Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidská myšlenka ovládá počítač

aktualizováno 
- Už lidové pohádky věděly, že nic není rychlejší než myšlenka. Moderní výzkumníky před lety napadlo, proč by tedy nebylo možné urychlit reakce pilotů tím, že by počítač ovládající letadlo nebyl napojený na řídicí páky, ale přímo na lidský mozek. Ušetřené zlomky vteřiny, během kterých se přenášejí vzruchy z hlavy až k nervovým zakončením ve svalech, by mohly dát superrychlým strojům dosud netušené vlastnosti.
Na veřejnost se samozřejmě nedostanou všechny aspekty tohoto výzkumu, zatím se však zdá, že výsledky jsou poněkud nevyrovnané. Nyní již je zřejmé, že zmapovat všechny mozkové aktivity a přiřadit jim odpovídající odezvu, je práce na dlouhá léta.

ELEKTRICKÁ CESTA DO HLAVY
S elektroencefalografem (EEG) je možné se setkat i při některých běžných neurologických vyšetřeních. Jeho princip je jednoduchý: mozek při své činnosti produkuje elektrická napětí nejrůznějších hodnot a frekvencí, přístroj je zesiluje a převádí do grafické podoby. Odlišné průběhy křivek EEG jsou charakteristické nejen pro různé chorobné stavy, ale i pro různé druhy aktivit zdravého mozku. Například ještě dřív, než vykonáte jakoukoliv činnost, akci, pohyb, projeví se to na určité oblasti alfa-vln, které produkuje mozek v bdělém stavu.
Na první pohled není nic jednoduššího než propojit výstupy z EEG s vhodným rozhraním počítače. Praktická realizace však bude z mnoha důvodů patrně ještě velmi dlouhá. Právě při těchto pokusech se totiž ukazuje, jak málo toho vědci o "nejorganizovanější hmotě ve známém vesmíru" dosud vědí. Zatím se daří zachycovat a sledovat jen souhrnné signály celých velkých partií mozku, zatímco skutečné myšlení je mnohem jemnější a odehrává se na podstatně nižších úrovních - možná jen skupin několika mozkových buněk či dokonce jednotlivých neuronů.
Přesto se už některé zjednodušené aplikace těchto technologií dostaly mezi širší veřejnost v podobě počítačových her. Nemusíte při tom obvykle ani mít na hlavě nasazené snímače mozkových proudů, protože pro tyto účely stačí biologické proudy probíhající v prstech ruky, změny v elektrickém odporu kůže a další odezvy organismu na výrazné změny psychického stavu. Stejným způsobem ostatně pracuje i dobře známý detektor lži.
Hry vypadají různě: "silou myšlenky" například pohybujete světelným bodem na monitoru, projíždíte slalom mezi brankami, skládáte padající obrazce a podobně.

PSYCHICKÝ PŘEPÍNAČ
Ve skutečnosti ovšem nestačí pomyslet si "vzhůru" a kurzor se na obrazovce okamžitě hne tímto směrem. U těchto jednoduchých aplikací totiž počítač reaguje jen na výrazné změny úrovně mozkových vln (například přechod z naprosté uvolněnosti do plného soustředění a podobně). Někteří odborníci proto tuto technologii přirovnávají k jakémusi přepínači: změnou psychického stavu přepínáte funkci přístroje - obvykle jen ve dvou polohách, podobně, jako když třeba řídíte dálkově ovládané autíčko vysílačkou, která má na přepínači jen dvě polohy.
Než vás začne kurzor na počítači poslouchat, tak to chvíli trvá.
V tom je také zatím největší přínos těchto jednoduchých aplikací: s jejich pomocí je možné si vypracovat techniky duševního uvolnění a odreagování.
Potíž je ovšem v tom, že každý je trochu jiný, u každého to funguje trochu jinak. Ale i v případě, že se někomu pohne kurzor poté, co si pomyslí "vlevo!", neznamená to, že by počítač doslova poslechl tento pokyn. To si jen dotyčná osoba mimoděk vypracovala postup, kdy se její stav (úroveň mozkových vln) výrazně změní při myšlence na toto slovo.

NADĚJE PRO NEMOCNÉ
Počítače řízené myšlenkou dnes už také začínají sloužit postiženým lidem. Pro některé z nich je to dokonce jediná možnost, jak komunikovat se světem, protože jiné technologie (například ovládání hlasem nebo pohyby oka) jsou pro jejich druh postižení nevyhovující. I zcela ochrnutí pacienti tak mohou psát vzkazy, řídit invalidní vozík nebo si třeba pouštět a přelaďovat televizi. Samozřejmě zatím nikoliv přímo, ale třeba tím, že posunováním kurzoru vybírají z nabídky na obrazovce. Je to podobný postup, jakým média "komunikují s duchy" - "duch" nemusí držet tužku, ale jen "označuje" písmena.
Vědci však v tomto směru chtějí udělat víc. Pokud by se například podařilo dostatečně dešifrovat pohybové signály mozku, bylo by možné pomocí počítače obejít ta místa míchy, která byla poškozená při úrazech páteře. Mnoho ochrnutých lidí, kteří mají ve skutečnosti zdravé končetiny, by tak mohlo opět začít chodit. Mnohé naznačuje, že při současné úrovni výzkumu se ovládání počítače přímo z mozku uplatní jen při některých extrémních aplikacích. Vyžaduje totiž speciální trénink a přesto je příliš hrubé a nespolehlivé. Není však vyloučené, že právě tudy vede cesta k pochopení činnosti mozku a k objevům, které změní svět. Při rychlém vývoji počítačů jsou ovšem jakékoliv předpovědi (zejména však ty pesimistické) dost ošidné.

Počítačové auto se dá udržet na silnici jen tehdy, když se člověk dobře soustředí.

Počítače ovládané myšlenkou pronikly i do psychologických ordinací. "Dá se na nich dobře trénovat soustředění i ovládání různých částí mozku," vysvětluje pražský psycholog Jiří Tyl (vpravo).

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Americký torpédoborec John S. McCain po srážce s obchodní lodí nedaleko...
Americký torpédoborec se srazil s tankerem, pohřešuje se 10 námořníků

Americký válečný torpédoborec se v pondělí ráno místního času srazil nedaleko singapurského přístavu s obchodní lodí. Při nehodě se zranilo pět amerických...  celý článek

Brigitte Macronová (Taormina, 26. května 2017)
První dáma Francie dostala oficiální roli. Pracovat bude zadarmo

Manželka francouzského prezidenta Brigitte Macronová dostala oficiální reprezentativní roli v Elysejském paláci. Za svou činnost ale nebude nijak finančně...  celý článek

Narkoman si připravuje dávku heroinu.
Skotsku vymírá „generace Trainspotting“, narkomany kosí podlomené zdraví

Skotsko se už deset let potýká s rostoucím počtem úmrtí spojených s užíváním drog. V přepočtu na milion obyvatel v této statistice dokonce vévodí EU. Podle...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.