procenta," vysvětluje Dobšík.

Přitom podle něho ministr Liška a premiér Topolánek slíbili, že platy narostou o čtyři až pět procent. "Pochybuji, že se k tomu ministr školství dopočítá," tvrdí Dobšík.

Školské odbory dnes zveřejnily své statistiky o platech učitelů za loňský rok, které dokazují, že reálné platy jsou nižší, než uváděli ministr školství a premiér.

Dobšík odmítl, že by školské odbory uvažovaly o stávce či stávkové pohotovosti. "My chceme jen upozornit na to, i když je globální krize a my nechceme tuto situaci vyostřovat, tak tady jsou jakési sliby ministra školství a potažmo celé vlády a že i po tom všem, co se podařilo získat v nárůstu platů, jsou učitelé na konci z celého veřejného sektoru," řekl iDNES.cz Dobšík.

To je také důvod, proč odbory usilují o to, aby se učitelé přesunuli z tarifní tabulky k úředníkům a zdravotníkům. "My dlouhodobě usilujeme o to, aby učitelé měli ty samé tarify, jako mají úředníci a zdravotníci. Není důvod, proč by vysokoškolsky vzdělaný člověk ve veřejném sektoru, jako je učitel, byl v jiné tabulce než úředník, který je také vysokoškolák," míní Dobšík.

Lepší kvalifikace = vyšší plat

Na "pořadu dne" budou letos podle šéfa školských odborů také tzv. učitelské standardy, tedy seznam požadavků na kvalitního učitele, který na konci roku odborníci předali ministru Liškovi. - čtěte Co má umět dobrý učitel? Poznat šikanu a být zábavný 

Ministerstvo školství také uvažuje o tom, že by učitelé skládali atestace, podobně jako lékaři nebo advokáti. V návaznosti na standardy a atestace chce Liškův resort změnit odměňování pedagogů. Platy by se jim nezvyšovaly na základě odsloužených let, jak je tomu dosud, ale nejvíce by záleželo na jejich kvalitě a ochotě se vzdělávat. - čtěte Učitel s nápady bude brát víc než zasloužilý

"Mělo by být jasné, jak to chce ministerstvo zaplatit, protože si učitelé přece nebudou dělat atestaci, aby si zvýšili kvalifikaci, aniž by ale věděli, jak budou ohodnoceni," zdůraznil Dobšík.

Platy ve školství: několik čísel

V roce 2000 byl průměrný plat učitele 13 336 Kč. V ten samý rok byl průměrný plat v celé České republice 14 029 Kč. Po čtyřech letech, tedy v roce 2004 dostávali v průměru učitelé 19 480 Kč, celorepublikový průměr byl 18 583 Kč. V loňském roce se pedagogové dočkali v průměru 23 782 Kč (průměr v ČR byl 24 240 Kč) Letos stoupl učitelský plat na 25 550 Kč, celorepublikový průměr pak na 26 130 Kč. 

Při porovnání učitelských platů podle krajů (rok 2008) jsou patrné maximálně stokorunové rozdíly. Nejméně dostával učitel z Jihomoravského kraje (23 418 Kč), nejvíce z Karlovarského kraje (24 293 Kč).

Nepedagogičtí pracovníci (tedy školníci, kuchařky či uklízečky) dostali v roce 2008 v průměru 12 839 Kč. Nejvíce si vydělali nepedagogičtí pracovníci v Praze, kde jako jediní společně s Ústeckým krajem přesáhli hranici 13 tisíc korun (přesně 13 206 Kč), nejméně měli ve Zlínském kraji (12 589 Kč.)

Zdroj: Českomoravského odborového svazu pracovníků školství


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video