Likvidace kábulského moru přijde na milion

  • 3
Světová zdravotnická organizace potřebuje nejméně milion dolarů na likvidaci afghánské "speciality" - laišmaniózy. Podle Českého rozhlasu tato kožní nemoc, kterou přenášejí komáři, postihla už přes 270 tisíc Afghánců. "Není to sice smrtelné, ale velmi nepříjemné. Nemoc se projevuje velkými mokvajícími vředy v místě, kde byl člověk pobodán," popsala rozhlasu Petra Procházková z agentury Epicentrum s tím, že rány se hojí i přes rok a stávají se vstupní branou pro infekce. Ty pak mohou končit smrtí.

"Afghánistán je jedinou zemí na světě, kde se nemoc hojně vyskytuje a zahraniční zdravotníci s ní mají málo zkušeností," dodala Procházková.

Někdy se onemocnění přezdívá kábulský mor a afghánská metropole podle České televize figuruje v odborných knihách jako učebnicový příklad rozšíření laišmaniózy. Snad každý z místních obyvatel totiž na svém těle nosí stopy po charakteristickém kožním vředu.

"Laišmanióza je nesmírně vážný problém. Většina pacientů žije v takových podmínkách, že se do rány snadno zanese infekce. Pokud se neléčí, hrozí smrt," řekl v květnu televizi Faruk Núrí, přednosta kliniky pro léčení laišmaniózy.

Hmyz, který nemoc roznáší, se vyskytuje především v okolí smetišť a odpadů, kam klade svá vajíčka. Kábul, milionová metropole bez kanalizace, je pro něj ideálním místem. Sotva čtyřmilimetrový tvor útočí na nechráněná místa, především na obličej. Pod kůži naklade drobné mikroorganismy a kolem nenápadného bodnutí postupně vyroste mohutný vřed. Léčba je dlouhá a bolestivá. Injekce s protilátkou se vpichují rovnou do postiženého místa.

Kromě laišmaniózy Afgháncům žijícím v bídě a hladu hrozí například i stepní mor, lepra a sněť slezinná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video