Libyjští rebelové na předměstí Adžedabíje (24. března 2011)

Libyjští rebelové na předměstí Adžedabíje (24. března 2011) | foto: AP

Likvidace Kaddáfího? Spojenci dumají, jak předejít patu v Libyi

  • 970
Konflikt v Libyi spěje do slepé uličky. Pokud se povstalci nezorganizují a nevytáhnou k pochodu na Tripolis, hrozí zemi rozpad. Západním spojencům ale zbývá několik možností, jak patové situaci zabránit. Nejdrastičtější z nich je fyzická likvidace Muammara Kaddáfího.

Původní předpoklady, že rebelové využijí vyřazení Kaddáfího letectva z boje a zahájí vítězný postup na Tripolis, se jen pár dnů po zahájení operace Úsvit Odysey ukázaly jako liché. Špatně vyzbrojení i organizovaní povstalci z Benghází se zatím nedokázali ani znovu zmocnit měst, která po vypuknutí nepokojů obsadili a odkud je plukovník před schválením bezletové zóny vyhnal.

Nejsou vycvičení, chybí jim velitelské struktury, plán i zbraně, aby se mohli postavit Kaddáfího tankům a dělostřelectvu. Podle BBC je opustily i jednotky libyjské armády, které na počátku revolty zběhly z diktátorova tábora.

Rezoluce

Rezoluce RB OSN č. 1973 vznesla požadavek okamžitého příměří, schválila vytvoření bezletové zóny a nařídila zmrazit všechny fondy vlastněné nebo kontrolované libyjským režimem. Přestože schválila použití všech prostředků k ochraně civilistů, výslovně zakázala vstup cizích vojáků na libyjské území. Letadla mezinárodní aliance brzy vyřadila Kaddáfího protileteckou obranu a zastavila jeho útok na srdce revolty Benghází.

Velitel speciálních jednotek Abd-al-Fatáh Junis, bývalý ministr vnitra, který v únoru přešel k rebelům a stal se velitelem jednotek "Svobodné Libye", nedokázal zběhlé vojáky mobilizovat pro věc povstalců, takže prostě svlékli uniformy a zmizeli.

Západ neví, koho vlastně podporuje

Vojenské selhání povstalců doprovází i absence jakékoliv komunikační strategie vůči obyčejným Libyjcům i západní veřejnosti, jejíž podpora je pro pokračování spojenecké akce klíčová.

Povstalecká prozatímní vláda je složená především z lidí spojených s Kaddáfího režimem a kromě svržení Kaddáfího zatím Západu nenabídla žádnou jasnější vizi, jak chce zemi po případném vítězství vést. Západní politici si tedy často kladou otázku, zda je moudré v konfliktu podporovat lidi, o nichž toho vlastně moc nevědí.

Pokud Kaddáfí nebude schopen kvůli spojeneckým hlídkám přemoci rebely a ti se nezorganizují k rozhodujícímu pochodu na Tripolis, může se snadno stát, že situace se dostane do slepé uličky a dojde de facto k rozdělení Libye. Kaddáfí by se udržel na západě země a povstalci by vládli území od Benghází na východ.

Rozpad země se nehodí nikomu

Přestože Kaddáfí i rebelové tuto možnost odmítají, je dost dobře možné, že se s tím nakonec budou muset smířit. Tato představa je ale dost nepříjemná i pro západní koalici. Pokud by Kaddáfí udržel západ země a dále ohrožoval životy civilistů, protáhlo by se nákladné udržování bezletové zóny do nekonečna.

Libyjští rebelové na předměstí Adžedabíje (24. března 2011)

Kaddáfího režim na organizovaném výletu ukázal západním novinářům údajné civilní oběti spojeneckého bombardování (25. března 2011)

Francouzská stíhačka Rafale vzlétá z letadlové lodi Charles de Gaulle k misi nad Libyí (25. března 2011)

Patová situace ale není podle BBC nevyhnutelné vyústění libyjské krize. Povstalci stále mají čas zformulovat strategii a zorganizovat bojeschopné jednotky pro pochod na Tripolis. Kaddáfího síly se nyní kvůli spojenecké hrozbě ze vzduchu nemohou zmocnit žádného většího města.

Spojenci mohou zaměřit své útoky na přesuny plukovníkových jednotek a jejich zásobování, pokud podle nich budou jako v Misurátě ohrožovat životy civilistů. To by mohlo přimět některé z Kaddáfího velitelů k přehodnocení své loajality.

Poslední možnost: zbavit režim hlavy

Přestože rezoluce RB OSN výslovně zakazuje okupaci libyjského území, nevylučuje přímo cílený zásah spojeneckých pozemních jednotek. Speciální jednotky například mohou podniknout výsadek na místech, kde budou Kaddáfího odstřelovači vraždit civilisty.

Kaddáfí motivuje své věrné,

slíbil jim speciální odměnu

Jednou z možností je i přímý útok na Muammara Kaddáfího. Přestože by to byl velmi kontroverzní krok a představitelé koalice ho nyní vylučují, zabití excentrického diktátora by mohlo pomoci patové situaci předejít.

Plukovníkův režim je výrazně centralizovaný a bez jeho výslovného souhlasu se zřejmě žádné větší útoky na civilisty neodehrávají. To by mohlo spojencům ulehčit rozhodování, jak do důsledku naplnit výklad rezoluce RB OSN o "všech nutných opatřeních k ochraně civilistů".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video