Likérky jsou po metanolové aféře pod drobnohledem. (ilustrační snímek)

Likérky jsou po metanolové aféře pod drobnohledem. (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ještě větší katastrofa, než jsme čekali, hořekují likérky po metanolu

  • 22
Ani čtyři měsíce po vypuknutí metylové aféry nemají majitelé likérek v Moravskoslezském kraji klid. Obchody se stále nezlepšily, většina z nich marně hledá cestu k zákazníkům. Některé likérky kvůli problémům omezují provoz.

Je to ještě větší katastrofa, než jsme čekali, hodnotí obchody v posledních čtyřech měsících jednatel společnosti Helsinki group Martin Němec. Jeho firma je, když pomineme otrávené konzumenty pančovaného alkoholu, po ekonomické stránce jednou z hlavních obětí celé kauzy. Metylalkohol se totiž našel i v jedné z lahví s etiketou společnosti.

Zfalšovaná lahev likérky Helsinki group.

"I kvůli tomu se nám obchody výrazně propadly. V prosinci jsme byli na patnácti procentech toho, co prodáváme. Přitom všem zákazníkům marně vysvětlujeme, že lahev, ve které se matylalkohol našel, nebyla naše, že jen někdo zfalšoval naši etiketu, a to ještě takovou, jakou vůbec nepoužíváme. Kvůli aféře jsme museli propustit několik zaměstnanců, odbyt prostě byl tak malý, že by si na sebe nevydělali," dodal Martin Němec.

Celníci vydali podstatně méně kolků

Výrazný meziroční propad výroby lihu a likérů potvrzují i celníci, kteří ze zákona na jejich výrobu dohlížejí.

"V meziročním srovnání bylo v roce 2012 vydáno o téměř třináct procent méně kolků k označení alkoholických nápojů než v roce 2011," řekla mluvčí ostravského Celního ředitelství Pavla Zdobnická.

"Zatímco v roce 2011 šlo o 5,32 milionu kusů, loni to bylo jen 4,66 milionu kolků. Rozdíl tedy činí 663 tisíc kontrolních pásek," dokončila mluvčí.

Zatímco menší výrobci trpí odlivem zákazníků, alkohol se prodává dál. "Už se to zase vrací do starých kolejí, po propadu zájmu v době metylové aféry se prodej tvrdého zase vrací tam, kde byl," řekl majitel jedné z frýdecko-místeckých večerek.

Zákazníci večerek si za lepší alkohol připlatí. Ale jen trochu

 "Jediná změna je v tom, že lidé raději kupují výrobky známějších a větších firem, pokud jejich cena není nějak výrazně vyšší. Když je to do dvaceti korun rozdílu, raději si připlatí, pokud je rozdíl vyšší, jdou hlavně po ceně a na výrobce už tolik nehledí," popsal změnu v chování zákazníků.

Stejné problémy, jako měla společnost Helsinki group, ale měli i jiní výrobci alkoholických nápojů, byť se jich aféra v podobě zfalšovaných alkoholických nápojů přímo nedotkla.

Nejen o propouštění zaměstnanců, ale o úplném ukončení výroby uvažuje majitel stejnojmenné likérky Tomáš Koláček z Oder na Novojičínsku.

"K prvnímu únoru přerušuji výrobu v likérce, v současné situaci už není únosné držet její provoz," přibližuje Koláček svou situaci.¨

Firmu zachraňovala pálenice

 "Původně jsem uvažoval, že skončím už k 1. lednu, ale kvůli inventuře jsem ještě měsíc vydržel. Lidé mají strach nakupovat, berou líh jako líh, nikdo nechápe, že například my si jej vyrábíme sami od A až do Z a že vytvořit v našem provozu metanol v množství, které by mohlo zabíjet, je prostě technicky nemožné. Oproti roku 2011 jsme na podzim zaznamenali dvoutřetinový propad tržeb a taková výroba prostě nejde dotovat," přibližuje Tomáš Koláček důvody, proč se rozhodl provoz likérky a lihovaru přerušit.

"Ještěže mám i další výrobny, jako je pěstitelská pálenice, v ní se naštěstí jelo jako vždy. Pěstitelským pálenicím lidé naštěstí důvěřovali i v době vrcholící metylalkoholové aféry, věděli, že co si doma nechají zkvasit, to si tam dovezou a před jejich očima se kvas vypálí," dodal Petr Koláček s tím, že počká do srpna a pak se rozhodne, jestli výrobu v likérce obnoví, nebo ne.

Naštěstí jsme se dokázali vrátit, říká majitel Nela Drinks

Jedním z mála oslovených majitelů likérek v Moravskoslezském kraji, kterým se podařilo vrátit tržby do podoby, jakou měly před začátkem metanolové aféry, je Jiří Gabrhelík z českotěšínské společnosti Nela Drinks.

Jak na vás dopadla prohibice a následný strach z metylalkoholu?
Projevilo se to ve výrobě i při prodeji. Skoro dva měsíce jsme stáli, nevyráběli jsme, museli jsme posílat lidi domů. Nechodili do práce, dostávali šedesát procent platu, nebylo to jednoduché pro ně ani pro nás.

Jaké to je, vést firmu, která musí zaměstnance posílat domů?
Strašné. Naštěstí nemáme jen likérku, ale také další provozy. Z osmnácti lidí tak bylo na nucené dovolené s šedesáti procenty platu doma jen osm, ostatní pracovali v dalších provozech firmy.

Jak hodnotíte své tržby v současnosti. Pomohly vám například Vánoce?
Po pomalejším rozjezdu na konci prohibice se tržby opět srovnaly. Jsme ve starých kolejích. Obdobné prodeje jako v roce 2012 jsme zaznamenali i o posledních Vánocích, takže si nemůžeme stěžovat. Jen zatím nemáme jasno v tom, zda nám zůstali všichni původní zákazníci, nebo jestli část z nich odpadla a my získali nové na úkor jiných likérek. Na takové hodnocení je ještě brzy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video