Prezident Václav Klaus přijal na Hradě zástupce vládní koalice. (21. prosince 2010) | foto: Dan Materna, MAFRA

Lídry vládních stran Klaus potěšil. Bohužel není nadstranický, míní ČSSD

  • 2053
Byl to projev hodný potlesku vestoje, řekl o novoročním projevu prezidenta Václava Klause ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Za vyvážené státnické vystoupení označil Klausova slova, jimiž se jasně postavil za vládu, premiér Petr Nečas. Spokojen byl i Radek John z VV, naopak podle ČSSD se Klaus zřekl nadstranickosti.

"Velmi si vážím jeho podpory reformního úsilí vlády, zdůraznění nutnosti prosazení reforem a toho, že tyto nepopulární kroky by musela udělat každá vláda. Chtěl bych také vyzdvihnout volání pana prezidenta po mezigenerační solidaritě, což je věc, která se bytostně týká každého z nás," reagoval pro iDNES.cz na Klausovo vystoupení předseda vlády a občanských demokratů Petr Nečas.

Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP09 (16.října 2010)"Byl to projev hodný potlesku vestoje. Byl to projev stmelující celou společnost," řekl první místopředseda TOP 09 a ministr financí Kalousek. Ocenil prezidentovu podporu chystaným reformám, což bere jako povzbuzení pro svou práci.

Novoroční projev prezidenta Klause

John: Všiml jsem si věty, že má dát veřejnost šanci novým stranám, které loni uspěly

Podle předsedy Věcí veřejných a ministra vnitra Radka Johna byl Klausův projev věcný a státnický. "Postavil se za vládu v nutnosti provádět reformy," ocenil John. Všiml si také věty v prezidentově vystoupení, že by měla dát veřejnost šanci novým stranám a politikům, které vynesly nahoru loňské volby.

Lékaři se Klausově kritice brání

Do polemiky s Václavem Klausem se pustil šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. Odmítl prezidentovu kritiku hrozícího hromadného odchodu lékařů. Důvody lékařů jsou podle Engela oprávněné a ani Klaus to svými slovy nemůže změnit. Klaus označil akci Děkujeme, odcházíme za nepřijatelné vydírání.

"Nabídky ze zahraničí jsou lákavé, před tím nejde zavírat oči a jestli někdo někoho vydírá, tak to je český stát nás lékaře špatným ohodnocením," řekl šéf LOK Martin Engel.

"Vnímám to tak, že jeho vztah k novým stranám je vstřícný na základě jednání, která jsme s ním měli na Pražském hradě," řekl iDNES.cz John.

Připomněl tím, jak se Klaus před Vánocemi vložil do situace před hlasováním o nedůvěře vládě a přesvědčil politiky všech tří vládních stran, že Nečasův kabinet musí pokračovat. Výsledkem byla dohoda garantovaná právě Klausem, kterou ovšem její účastníci nezveřejnili.

Ministra dopravy Víta Bártu, považovaného za faktického lídra VV, potěšila nejen Klausova podpora reformám, ale i to, jak výslovně mluvil o potřebě mezigenerační solidarity. "Plně to odpovídá tomu, jakou podobu chtějí Věci veřejné vtisknout důchodové reformě," uvedl Bárta.

Sobotka: Klaus potvrdil nekritický vztah k reformám

Naprosto jinak vidí prezidentovo vystoupení opoziční ČSSD. "Klaus se stále více posouvá do role přímého podporovatele vládní politiky," řekl iDNES.cz lídr strany Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) při jednání Sněmovny (21. prosince 2010)"Zdá se, že pomalu končí éra, v níž se Václav Klaus po svém odchodu z ODS snažil působit více nadstranicky. Reaguje tak na to, že vláda nemá věrohodného a silného premiéra a fakticky zčásti přebírá jeho roli," uvedl Sobotka. Mrzí ho, že prezident v souvislosti s reformami vůbec nezmínil pojmy jako spravedlnost či sociální únosnost. I ČSSD podle něj chce reformy, ale takové, které budou spravedlivě rozloženy na všechny vrstvy ve společnosti.

Podle jihomoravského hejtmana a druhého hlavního kandidáta na předsedu ČSSD Michala Haška je správná Klausova teze o potřebě stabilní vlády. Takovou ale ta Nečasova podle Haška není. "Nad zásadními reformami musí panovat širší společenský a politický konsensus, mají-li mít šanci fungovat více volebních období, ať už jde o snižování veřejného dluhu, důchodovou reformu či zdravotnictví," uvedl v reakci na Klausův projev Hašek.

Za nejslabší projev od jeho zvolení do funkce shodně Klausovo novoroční vystoupení označili předseda komunistů Vojtěch Filip a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Filipovi chyběl důraz na sociální citlivost reforem. "Je zřejmé, že Nečasova vláda je stále více politickým dítětem Václava Klause a za existenci této vlády a její činy bude volán v příštích měsících k odpovědnosti," tvrdí Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video