Místní server Nord Littoral píše, že najatí dělníci v pondělí demolují zhruba dvacet provizorních přístřešků na ploše 100 x 100 metrů. Podle aktivistů z hnutí Good Chance Calais, kteří v „džungli“ provozují divadlo pro migranty, policie obyvatele vykázala z jejich domovů, blokuje přístupové cesty a mezi chatrče nevpouští ani dobrovolníky z humanitárních organizací.
Na bývalou skládku nedaleko calaiského přístavu se sjely desítky dodávek s příslušníky pořádkové policie. Připravená měla i vodní děla. Podle fotografa agentury Reuters se asi 200 migrantů a aktivistů pokynům policie vzepřelo a házelo po nich kameny. Policie je rozehnala slzným plynem. V jižní části tábora vzplály tři provizorní příbytky migrantů.
Online reportáž |
Samotní dělníci se možným konfliktům vyhýbali. Podle zpravodajského serveru The Local bourají jen na první pohled opuštěné chatrče, dosud obydleným příbytkům se vyhýbají.
Buldozery objíždějí i provizorní kostely, mešity nebo školy, které si migranti v Calais postavili buď svépomocí, nebo za podpory humanitárních organizací. Jejich zachování úřadům minulý čtvrtek nařídil soud.
Migranti nechtějí do autobusů, sen o Anglii by skončil
Část bývalých obyvatel chatrčí se má přestěhovat do oficiální tábora severně od „džungle“, kam úřady před časem nechaly umístit stavební buňky s elektřinou a vytápěním.
Někteří to už v lednu odmítli. „Rozhodli jsme se zůstat tam, kde jsme, a budeme mírumilovně bránit vládní plány na zničení našich domovů,“ uvedli tehdy ve společném prohlášení (více čtěte zde).
Migranty, kteří se už do azylového centra přímo v Calais nevejdou, policisté posílají do přistavených autobusů. Mají je odvést do některých ze 102 dalších center napříč Francií. Obyvatelé „džungle“ k nim však nemají důvěru.
Calais má navíc výhodnou polohu u lamanšského průlivu, který se migranti často snaží nelegálně překonat ukrytí v kamionu, vlaku nebo na palubě trajektů. Jejich sen o novém životě v Anglii by se odjezdem z Calais rozplynul, proto stěhování odmítají.
Migranti se do severofrancouzského Calais stahují už dlouhá léta. V posledním roce však policie zlikvidovala většinu nelegálních táborů přímo ve městě a úřady tiše tolerovaly jejich stahování na pozemky bývalé skládky nedaleko oficiálního uprchlického centra Julese Ferryho.
Bídné hygienické podmínky se radnice snažila vylepšit například tím, že mezi stany v létě přivedla pitnou vodu. Na začátku letošního roku už však v „džungli“ podle odhadů žily čtyři tisíce migrantů a neúnosná situace tvrdě dopadala i na obyvatele Calais.
Likvidaci jižní části tábora radnice považuje za „humanitární operaci“. Místní prefekt Fabienne Buccio agentuře Reuters v pondělí řekl, že zapojení desítek policejních jednotek bylo nutné kvůli „extremistům“, kteří by migranty mohli přesvědčovat, aby odmítali nabídky náhradního ubytování a nenastupovali do autobusů.