Lidstvo hledá nových sedm divů světa

  • 21
Lidstvo hledá nové divy: a zatím nachází jen ty staré. Svět může dát hlas i české stavbě, Karlovu mostu, ten však nebudí zájem a zbývá jen pár dní, než úplně zmizí ze seznamu navržených divů.

Problém asi není ve stáří mostu. Indický Tádž Mahál je jen o tři staletí mladší, a přesto okupuje jednu z prvních příček světového žebříčku. Tento romantický symbol hluboké lásky snadno trumfne i zpolitizovanou sochu Svobody.

Romantika však nemůže být jediné vysvětlení. Co je romantického na Velké čínské zdi? Ta je jen velká. Přesto fascinuje lidi daleko víc než novodobá díla jako newyorský mrakodrap Empire State Building.

Zeď dokonce stojí na špici celého žebříčku. Snad je to tím, že zeď se těší nezasloužené pověsti jediného díla lidí, které lze prostým okem vidět z oběžné dráhy. Budiž. Ale jak se dostal na špici soutěže palác Potala v tibetské Lhase? Díky němu a Velké zdi drží Čína hned dvě první místa v žebříčku vybíraných divů.

Z evropských staveb má nejvíc hlasů římské koloseum. Také Itálie má šanci dostat na seznam novodobých divů dva "zázraky" - obdiv světa budí i šikmá věž v Pise.

Vytlačí Pisa spolu se sochami Velikonočního ostrova a pyramidami v Chichen Itzá sedm divů starověkého světa, z nichž pět bylo řeckých? Prosadí se hlas milionů proti Filónovi z Byzantia, který roku 200 př. n. l. vybral původních sedm divů?

Sedm divů světa (stav hlasování 16. 12. 04)
  1. Velká zeď  11.13 %
  2. Potala  8.61 %
  3. Tádž Mahal 7.33 %
  4. Koloseum 7.07 %
  5. Mayské pyramidy 6.40 %
  6. Sochy Moai 6.10 %
  7. Věž v Pise 6.04 %

hlasování: n7w.com 
foto: viz fotogalerie

To se snad ukáže 1. ledna 2006, kdy skončí internetové hlasování vyvolané Švýcarem BernardemWeberem. Dosud se ho zúčastnilo sedmnáct milionů lidí a hlasování stále běží.

Už za pár dní, 21. prosince, však ze seznamu děl, o nichž se hlasuje, zmizí Karlův most, Akropolis, Sixtinská kaple a řada dalších staveb, které nepronikly mezi tři desítky nejvíce ceněných památek.

To znamená, že nezískaly aspoň 300 tisíc hlasů.

 

VELKÁ ZEĎ. Je jen velká a přesto vede žebříček novodobých divů světa. Je to kvůli (nepravdivé) legendě, že ji lze vidět prostým okem z kosmu?

SOCHY MOAI. Obří sochy na Velikonočním ostrově v Tichém oceánu dodnes opřádá množství legend. Soch jsou stovky - a tolik je snad i hypotéz o jejich původu.

TÁDŽ MAHAL. Šáh Džahan, vladař mocné mughalské říše, zvěčnil v bílém kameni svou lásku k zesnulé manželce Mumtaz Mahal.

KOLOSEUM. Dílo římských císařů z 1. století sloužilo půl tisíciletí jako dějiště gladiátorských her. Dodnes přitahuje návštěvníky hledající slávu starověkého Říma.

VĚŽ V PISE. Je šikmá a lidé stále hádají, kdy spadne - i když toto nebezpečí snad už nyní nehrozí.

MAYSKÉ PYRAMIDY. Patří k nejznámějším stavbám Chichen Itzá, posvátného města Mayů. Nyní zatlačily do pozadí egyptské pyramidy, které starověk považoval za první div světa.

POTALA. Mohutná stavba v tibetském slohu vznikala v časech, kdy Evropu ničila třicetiletá válka. Palác proslul jako sídlo tibetských dalajlamů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video