Lidský řetěz byl nakonec kratší, než pořadatelé z platformy Bezkomunistů.cz doufali. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Organizátoři přitom chtěli spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy.
Oslavy 17. listopadu: Ve firmě se nehlasuje, varoval Pithart na Albertově![]() |
Lidé se seřazovali podél nataženého provázku, který drželi skauti. Provázek měl být symbolem, že táhnou za jeden provaz. „Světla svobody“, tedy zapálené svíčky, které si lidé zapojení v řetězu nakonec položili před sebe, měla dvojí význam. Jednak byla oslavou dnešního svátku svobody a demokracie, jednak měla připomínat všechny lidi, kteří přišli o život kvůli komunistickému režimu. V tuzemsku se odhadem jedná asi o 10 000 lidí, uvedli pořadatelé.
Přibližně ve 14:00 na Národní třídu přišel průvod z Albertova, v jehož popředí byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Dechový orchestr Pralinka pak před pamětní deskou zahrál národní hymnu.
O Zemanovi bez Zemana. Letošní oslavy 17. listopadu štěpí prezident |
Součástí akce s podtitulem Díky, že můžem! byly koncerty nebo divadelní představení pro děti i dospělé. Informační panely rozmístěné po Národní třídě lidem přiblížily události 17. listopadu 1989 včetně osobních příběhů některých účastníků. K poučení o nedávné historii sloužila také venkovní škola v tramvajovém voze před Národním divadlem, v níž přednášel historik z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Národní třída bez aut a tramvají měla být prostorem, kde si budou lidé vyprávět a diskutovat. Na tabule mohli psát vzkazy. Politické projevy z pódia na programu nebyly a ani lidé nepřicházeli s transparenty, kterými by demonstrovali svůj politický postoj. Někteří tak měli na klopě jen trikolóru, kterou rozdávali pořadatelé na obou koncích Národní třídy.
Pod střechou u náměstí Václava Havla, jak se nově jmenuje piazzetta Národního divadla, se ve 13:00 slavnostně otevřel Obývák Václava Havla. Byly v něm stolky s křesílky a knihami o Havlovi i od Havla, lidé si mohli vyzkoušet také psací stroje.